Reklama

Geopolityka

Amerykanie oficjalnie rozmawiają z talibami

Fot. The U.S. Army/Flickr CC BY 2.0
Fot. The U.S. Army/Flickr CC BY 2.0

Delegacja USA pod przewodnictwem specjalnego przedstawiciela ds. Afganistanu Thomasa Westa przeprowadziła w poniedziałek i wtorek rozmowy z wysokimi przedstawicielami afgańskich talibów w Katarze, poinformował Departament Stanu.

Obie strony omówiły reakcję społeczności międzynarodowej na kryzys humanitarny w Afganistanie, a delegacja USA zobowiązała się do dalszego wspierania wysiłków ONZ w celu rozwiązania tej sytuacji, poinformował Departament Stanu we wtorek w oświadczeniu.

Urzędnicy amerykańscy „wyrazili głębokie zaniepokojenie zarzutami o łamanie praw człowieka i wezwali talibów do ochrony praw wszystkich Afgańczyków, utrzymania i egzekwowania polityki ogólnej amnestii oraz podjęcia dodatkowych kroków w celu utworzenia inkluzywnego i reprezentatywnego rządu” – stwierdził Departament Stanu.

image
Reklama

Urzędnicy amerykańscy wezwali talibów do wdrożenia zobowiązania do zapewnienia kobietom i dziewczętom ogólnokrajowego dostępu do edukacji na wszystkich poziomach.

„Talibowie wyrazili otwartość na współpracę ze społecznością międzynarodową w sprawie pełnego dostępu do edukacji i z zadowoleniem przyjęli wysiłki na rzecz weryfikacji i monitorowania postępów w zapisywaniu kobiet i dziewcząt do szkół na wszystkich poziomach” – oświadczył Departament Stanu.

W skład amerykańskiej delegacji wchodzili przedstawiciele wywiadu, Departamentu Skarbu i amerykańskiej agencji pomocy międzynarodowej USAID, ze strony talibów w spotkaniu wzięli udział specjaliści reprezentujący równorzędne instytucje afgańskiego rządu - poinformował Departament Stanu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. R

  Urzędnicy amerykańscy „wyrazili głębokie zaniepokojenie zarzutami o łamanie praw człowieka" a czy o Arabii Saudyjskiej tez sie tak wypowiadaja?

 2. Trzcinq

  Z terrorystami rozmawiają? No jak to Davirabi? Handlarzami narkotyków i muzułmańskimi fanatykami? Oni przecież uciskają swoich rodaków. Davi no napisz coś

  1. Ławrow przetarł szlak

  2. ruski stek bzdur...

   Lepiej z nimi niż z ruskimi :P

  3. Waldek

   Widać z Rosją to już nawet Talibowie nie mają za bardzo o czym rozmawiać. Rosja się kończy i coraz mniej znaczy.

 3. Niuniu

  Może niech USA odda Afganistanowi 20 mld dolarów zamrożonych w amerykańskich bankach. Nic więcej nie potrzeba. Starczy na humanitarny kryzys. No i może jakieś reparacje za zniszczenia i zbijanie i ranienie afgańczyków w czasie wojny i 20-to letniej okupacji?

  1. ruski stek bzdur...

   Buahahahaha ! To Afganistan powinien płacić za 20 lat bezpieczeństwa i za zbudowaną infrastrukturę. USA to nie ruskie bydło co tylko zabijać cywili potrafi i bombardować szpitale.

  2. Rosjanie do końca świata powinni dostarczać Kabulowi pszenicę

  3. Waldek

   Może niech Rosja zapłaci im za niszczenie kraju i miliony zabitych cywili?

 4. Keras

  Gra toczy się dalej. Amerikanos zaś wciąż są w tej grze.

Reklama