Reklama

Geopolityka

Amerykański lotniskowiec USS Harry S. Truman w Hiszpanii

Autor. America’s Navy

Amerykański lotniskowiec USS Harry S. Truman z 6000 żołnierzami i 90 samolotami bojowymi na pokładzie przybył do portu w Palma de Mallorca, podał w poniedziałek hiszpański dziennik „El Espanol”. Wśród wojskowych są zarówno marynarze, jak i piloci myśliwców.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Dziennik "El Espanol" odnotował, że pojawienie się gigantycznej jednostki ma miejsce kilka tygodni po zapowiedzi prezydenta USA Joe Bidena wzmocnienia amerykańskich sił w bazie Rota, w południowej Hiszpanii.

Czytaj też

Tymczasem media na Majorce odnotowują, że pojawienie się lotniskowca z napędem nuklearnym na balearskiej wyspie wywołało protesty skrajnie lewicowej partii Mas. Twierdzą, że wizyta tej jednostki na Morzu Śródziemnym ma związek z nasileniem się na akwenie obecności rosyjskich okrętów wojennych wraz z wojną na Ukrainie.

Reklama

Według komunikatu America's Navy z 18 lipca fregata FREMM francuskiej marynarki wojennej klasy Aquitaine FS Languedoc (D 654) i fregata FREMM włoskiej marynarki wojennej klasy Carlo Bergamini ITS Alpino (F 594) dołączyły do lotniskowca typu Nimitz USS Harry S. Truman (CVN 75) i jego grupy uderzeniowej (HSTCSG).

Jak przypomina America's Navy w swoim komunikacie od czasu rozmieszczenia w rejonie U.S. Naval Forces Europe (NAVEUR) pod koniec 2021 roku, Truman i inne okręty lotniskowej grupy uderzeniowej Harry S. Truman (HSTCSG) wielokrotnie działały u boku okrętów i personelu hiszpańskiej marynarki wojennej, w tym płynęły z hiszpańskim okrętem desantowym - lotniskowcem ESPS Juan Carlos I (L-61) pod koniec maja w ramach wsparcia kierowanej przez NATO aktywności Neptune Shield. Okręty grupy uderzeniowej podczas swojego rozmieszczenia odbyły również wiele wizyt w portach hiszpańskich miast, w tym Barcelony i Roty. Harry S. Truman Carrier Strike Group (HSTCSG) jest w trakcie planowego rozmieszczenia w obszarze operacji U.S. Naval Forces Europe, wykorzystywanym przez U.S. Sixth Fleet do obrony interesów USA, sojuszników i partnerów.

Czytaj też

Truman jest okrętem flagowym HSTCSG; okręt wspiera dziewięć eskadr CVW 1, dowodzonych przez komandora Patricka Hourigana; niszczyciele rakietowe z DESRON 28 dowodzone przez komandora Blaira Guya, w skład których weszły: USS Bainbridge (DDG 96), USS Cole (DDG 67), USS Gonzalez (DDG 66), USS Gravely (DDG 107) i USS Jason Dunham (DDG 109); oraz krążownik typu Ticonderoga USS San Jacinto (CG 56), dowodzony przez komandora Christophera Marvina.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. GB

    Komandora nie kapitana. Captain to odpowiednik polskiego komandora.

Reklama