Gen. Komornicki: potrzeba jednolitego i spójnego systemu przygotowań obronnych społeczeństwa [Defence24 TV]

14 sierpnia 2020, 10:20

Tuż po oficjalnej prezentacji i dyskusji, gen. dyw. (w st. spocz.) Leon Komornicki, były zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP, ocenił pierwsze wnioski płynące ze wspólnego raportu „Bezpieczeństwo 2020” będącego owocem współpracy Defence24 i IBRiS. Podkreślając, że badania takie są kapitalnym, jego zdaniem punktem wyjścia do prac nad zbudowaniem jednolitego i spójnego ze sobą systemu przygotowań obronnych społeczeństwa i systemu zagospodarowującego cały potencjał.

Generał wskazał, że jego zdaniem jest to kapitalny materiał, aby to teraz przełożyć na język wykonawczy, w określonych decyzjach politycznych. Tak, aby według generała, nastąpił proces budowania właściwego systemu, który przełożyłby kluczowe wartości, jakim jest fundamentalna świadomość, wola, gotowość i przygotowanie obronne obywateli, do niezbędnego dla bezpieczeństwa kraju poświęcenia czy też raczej trzeba byłoby powiedzieć realizacji zadań obronnych.

Generał Komornicki zauważył, że świadomość społeczna ma tendencję rosnącą. Jeśli chodzi o zagrożenia, potrzebę obrony Rzeczpospolitej, ale też potrzeby także służby wojskowej. Generał podkreślił, że sam był zaskoczony wysokim wskaźnikiem akceptacji możliwości potencjalnego powrotu do zasadniczej służby wojskowej czyli do poboru.

Były zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP jest zdania, że ocena wyników badań naszych sąsiadów, tym bardziej powinna umocnić potrzebę budowania własnego, narodowego potencjału obronnego o charakterze budowania obrony totalnej, powszechnej.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
mat
piątek, 28 sierpnia 2020, 15:30

A pan general spal prze, wszystkie lata swojej sluzby ze sie dopiero na emeryturze przypomnialo o planach obronnych ?

AlMighty
wtorek, 8 grudnia 2020, 14:43

W punkt!

Andrettoni
piątek, 21 sierpnia 2020, 23:35

Po pierwsze pobór nie musi dotyczyć wszystkich - nie chodzi o "sprawiedliwość", tylko o zagwarantowanie obrony państwa. Po drugie w razie wojny i tak pobór będzie tylko na front trafią niewyszkoleni ludzie. Wojna nikogo nie ominie - w razie potrzeby po prostu wojsko może otoczyć budynek i wziąć wszystkich "zdatnych" by się uzupełnić. Historia pokazuje, że w ten sposób werbowano nawet jeńców z armii przeciwnej strony. Sowieci po prostu stawiali CKM-y za poborowymi. Pobór w razie wojny - nie tak drastyczny, ale jednak jest nawet w USA. Dlatego skończmy z nie da się, nie można, to jest sprawiedliwe, a tamten będzie protestował. Po prostu trzeba ustanowić przepis, ze każdy kto odmówi służby dla kraj traci prawa obywatelskie - w tym czynne i bierne prawo wyborcze, a w dodatku płaci dodatkowy podatek w wysokości 10%.

Ja pamietam
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:38

To ten Komornicki co mówił o sobie "komunista w zielonym mundurze" a potem za biskupami na procesjach ganiał?

Chłopaczku
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 19:40

Możesz Panu Generałowi teczkę nosić ewentualnie umyć szybie w jego Panamerze.

Pawlo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:26

Vel Klenczon

Cienasie
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 19:41

Vel Milioner

KrzysiekS
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:45

Nadszedł czas powiązania Przemysłu Obronnego WP, SG, SG, SP, (pominę OC której nie ma) Policji czy innych służb ale i przemysłu z tym i podmiotami związanego w jeden spójny system obrony kraju.

KrzysiekS
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:35

Pan Gen. jest jednym z nielicznych który zawsze miał niezmienne zdanie. Wielki szacunek zwłaszcza że wiem, iż wstąpił do WP w czasach Układu Warszawskiego pomimo jednoznacznego sprzeciwu rodziny wychowanej w przedwojennych wartościach.

kmdr
sobota, 15 sierpnia 2020, 00:50

"był zaskoczony wysokim wskaźnikiem akceptacji możliwości potencjalnego powrotu do zasadniczej służby wojskowej czyli do poboru" no już to widzę jak będą chcieli wprowadzić pobór, protest w sprawie ACTA , po tych "poborowych" będą wspominane jak spotkanie małej gróbki znajomych.Kto chce idzie do WOT , reszta nie chce.

Roland the Headless
sobota, 15 sierpnia 2020, 19:20

Tak będzie. Wielu ludzi deklaruje poparcie dla poboru dopóki nie dotyczy to ich samych albo ich rodzin. Pobór jest przeżytkiem i im szybciej w MON to zrozumieją tym lepiej. Zamiast poboru lepiej uczynić służbę w WOT bardziej powszechną i dostępną. Wciągnąć w jej struktury organizacje paramilitarne i ułatwić dostęp do broni dla przeciętnego Kowalskiego.

KPSz
czwartek, 1 października 2020, 09:39

Dostęp do broni w PL jest, wystarczy chcieć i wydać 1500-2000pln aby być poiadaczem AeRa albo AKa...

piątek, 28 sierpnia 2020, 09:47

Nie na obszarze bolandy,gdzie państwo wie najlepiej jak robić by była dobra zmiana

Leo
środa, 19 sierpnia 2020, 18:36

Brawo :-)

Tweets Defence24