Gen. Joks zastępcą dowódcy V Korpusu US Army

29 marca 2021, 15:44
Zrzut ekranu 2021-03-29 o 17.10.08
Gen. dyw. Adam Joks / Fot. Joint Force Training Centre (CC BY-SA 4.0)
Reklama

Minister resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się z dowódcą V Korpusu US Army gen. Johnem Kolasheskim. Szef MON poinformował przy tej okazji, że zastępcą gen. Kolasheskiego będzie gen. dyw. Adam Joks. Generał będzie pełnił swoje obowiązki w Fort Knox.

W 2020 roku reaktywowany został w USA V Korpus US Army, przede wszystkim z myślą o wsparciu obrony kolektywnej w Europie. Dowódcą V Korpusu został John Kolasheski, który 4 sierpnia w Krakowie otrzymał nominację na stopień generała broni. Dowództwo V Korpusu mieści się w Fort Knox w stanie Kentucky.

Powstanie Wysuniętego Dowództwa V Korpusu w Poznaniu, czyli jednostki odpowiedzialnej za dowodzenie wojskami USA znajdującymi się na wschodniej flance NATO zapisane zostało w umowie o wzmocnionej współpracy obronnej PL – USA podpisanej 15.08.2020.

Wysunięte dowództwo V Korpusu jest już w Poznaniu i rozpoczęło już swoją działalność. Bardzo cieszę się z tego, że zgodnie z propozycją strony amerykańskiej, stanowisko zastępcy dowódcy w Fort Knox, a więc w dowództwie V Korpusu będzie sprawował polski generał. Będzie to gen. dyw. Adam Joks. Nasza współpraca dowodzi bardzo silnych relacji polsko-amerykańskich, jeżeli chodzi o obronność

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu gen. broni Johnem Kolasheskim, dowódcą V Korpusu Sił Lądowych USA.

Jak podkreślił szef MON obecność wysuniętego dowództwa V Korpusu jest "namacalnym dowodem wzmocnienia relacji polsko-amerykańskich oraz tego, że nasze partnerstwo strategiczne rośnie w siłę".

Jak podkreślił minister Błaszczak dzięki ustanowieniu Wysuniętego Dowództwa w Poznaniu, a także ciągłym wspólnym szkoleniom wojsk z roku na rok wzrasta interoperacyjność i zwiększa się bezpieczeństwo Polski i całej wschodniej flanki NATO.

Jednym z tematów poruszanych podczas spotkania były także sprawy związane z implementacją polsko- amerykańskiej umowy podpisanej 15 sierpnia 2020 roku.

Dziękuję bardzo za dzisiejsze spotkanie i dziękuję za to, że mogliśmy porozmawiać o przyszłości V Korpusu. To bardzo jasny sygnał pokazujący, że dla nas jak i dla Polski bardzo ważne jest wzmacnianie bezpieczeństwa nie tylko naszego wspólnego, ale także naszych sojuszników. Wysunięte dowództwo V Korpusu i jego lokalizacja w Polsce nie tylko pogłębia nasze więzy obronne, ale także świadczy o większym bezpieczeństwie nie tylko dla Polski ale dla całego regionu i możliwe stawienie czoła wszelkim wyzwaniom

gen. broni J. Kolasheski, dowódca V Korpusu Sił Lądowych USA

Generał podziękował szefowi MON za współpracę oraz wyznaczenie na stanowisko zastępcy dowódcy V Korpusu gen. dyw. Adama Joksa. – Pozycja, którą obejmie generał to jasny sygnał bardzo bliskiej, silnej współpracy między polskimi siłami zbrojnymi i siłami zbrojnymi USA – powiedział.

Gen. dyw Adam Joks jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Politechniki Warszawskiej, kursów w Szkole Wojsk Pancernych Bundeswehry w Münster, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Europejskiego Centrum Studiów im. George C. Marshalla w Garmisch-Partenkirchen oraz studiów polityki obronnej w Akademii Wojennej Wojsk Lądowych USA w Carlisle Barracks. Odznaczony m.in. amerykańską Legią Zasługi (ang. Legion of Merit).

