Gen. Mika: zachowajmy zdrowy rozsądek

18 marca 2020, 11:50
1248.jpg__965x451_q85_crop_subsampling-2_upscale
Gen. Jarosław Mika Fot. DG RSZ

Zdajemy sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie koronawirus, jednak każdy z nas noszących mundur Wojska Polskiego musi dawać przykład i pomagać obywatelom w trudnych sytuacjach - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Dowódca Generalny RSZ gen. Jarosław Mika, u którego wykryto wirus 2019-nCoV

Mika pytany przez "Gazetę Polską", czy widać obawy żołnierzy w związku z zagrożeniem koronawirusem stwierdził, że "polski żołnierz stawia czoło zagrożeniu, a nie unika niebezpieczeństwa". "Oczywiście zdajemy sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie ze sobą narażenie na kontakt z osobami potencjalnie zainfekowanymi wirusem. Jednak każdy z nas noszących mundur Wojska Polskiego musi dawać przykład. To nasz obowiązek" - zaznaczył. Na pytanie, jaka była jego pierwsza myśl, gdy dowiedział się, że jest zarażony koronawirusem gen. Mika odpowiedział, że był zaskoczony uzyskanym wynikiem. "Naprawdę czułem się bardzo dobrze. Zresztą cały czas nie mam żadnych objawów. Liczę więc, że szybko wyzdrowieję i wrócę normalnie do pracy" - oświadczył.

Zapytany, czy koronawirus w jakikolwiek sposób obniżył potencjał obronny Sił Zbrojnych RP odpowiedział, że "zdecydowanie nie". 

Zaangażowani jesteśmy w działania związane z koronawirusem, wspieramy publiczną służbę zdrowia, powołaliśmy wojskowe zgrupowania zadaniowe, działamy na korzyść społeczeństwa

Gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych

 "Wprowadziliśmy odpowiedne procedury i ich przestrzegamy. Przykładem są ćwiczenia Defender, gdzie od początku zarówno strona amerykańska, jak i my zdawaliśmy sobie sprawę z zagrożenia koronawirusem. Stąd ostatnia decyzja dowództwa USAR Europe o wprowadzeniu modyfikacji do ćwiczenia" - powiedział "GP" gen. Mika. Pytany, czy istnieje zatem ryzyko odwołania ćwiczeń Defender, gen. Mika zwrócił uwagę, że te ćwiczenia już trwają. 

"Sytuacja jest analizowana na bieżąco i dlatego Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych zdecydowało o zmniejszeniu liczby amerykańskich żołnierzy. Proszę pamiętać, że kierownikiem jest gen. Christopher Cavoli, dowódca US Army w Europie. Tylko on może zdecydować o ewentualnym przerwaniu ćwiczeń. Jednak na obecnym etapie nie przewiduje takiego scenariusza"

Gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych

 Mika podkreślił, że obecnie potrzebny jest przede wszystkim spokój i rozsądek. "Wszelka panika odniesie tylko odwrotny skutek. Poza tym należy pamiętać, że nie każdy kontakt z człowiekiem musi skutkować zarażeniem. Naprawdę zachowajmy zdrowy rozsądek!" - zaznaczył. "Jeśli chodzi zaś o udział wojska w walce z koronawirusem, to powtórzę, że bierzemy w tym udział od samego początku. Przykładem była ewakuacja polskich obywateli z Wuhan" - dodał.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
Warszawiak
czwartek, 9 kwietnia 2020, 14:11

cały zespół który organizował te manewry złapał koronawirusa od wracających z Włoch jeszcze w lutym, ale żeby nie musieć odwoływać manewrów to ogłosili "że to import z NIemniec" który dotknął tylko gen. Mikę, i pracowali dalej jakby nigdy nic.

Dario
czwartek, 19 marca 2020, 16:27

Panie generale szybkiego powrotu do zdrowia.

Dario
czwartek, 19 marca 2020, 15:32

Jak pan generał chciał stawić czoła to trzeba było udać się do szpitala żelaznego w zielonej górze A nie z domu ciągnąć na szaserow. Ponadto kto organizuje odprawy z najważniejszymi dowodami bez zabezpieczenia medycznego. Gdzie wnioski po smolenski

1917
czwartek, 19 marca 2020, 15:07

A więc do cenzury.

Marcin
czwartek, 19 marca 2020, 00:29

Panie generale czy zdrowym rozsądkiem było uczestnictwo przez Pana we mszy świętej w rodzinnym Rzepinie po powrocie z Niemiec? I czy ludzie będący na niej wraz z Panem również przechodzą kwarantannę?

Polish blues
środa, 18 marca 2020, 23:11

Jak zachować zdrowy rozsądek, jezeli rządzący dają drobnym przedsiębiorcom wybór 'Chcesz umrzeć na koronwirusa czy z głodu, pod mostem? Trzeciej opcji niet! Wybieraj, bo czas nagli!'

mm
środa, 18 marca 2020, 18:19

Z wielu stron, tych oficjalnych, słyszę nawoływanie do unikania paniki, zachowania spokoju i racjonalnych zachowań. Obserwując życie codzienne, raczej nie zauważam takich stanów emocjonalnych. Nie sposób uznać za nie wzmożone zakupy, są raczej przejawem przezorności. Widzę za to niepokój wywołany czytelną amatorszczyzną władz, służb i tzw. ekspertów czerpiących wiedzę z przekazów medialnych.

JW 3699
środa, 18 marca 2020, 16:15

Panie Generale, życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Pozdrawiam podoficer SZRP.

Si
środa, 18 marca 2020, 14:52

Odesłać wszystkich żołnierzy WP do domów no 14 dni kwarantanny. Żołnierze mogą wykonywać swoją pracę zdalnie z domu w razie potrzeby przybędą do swoich jednostek.

Adam
środa, 18 marca 2020, 14:14

Patrząc na sylwetkę to chyba jest to dowódca kuchni polowej albo stołówki wojskowej.Jaki przykład dla żołnierzy......

Rzyt
czwartek, 19 marca 2020, 07:15

Jak większość naszych generałów

Ustawiator
środa, 18 marca 2020, 13:02

Przykładem byla ewakuacja z Puław A to jedyny taki ośrodek WP A po co żandarmeria wojskowa usunęła dowództwo?

Tweets Defence24