Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Gdańsk: Powstaje infrastruktura do budowy dużych okrętów i statków

Fot. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Fot. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna rozpoczęła budowę płyty montażowej na Wyspie Ostrów w Gdańsku, na której będzie można budować wielkogabarytowe konstrukcje oraz jednostki pływające o długości do 180 metrów. Cała inwestycja ma kosztować około 16,5 miliona złotych.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) podpisała umowę z firmą POLEKO Sp. z o.o. z Gdańska na budowę płyty montażowej na Wyspie Ostrów w Gdańsku przystosowanej do składania wielkogabarytowych konstrukcji oraz budowy i wodowania dużych jednostek pływających. PSSE chce sfinansować tą inwestycję pozwalającą zrewitalizować teren, którego jest właścicielem i ponownie przywrócić na nim produkcję stoczniową oraz elementów konstrukcyjnych typu onshore i offshore .

Według Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, będzie to unikatowa konstrukcja do produkcji stoczniowej - „jedyna w Polsce, przystosowana do budowy i wodowania dużych jednostek oraz wielkogabarytowych konstrukcji”. Spółka POLEKO z Gdańska, która wygrała przetarg, będzie generalnym wykonawcą inwestycji. Po jej zakończeniu, przy wielkiej hali nr 33 i wyremontowanej „Ubotowni” (hali nr 26) ma postać płyta montażowa o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych i nośności do 20 ton na metr kwadratowy.

Miejsce to pozwoli więc składać m.in. jednostki pływające o długości 180 m, które później będą mogły być wodowane przy Nabrzeżu Trawlerowym. Według PSSE będzie to także teren, który doskonale nadaje się do produkcji wielkogabarytowych konstrukcji stalowych, w tym przede wszystkim wież dla elektrowni wiatrowych typu onshore i offshore. Przy czym płyta montażowa będzie uzbrojona we wszystkie media zapewniając według PSSE „możliwość prowadzenie tam zaawansowanej produkcji przemysłowej, gwarantując najwyższe standardy bezpieczeństwa pracy”.

Przypomnijmy, że znajdująca się obok hala nr 33, po modernizacji przeprowadzonej również przez PSSE, będzie miała możliwość budowy wewnątrz jednostek pływających o długości do 90 metrów, szerokości do 16 metrów i bezpośrednie wodowanie ich z doku lub pontonu.

Nowa płyta montażowa ma być ukończona do pierwszej połowy lipca 2019 r. a więc prace nie będą trwały dłużej niż 15 tygodni od podpisaniu umowy. Pozwoli to Stoczni Gdańskiej, która wydzierżawiła ten teren na rozszerzenie produkcji i przeniesienie części tej produkcji na front Wyspy Ostrów.

Umowa z firmą POLEKO Sp. z o.o. z Gdańska to kolejny krok na drodze do pełnej rewitalizacji Wyspy Ostrów w ramach projektu Stocznia Gdańsk 4.0 Nowy początek. Tydzień wcześniej Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała ze spółką Balitc Operator (należącą do Grupy Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., która jest właścicielem Stoczni Gdańsk) „porozumienie w sprawie dzierżawy i ewentualnego nabycia w przyszłości płyty montażowej oraz części hali nr 33”.

„Od czasu ogłoszenia projektu Stocznia Gdańsk 4.0 Nowy początek konsekwentnie realizujemy zaplanowane prace, dzięki którym przywracamy ten teren dla produkcji stoczniowej. W porozumieniu z Agencją Rozwoju Przemysłu realizujemy projekt aktywizacji obszarów postoczniowych oraz znajdującej się na nich infrastruktury. Krok po kroku zbliżamy się do celu – stworzenia sprzyjających warunków dla rentownej produkcji w oparciu o nowe technologie i wykwalifikowane kadry”

Paweł Lulewicz - wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

 

Reklama

Komentarze (7)

 1. sorki nie zdążyłem na 1go ;-)

  Do say69mat Zaiste problem przestrzeni lokalizacji, który poruszyłeś ma znamiona polistruturalnego, polifunkcjonalnego tworu kulturowego o paradygmatycznym statusie. Stąd erubcja obaw będąca pochodną ostrożności jest wielce pożądana.

  1. say69mat

   To ... znaczy porównaj Przyjacielu lokalizację kluczowych zakładów przemysłu zbrojeniowego na terytorium dawnej ZSRR i USA. Może ci to da coś do myślenia i nie będziesz się odwoływał do kalki ideologicznej, jako sposobu argumentacji ... ad rem ;)))

 2. say69mat

  Beczka miodu ... z łyżką dziegciu??? Beczką miodu jest koncepcja wykorzystania i modernizacji istniejącej infrastruktury stoczniowej. Biorąc za punkt odniesienia potrzeby naszej MW. Istnieje wszak, pewien problem, mianowicie przeanalizowałem sposób lokalizacji stoczni amerykańskich koncernu Huntnington Ingalls. Żaden z zakładów amerykańskiego koncernu nie jest zlokalizowany w centrum przestrzeni wielkomiejskiej. Tak, jak ma to swe miejsce w przypadku gdańskiej stoczni zlokalizowanej na wyspie Ostrów. A uwarunkowania geostrategiczne, nakładają szczególną ostrożność, w temacie lokalizacji instytucji przemysłu zajmujących się produkcją zbrojeniową. Tylko po to aby nie multiplikować liczby cywilnych ofiar potencjalnego konfliktu militarnego.

 3. Gort

  Ok. A czy pieniądze na VLS dla Ślązaka już sat? Co dalej z morskim popradem i Trytonem ?

 4. Sławomir

  pieniądze w błoto. Dosłownie.

 5. orzeł

  Brawo,i do przodu.

 6. WoW

  01.04

 7. Robert W.

  Wyspa "Ostrów". Ostrów to właśnie wyspa.

Reklama