Gen. Robert Głąb obejmie stanowisko w jednym z dowództw NATO

11 czerwca 2021, 13:33
Głąb JSabak
Fot. J.Sabak
Reklama

Gen. Robert Głąb obejmie stanowisko zastępcy Szefa Sztabu ds. Zarządzania Zasobami w Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym w Norfolk - poinformował resort obrony. Na to stanowisko wyznaczył go szef MON Mariusz Błaszczak.

"Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył z dniem 1 sierpnia br. gen. dyw. R. Głąba na stanowisko zastępcy Szefa Sztabu ds. Zarządzania Zasobami w Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym (HQ SACT) w Norfolk" - podało w piątek MON na Twitterze.

Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji to jedno z dwóch dowództw strategicznych NATO, zajmujące się transformacją zdolności wojskowych Organizacji do nowych wymagań geopolitycznych - ma za zadanie testować i wdrażać nowe doktryny strategiczne, kontrolować zdolności i możliwości wojsk NATO oraz prowadzić szkolenia i ćwiczenia. W Polsce Dowództwo nadzoruje Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy.

Na stronach Garnizonu Warszawa, którego gen. Głąb był ostatnio dowódcą podano, że urodził się on 30 września 1965 r. w Olkuszu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie oraz studiów magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim.

Kwalifikacje zawodowe doskonalił między innymi podczas Kursu Taktyczno-Operacyjnego w Akademii Obrony Narodowej, specjalistycznych kursów wojskowych dotyczących planowania operacyjnego i szkolenia zrealizowanych w szkole NATO w Oberammergau (RFN), w Rydze (Łotwa) oraz kursu z zakresu dowodzenia operacjami powietrznymi (JFACC Commander Course) w CASPOA, Lyon (Francja). W 2009 r. ukończył Studia Operacyjno–Strategiczne w Akademii Połączonych Dowództw i Sztabów w Shrivenham w Wielkiej Brytanii, a w 2010 r. uzyskał dyplom w zakresie studiów obronnych na King’s College London.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/zasadzka-w-dzialaniach-lekkiej-piechoty/
Reklama

Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1988 r. w 3. Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej Kraju. Doświadczenie zdobywał zajmując kolejno stanowiska dowódcy plutonu, dowódcy baterii, szefa sztabu w dywizjonach rakietowych i technicznym. W 1999 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy dywizjonu rakietowego. W 2004 r. został szefem szkolenia, a dwa lata później szefem sztabu Brygady.

W 2012 r. rozpoczął służbę w strukturach NATO na stanowisku szefa Zarządu Szkolenia (A-7) w Dowództwie Komponentu Sił Powietrznych NATO (HQ AIRCOM) w Ramstein (RFN). Po powrocie do kraju w 2015 r. kontynuował służbę w Zarządzie Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Od 2016 r. pełnił stanowisko Dowódcy Garnizonu Warszawa. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
WS
piątek, 11 czerwca 2021, 20:52

Poznalem Pana Generala. Doskonaly angielski, prezencja, klasa.

soldier
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 15:13

I służalczość w stosunku do obecnej władzy przekraczająca nie tylko granice dobrego smaku, ale honor żołnierza i oficera

Driller
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 10:54

WS... to chyba nie znasz angielskiego. Generał owszem mówi ale jego angielski nie jest doskonały a wręcz ograniczony, jeżeli mówimy o słownictwie wojskowym. Prezencją nie zdobywa się stanowisk ani klasą, którą już pokazał nakazując oglądać Wiadomości TVP oraz wydając rozkaz aby niszczyć wieńce składane przez Obywateli.

Wolny Lopez
niedziela, 13 czerwca 2021, 22:51

To ten co kazał oglądać TVP info w jednostkach wojskowych garnizonu Warszawa. To ten co drygował ruchem podczas miesięcznic i pilnował żeby Kaczyński bezpiecznie przez ulice przechodził. Ci z tego, że angielski dobry

Tweets Defence24