Reklama

Geopolityka

Berlin wyda 100 mld euro na zbrojenia. Gotkowska: Punkt zwrotny i przygotowanie na nowe czasy [SKANER Defence24]

Autor. bundeswehra

Niemcy zaskoczyły świat i partnerów w NATO oraz UE swoją twardą reakcją na wojnę w Ukrainie. Czym są w praktyce deklaracje wzrostu środków przeznaczanych na obronność u naszych zachodnich sąsiadów zapytaliśmy ekspertkę Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), Justynę Gotkowską. Pytając się zarówno jak reagują, na wspomnianą zmianę w zakresie polityki obronnej Berlina, tamtejsze elity polityczne, ale też społeczeństwo. Justyna Gotkowska w rozmowie z Jackiem Raubo z Defence24 mówiła również dlaczego, z perspektywy długookresowej, tak ważne są procesy wzmacniania niemieckich sił zbrojnych z perspektywy relacji sojuszniczych w ramach NATO oraz współpracy Niemiec ze Stanami Zjednoczonymi.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

 1. RAF

  Silną niemiecka armia nie jest Polsce i Europie do niczego potrzebna, wręcz przeciwnie stanowi zagrożenie. Bezpieczeństwo Europy środkowo-wschodniej trzeba oprzeć na Polsce, WB, Rumunii i w przyszłości na wolnej Ukrainie. Miejmy nadzieję, że z tych niemieckich planów zbojeniowych nic nie wyjdzie.

  1. kruz

   Zagrożenie czego ?

  2. Švejk

   Oraz Burundi i Wyspach Tonga.

  3. wawelberg

   Mam parę półek książek od historii, wiele artykułów można znaleźć w internecie. Warto poczytać i posłuchać co sami mówią i piszą -,, po owocach poznacie....." Tak parę przykładów : mit założycielski Odoakra -Niemcy prostą kontynuacją Cesarstwa Rzymskiego (jak Rosja Bizancjum) ,dziejowa misja niesienia swojej kultury i wartości .Z Połabiem zajęło im to jakieś 450 lat ,a w stosunku do nas plan Bismarcka dalej jak widać aktualny.

 2. Obserwator

  WYKORZYSTAĆ HISTORYCZNĄ SZANSĘ i przydusić naszych zachodnich braci (USA,Niemcy, WB, Francję, Izrael) do dozbrojenia Polski w sprzęt zamieniony na ten wysłany Ukrainie - my dajemy UA sprzęt który oni znają, a Oni nam w zamian sprzęt nowoczesny do obrony naszych granic - NIC nam nie grozi nie pękajmy!! nie teraz! - UA dała ostro popalić ruskim i nie będą sięangażować w jakieś atakowanie NATO - to im nie przyjdzie do głowy - 110%. a nawet gdyby - co nam po Osach, czy innych dziwnych sowieckich wynalazkach w tej ilości w jakiej je mamy?... Wyciągnąć sprzęt, albo chociaż kasę na nowy, a dać UA obecny nasz sprzęt! Teraz! Taka okazja się nie powtórzy, chyba, że sami będziemy atakowani...

 3. DDR

  Różnorodność w Bundeswehrze oznacza dostrzeganie wyjątkowości i potencjału każdego człowieka postrzeganie go jako atut i indywidualne promocje Dlatego w 2012 roku podpisaliśmy Kartę Różnorodności Czyniąc to potwierdzamy że jesteśmy zaangażowani w wolne od uprzedzeń środowisko pracy Chcemy aby wszyscy nasi pracownicy doświadczali takiego samego uznania i wsparcia dla swoich talentów bez względu na płeć pochodzenie etniczne czy religię ideologie czy niepełnosprawność wiek czy tożsamość seksualną i oriętacje Liczy się dla nas przydatność wydajność i umiejętności Dobranoc

 4. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

  Niemiecki przemysł, przez ćwierć wieku nie produkował niczego zaawansowanego, tylko tłukł PUMY i BOXERY. Będzie trzeba czasu, by niemiecki przemysł byl w stanie wyprodukować coś zaawansowanego. Dość powiedzieć, że prace nad nowym czołgiem zakładają rozpoczęcie produkcji za 13 lat. Ale w tej chwili Niemcy mogą kupić Patrioty i systemy plot od tych, którzy je produkują, przy okazji nabywając nowych kompetencji w tej dziedzinie - MEADS przypomnijmy się nie udał, więc mimo kapitału i pewnego potencjału Niemcy odpuściły. Z pewnością ruszy produkcja niemieckiej amunicji ppanc i powinniśmy Niemcom zaproponować współudział w produkcji i nabyciu pocisków ppanc do naszych Leopardów. Niemcy powinni pomyśleć również nad legią cudzoziemską, mają prawie 9 mln imigrantów, więc czas ich zagospodarować.

 5. Adam S.

  Nie ma żadnej "twardej reakcji" Berlina na rosyjską inwazję Ukrainy. jest zgoda na odcięcie od SWIFT rosyjskich banków, ale okazało się, że tylko tych "niektórych", a nie tych obracających niemieckimi pieniędzmi. Ukraina walczy i umiera, a Niemcy otwierają kolejną paczkę popcornu.

 6. Pogromca Kacapow

  Dodam , ze niemcy chca od Israela "Iron Dome" i sa w trakcie rozmow. Powiedzial to kanclerz w czasie tego wystapienia w Bundestagu. W dodatku chyba jest przesadzone, , ze kupia F35 ze wzgledu na "nuklear sharing"

Reklama