Reklama

Geopolityka

Andrzej Duda rozmawiał z Mogherini o polityce bezpieczeństwa

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini. Tematem ich rozmowy miały być m.in.: polityka bezpieczeństwa, Partnerstwo Wschodnie, warszawski szczyt NATO, Nord Stream II oraz relacje Unii Europejskiej z Rosją. 

Po spotkaniu prezydent powiedział, że rozmowy z wysoką przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa dotyczyły najważniejszych spraw w przestrzeni europejskiej i atlantyckiej, czyli związanych z polityką bezpieczeństwa, m.in. w kontekście Europejskiej Strategii Globalnej, przygotowywanej przez szefową unijnej dyplomacji.

Tematyka spotkania dotyczyła także Partnerstwa Wschodniego oraz współpracy między UE i NATO w perspektywie zbliżającego się szczytu Sojuszu w Warszawie - powiedział prezydent.

Czytaj też: Unia Europejska potrzebuje strategii bezpieczeństwa?

Andrzej Duda rozmawiał z Federiką Mogherini także o relacjach UE-Rosja. "Bardzo dziękuję pani minister za - można powiedzieć - nasze wspólne stanowisko, które jest jednoznaczne, a mianowicie, że sprawą absolutnie podstawową dzisiaj jest przestrzeganie prawa międzynarodowego i w tym kontekście musimy tę sprawę rozpatrywać. Tutaj niezwykle istotna jest realizacja porozumień mińskich i normalizacja sytuacji na Ukrainie tak, aby Ukraina odzyskała kontrolę nad swoimi granicami. Także w tym kontekście należy patrzeć na kwestię sankcji wobec Rosji" - podkreślił prezydent. 

W rozmowach uczestniczył także Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

PAP/KPRP

Reklama

Komentarze

    Reklama