Generał Mika mianowany na kolejną kadencję dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

5 lutego 2020, 11:14
Duda Mika
Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Reklama

Jak poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, prezydent Andrzej Duda mianował gen. Jarosława Mikę na kolejną kadencję jako dowódcę generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Uroczyste wręczenie aktu mianowania nastąpi w czwartek w Belwederze.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda na podstawie art. 134 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mianował na ponowną kadencję generała Jarosława Mikę na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

- Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Generał Mika po raz pierwszy został mianowany przez prezydenta Dudę na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w lutym 2017 r. W listopadzie ub. roku, na wniosek szefa MON Mariusza Błaszczaka, prezydent mianował go na najwyższy w polskim wojsku stopień generała.

Gen. Mika od lutego 2014 r. dowodził 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Wcześniej przez niecały rok był zastępca dowódcy i szefem sztabu 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. W przeszłości dowodził 20. Brygadą Zmechanizowaną w Bartoszycach, a także Brygadą Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód. Na misji w Afganistanie służył jako zastępca dowódcy regionu wschodniego ds. koalicyjnych, w Iraku – jako asystent dowódcy dywizji.

Jarosław Mika został odznaczony został Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Iraku i Afganistanu, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.

Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych podlega w czasie pokoju zdecydowana większość polskich żołnierzy. W aktualnej strukturze dowodzenia jest ono jednym z trzech najważniejszych organów — obok SG WP i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W MON przygotowywany jest projekt zmian w systemie dowodzenia, zgodnie z którym najważniejszą instytucją znów ma stać się Sztab Generalny WP.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Stary
wtorek, 11 lutego 2020, 10:33

Oficer w mundurze bez pasa i koalicyjki wygląda jakby był w niewoli lub w piżamie...

olo
poniedziałek, 10 lutego 2020, 12:52

jak się słyszy od żołnierzy z wojsk lądowych co robi to przechodzi ludzkie pojecie.

Kóma
piątek, 7 lutego 2020, 11:06

Eksluzywny BMW w WP - wyraźnie brakuje " ..., Honor, Ojczyzna"

Marian
czwartek, 6 lutego 2020, 18:41

Gratuluję Panie Generale

Chorąży z Radomia
środa, 5 lutego 2020, 16:28

Pamiętam jak w drawsku pilismy jego zdrowie Zmarnował nam 5 lat

men
środa, 5 lutego 2020, 14:47

Pan generał albo ma wzorcowo uszyty mundur albo brzuszek zgubił w okolicy świąt, jak rozumiem WF zdany?

Lubelska Perła
środa, 5 lutego 2020, 13:53

Jak zrobic 4 gwiazdki na klonowej?

Tweets Defence24