Na początku swojej kariery był dowódcą plutonu zmechanizowanego w 13 Pułku Zmechanizowanym w Kożuchowie i Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Ostrowie Wielkopolskim), potem kompanii zmechanizowanej (we wspomnianym ośrodku) i batalionu zmechanizowanego (w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu). Służył w dowództwie Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku jako zastępca szefa oddziału, dowodził Centralną Grupą Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach oraz kierował zarządem operacji lądowych w Dowództwie Wojsk Lądowych.

10 grudnia 2012 objął stanowisko dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, a 1 sierpnia 2013 roku został mianowany na stopień generała brygady. Prezydent RP Bronisław Komorowski mianował go na stopień generała brygady. W latach 2015-2016 był dowódcą Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG, a od roku 2016 szefem Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Od lipca lipca 2017 r. był szefem sztabu Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu, a od stycznia 2018 roku zastępcą Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Od 11 lipca 2019 roku pełnił funkcję dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy.

Stany Zjednoczone od kilku lat powierzają wysokie stanowiska w swoich strukturach dowódczych oficerom armii sojuszniczych. Przykładowo, szefami sztabu US Army w Europie i Afryce są od 2014 roku oficerowie niemieccy: obecnie generał brygady Jared Siembritzki, a wcześniej kolejno gen. Markus Laubenthal, który objął tą funkcję w 2014 roku i pełnił ją do 2017 roku, gen. Kai Rohrschneider i gen. Harmut Renk.

Powierzenie tak wysokiego stanowiska w dowództwie V Korpusu polskiemu oficerowi to dowód na zacieśnianie więzi sojuszniczych między Polską a USA. Co ciekawe, jeszcze w czasie gdy V Korpus funkcjonował w Niemczech (przed rozformowaniem w latach 2012-2013), tuż po wejściu Polski do NATO uczestniczył w ćwiczeniach Victory Strike, z udziałem amerykańskich śmigłowców bojowych oraz artylerii rakietowej i przeciwlotniczej. Z kolei w czasach Zimnej Wojny V Korpus odpowiadał za obronę na uznawanym za najbardziej zagrożony tzw. Przesmyku Fuldy (Fulda Gap).

Wysunięte dowództwo V Korpusu, znajdujące się w Poznaniu, to najwyższe dowództwo taktyczne US Army w Europie. W Poznaniu rozlokowane jest też wysunięte dowództwo dywizyjne amerykańskich wojsk lądowych, obsadzane przez kolejne jednostki - obecnie 1 Dywizję Kawalerii, a wcześniej 1 Dywizję Piechoty.

Maciej Szopa, współpraca Jakub Palowski

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
Yox
środa, 31 marca 2021, 23:14

Ciekawe czy dla potrzeb prawidłowej wymowy nazwiska naszego generała przez amerykańskich sojuszników nie będzie konieczna zmiana jego pisowni na formę zanglicyzowaną, przynajmniej na plakietce identyfikacyjnej na mundurze?

Bary Tom
niedziela, 4 kwietnia 2021, 07:39

Wystatczą nazwy naszego uzbrojenia by nasi alianci mieli problem. Czekam na system ppanc "Gżegżółka"

Wawiak
niedziela, 6 czerwca 2021, 17:00

No wiesz to cios poniżej pasa... ale dobre.

Miki21
środa, 31 marca 2021, 16:37

Wojskowe szpitale Polsko amerykańskie i badania nad szczepionkom tego nam bardzo brak

Ogniomistrz Kalen
środa, 31 marca 2021, 00:46

Korpus w sile 3 brygad bez OPL i artylerii rakietowej

Ltc Czaro K.
poniedziałek, 29 marca 2021, 23:11

Adam - keep direction. Good job. Full support. Make the Poland greate.

andys
wtorek, 30 marca 2021, 11:31

Kumpel? ale dlaczego po angielsku?

