Reklama

Geopolityka

Białoruś dołączy do BRICS? Musi uzbroić się w cierpliwość

Zdjęcie liderów państw BRICS oraz ministra spraw zagranicznych Rosji, który zastąpił Putina obawiającego się konsekwencji wjazdu do RPA
Zdjęcie liderów państw BRICS oraz ministra spraw zagranicznych Rosji, który zastąpił Putina obawiającego się konsekwencji wjazdu do RPA
Autor. 15th BRICS SUMMIT (Flickr), domena publiczna

Władze w Mińsku coraz częściej sygnalizują chęć dołączenia Białorusi do grupy BRICS. Jednak ewentualne włączenie tego kraju w struktury wspomnianego sojuszu nie będzie należeć do formalności.

Według informacji podanych przez rosyjską agencję informacyjną RIA Nowosti, Białoruś w ubiegłym miesiącu zgłosiła chęć dołączenia do grupy BRICS, czyli sojuszu tworzonego od ponad dekady przez Brazylię, Rosję, Indie, Chiny czy Republikę Południowej Afryki.

Reklama

Białoruskie aspiracje zostały potwierdzone podczas ostatniego spotkania ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergieja Ławrowa z jego białoruskim odpowiednikiem Sergeiem Aleinikiem.

„Dziękuję naszym rosyjskim partnerom za aktywne wspieranie aspiracji Białorusi do przyłączenia się do globalnej większości reprezentowanej przez sprawnie funkcjonujące organizacje takie jak SCO (ang. Szanghajska Organizacja Współpracy) czy BRICS” – mówił przedstawiciel Białorusi.

Czytaj też

Białoruskie wyrażenie gotowości dołączenia do drugiej z wymienionych organizacji niekoniecznie musi być jednoznaczne z tym, że Mińsk z pewnością w najbliższej przyszłości znajdzie się w gronie państw należących do BRICS. Jak poinformowała irańska agencja Mehr News, większość krajów członkowskich na ten moment zdecydowało o „zrobieniu przerwy” w przyjmowaniu nowych członków. Tę informację miał też potwierdzić Ławrow w rozmowie z przewodniczącą Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi Natallą Kaczanową.

BRICS po ostatnim rozszerzeniu, gdy w sierpniu 2023 r. do sojuszu dołączyły Egipt, Etiopia, Iran oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie, szczyci się rzekomym zainteresowaniem kolejnych potencjalnych państw członkowskich. W związku z tym ma rozważać wdrożenie kategorii państw partnerskich. W październiku tego roku odbędzie się szczyt BRICS w rosyjskim Kazaniu. Możliwe, że wówczas zapadną wiążące decyzje dotyczące ew. kolejnych akcesji.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Po co przyjmować Białoruś skoro to ruska prowincja...

Reklama