Reklama

Geopolityka

"Bezpieczeństwo Polski zostanie podniesione". Szef MSZ po spotkaniu z Kerrym

Fot. M.Stefański/msz.gov.pl
Fot. M.Stefański/msz.gov.pl

Po spotkaniu z sekretarzem stanu USA w Waszyngtonie w środę szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział, że lipcowy szczyt NATO podniesie bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki NATO. 

Relacjonując dziennikarzom trwającą około pół godziny rozmowę z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, Waszczykowski poinformował, że Kerry przyjął jego zaproszenie do Polski i przyjedzie do Warszawy w ciągu najbliższych tygodni. Jak mówił szef polskiej dyplomacji, rozmowa odbyła się "w bardzo miłej, przyjacielskiej atmosferze" w prywatnym gabinecie Kerry'ego przy kominku, a dotyczyła głównie problemów bezpieczeństwa we wschodniej części Europy.

Nasze obawy o bezpieczeństwo Europy spotykają się z odpowiedzią USA i mam nadzieję, że szczyt natowski, który odbędzie się w Warszawie w lipcu, będzie dla państwa miłą niespodzianką, ponieważ bezpieczeństwo Polski i całej flanki zostanie podniesione.

Szef MSZ Witold Waszczykowski

Minister dodał, że zwiększenie bezpieczeństwa Polski ma się przejawiać zwiększeniem obecności sprzętu i żołnierzy, a nasze państwo jest gotowe "zbudować odpowiednią infrastrukturę, która pozwoli żołnierzom natowskim w Polsce przebywać".

Jak wyjaśnił, nie oznacza to anulowania deklaracji NATO-Rosja z 1997 roku, gdyż dokument ten mówi o nierozmieszczaniu na terenie nowych państw członkowskich sojuszu "znaczących sił", co "definiowano jako dwie ciężkie dywizje". "Między obecnością symboliczną a dwiema dywizjami jest znaczące miejsce na znalezienie odpowiedzi" - powiedział Waszczykowski.

Szef polskiego MSZ poinformował, że sekretarz Kerry przyjął jego zaproszenie do Polski i przyjedzie do Warszawy w ciągu najbliższych tygodni, w okolicach marca lub kwietnia. Wciąż nie ma natomiast decyzji, czy przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie z okazji szczytu bezpieczeństwa nuklearnego na przełomie marca i kwietnia dojdzie do osobnego, dłuższego spotkania prezydenta RP z prezydentem USA Barackiem Obamą.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (5)

 1. cotozaroznica

  mam nadzieję i niespodzianka to nie to co pewnik.

 2. Hammer

  A co takiego zostanie ustalone w czasie szczytu co by realnie wzmocniło bezpieczeństwo nie tylko Polski ale całej wschodniej flanki? Czym ci panowie mogą nas zaskoczyć? Powołaniem II tzw. mega szybkiej szpicy? Baz nie będzie a tylko rotacyjna obecność czyli raz to Brytyjczycy będą biegać po poligonie w Drawsku a drugim razem amerykanie. Czasem coś przyleci a czasem przeleci. Dobrze że mamy batalion GW UE;-) Dobre i to. Przynajmniej ktoś widzi problem i stara się coś zaradzić. Ci na zachodzie myślą tylko jak tu relacje z Rosją poprawić. USA co prawda starają się być bardziej konkretne (przynajmniej w słowach) ale jak co do czego przyjdzie to i tak będą z resztą Europejczyków zachodnich trzymać. Póki co 3mam kciuki za dalsze pogłębianie współpracy w ramach V4.

  1. Robert

   Druga szpica to nie głupi pomysł! Lepiej niż tylko jedna

 3. brońmy się póki czas!

  umowę z 1997 złamała sama Rosja! i nie tylko chodzi o AGRESJĘ na UKRAINE i GRUZJĘ ale przedwe wszystkim to że powołano NOWĄ ARMIĘ PANCERNĄ, niedawno powołano 3 dywizje w zachodnim okręgu wojskowym z 36 tyś wojsk powietrznodesantowych "zrobiono" 72 tyś wojsk powietrznodesantowych!!!! dla równowagi my powinniśmy zwiększyć wojska lądowe z 47 tys. żołnierzy do 100 tys.! (czyli 150 tys w sumie) dodatkowo winnismy starać się o przeniesienie baz USA z Niemiec do Polski - i sfomowania co najmniej CAŁEJ DYWIZJI PANCERNEJ USA na naszym terytorium z miejscem bazowania -> SUWAŁKI! - tak by zadnemu "prezydentowi" ROsji nie przyszło do głowy "utworzenie" korytarza przez wstęp Suwalski!

  1. AXI

   Jeżeli dobrze zrozumiałem, chcesz postawić całą dywizję (i to pancerną) jakieś 20 km od luf wyrzutni rakietowych wroga ?! Nie masz takiego odczucia ,ze pomysł może być ciut brawurowy...intelektualnie :-))) Skoszarować ludzi jak tarcze i ...jedna salwa termobaryczna... Gdyby mi ktoś chciał zapłacić po 5 euro za wszystkie przypadki w których FR łamała umowy, traktaty, lub prawo międzynarodowe - to na parkingu miał bym ...prom kosmiczny.

 4. Wafel

  Obiecanki amerykanów od czasów administracji Busha jr., ciągle to samo - głownie na użytek wewnętrzny polskich władz. Zazwyczaj zupełnie nic za tym nie stało. Warto w tej kwestii zaznajomić się z depeszami amerykańskiej ambasady na wikileaks.

 5. Naleczxxx

  Nie oszukujmy się stałych baz u nas nie będzie USA okrążają Rosję. Pohukując jak indianin a chodzi o to aby pchnąć jak najwięcej państw do wojny tak jak na Bliskim Wschodzie to robią.

Reklama