BUBA
wtorek, 30 marca 2021, 19:07

A czym rozni sie amerykanski od angielskiego

andys
poniedziałek, 29 marca 2021, 23:04

1.Ten generał jest generałem porucznikiem, co formalnie odpowiada w Polsce generałowi broni. Wydaje mi sie jednak, że w rzeczywistosci generał porucznik to nie jest dokładnie generał broni, ze wzgledu na narodowe i historyczne specyfiki generał broni to coś wyzej niz generał porucznik. 2. Podobne problemy były w czasach PRL. gdy szukano ekwiwalentów generalskich w obu armiach (w ZSRR były 4 stopnie generalskie, u nas 3.

Tb
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:11

U nas też były 4: brygady ,dywizji ,broni, armii.

Wachmistrz Kalita
niedziela, 4 kwietnia 2021, 21:25

I słusznie ci się wydaje. Generał broni w armii USA to generał czterogwiazdkowy. https://en.wikipedia.org/wiki/General_officer#Old_European_system

środa, 31 marca 2021, 23:37

Kiedy sluzyles w Wojsku Polskim? To u nas było 4 generałów: brygady, dywizji, armii i broni.

y
wtorek, 30 marca 2021, 13:05

wystarczy policzyć gwiazdki.... :-)

akao
poniedziałek, 29 marca 2021, 22:57

heheh fajny to "korpus" co nie ma ani jednej dywizji w składzie, jedynie w stanie "podkradać" ciężkie brygady z III korpusu z Fortu Hood.

Por WRT
niedziela, 4 kwietnia 2021, 12:05

Ale wiesz że czasy się zmieniają i orde de bataille też? Czasy natarcia kolumn pancernych już za nami

KUKUŁKA
poniedziałek, 29 marca 2021, 22:05

SPOKOJNIE...Amerykanie są zainteresowani umieszczeniem swoich komponentów w twierdzy Modlin oraz przejęciem lotniska w Modlinie ..powód to że u nich wszelkiego rodzaju forty , twierdze cieszą się wysoką estymą dodatkowo historia twierdzy ,lotnisko, szlak żeglugowy , drogi szybkiego ruchu ,wszystko skomasowane w jednym miejscu no i bliskość Warszawy było tematem rozmów podczas rautów towarzyskich amerykańskich i naszych oficieli ...Amerykanie zaoferowali się dać 72% środków na odnowę ,rewitalizację i przystosowanie twierdzy ,portu rzecznego i lotniska oraz pobliskiej infrastruktury do ich potrzeb z zachowaniem walorów zewnętrznych i historycznych twierdzy ale warunek to dzierżawa w/w obiektów na minimum 50lat ...negocjacje trwają

.
piątek, 2 kwietnia 2021, 19:38

apropo twierdzy .... zgadza się negocjacje trwają z właścicielami ..

ZIS
czwartek, 1 kwietnia 2021, 11:09

Na razie Twierdza jest wlasnoscia prywatna, sprzedana za czasow PO za 17 mln zl.

Murf fanem Polski
wtorek, 30 marca 2021, 03:15

Zbyt daleko naprzód i całkowicie przestarzały. Stany Zjednoczone potrzebują obiektów, a nie zabytków.

Ktoś
wtorek, 30 marca 2021, 01:11

Wszystko fajnie. Tylko, że od dobrych kilku lat twierdzą Modlin jest w rękach cywilnych...

Jan z Krakowa
poniedziałek, 29 marca 2021, 21:33

Świetna wiadomość. Czekałem na taką nominację (w przeszłości czytałem o niemieckich wojskowych w amerykańskiej armii, i żałowałem, że naszych tam nie ma) -- to bardzo wzmocni Sojusz i naszą obronność. Ile teraz pójdzie forsy na dezinformację na Wschodzie...

rechot
poniedziałek, 29 marca 2021, 23:21

strach pomyśleć ile forsy !!!

Kazik :)
poniedziałek, 29 marca 2021, 18:07

Proponuję taki deal: jeden generał za batalion czołgów Abrams lub dziesięć F-16.

Jasnowidz
czwartek, 15 lipca 2021, 21:06

No i przyjęli Naszego generała za 250 czołgów Abrams i kilka F-35 :)

yar
wtorek, 30 marca 2021, 13:07

Ruscy generałowie nie są tacy cenni. :-)

Tweets Defence24