Reklama

Geopolityka

Bezpieczeństwo nas wszystkich wykuwa się w pomocy Ukrainie [KOMENTARZ]

Autor. NATO, oficjalny kanał NATO na Flickr

Stoimy, jako państwa obszaru transatlantyckiego, przed ważnymi wyzwaniami w zakresie naszej zdolności do zapewnienia odstraszania i obronności w kolejnych latach. Skoncentrowanie naszej uwagi jedynie na rosyjskiej agresji wobec Ukrainy może być bardzo zwodnicze, ale równie błędne może być uznanie, że nie musimy pomagać napadniętemu przez Rosję państwu. Rozwiązaniem tego dylematu jest zmierzenie się z mitami, które obecnie pokutują w przestrzeni debaty o podstawowych aspektach strategicznych naszego kontynentu, funkcjonowania NATO i oceny w jakim kierunku zmierza rosyjska neoimperialna polityka.

Reklama

Bezpośrednim motywem do napisania niniejszego komentarza stała się publikacja raportu pt. Russia's War in Ukraine: Myths and Lessons (Styczeń 2023) przygotowanego przez estoński resort obrony. Tekst ten zawiera liczne i ważne tezy odnoszące się do trwającej niestety cały czas wojny napastniczej państwa rosyjskiego, które niesprowokowane bezprawnie w lutym 2022 r. napadło na Ukrainę.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama