Futurystyczne uzbrojenie chińskich sił specjalnych [KOMENTARZ]

11 lipca 2019, 10:39
china nastrojowe
eng.chinamil.com.cn

Na ujawnionych w internecie nagraniach z ćwiczeń taktycznych Brygady Operacji Specjalnych Xuefeng ze składu 76. Grupy Armii Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej można zobaczyć w użyciu szeroką gamę niezwykle interesującej broni palnej.

W trakcie ćwiczeń chińscy żołnierze używali kilku niezwykle działających i wyglądających typów broni palnej takich jak: indywidualny, zintegrowany system walki Type 11, system typu corner shot czy nóż-pistolet itp.

System Type 11 jest złożony z granatnika programowalnego QTS-11 zintegrowanego z karabinkiem szturmowym QBZ-03 kal. 5,8x42 mm. System QTS-11 jest powtarzalnym granatnikiem kal. 20 mm dysponujący różnego typu amunicją, wyposażonym w zintegrowany dalmierz laserowy i system kierowania ognia. Oznacza to konieczność przeładowania go po każdym strzale, a także brak amunicji wielozadaniowej jednego typu. Masa całego systemu wynosi od 5 do 7 kg. W 2011 roku rozpoczęła się jego produkcja seryjna, a według informacji z ubiegłego roku na wyposażeniu chińskiej armii ma znajdować się już blisko 50 tysięcy egzemplarzy tej broni.

System typu "corner shot" HD-66 stanowi połączenie pistoletu, stelażu przypominającego wyglądem i kształtem strzelbę powtarzalną, kamery i elektroniki oraz uchwytu na pistolet zdalnie sterowanego w zakresie 180 stopni. System ten pozwala operatorowi na "zajrzenie za ścianę" dzięki kamerze zamontowanej na uchwycie pistoletu, a także odpowiedzenie ogniem potencjalnemu przeciwnikowi. Tego typu rozwiązanie może okazać się wyjątkowo pomocne w walce w terenie silnie zurbanizowanym, gdzie żołnierze są narażeni na niespodziewany ogień dosłownie za każdym rogiem. Podobne zastosowanie system ten może znaleźć także w policji, czy innych resortach siłowych.

"Strzelający nóż" QSB-91 zwykły, chiński nóż szturmowy, w którego rękojeści od strony ostrza znajdują się otwory, a w niej samej bębenek na 4 naboje pistoletowe kal. 7,62x17, znane m.in. z pistoletu maszynowego Type 64. Pod rękojeścią znajduję się chowany w niej spust. Po wystrzeleniu pocisków możliwe jest ponowne załadowania na zasadzie zbliżonej do rewolweru. Tego typu rozwiązanie może stanowić bardzo przydatną broń w walce wręcz w niewielkiej przestrzeni, dzięki możliwości natychmiastowego użycia noża, jak i ukrytych w nim pocisków.

Według chińskich deklaracji tego typu systemy nowej, futurystycznej broni palnej mają pozwolić na stworzenie "superżołnierzy" zdolnych do walki nawet w sytuacji "1 kontra 10". Broń tego typu jest z racji swojej specyfiki i kosztów przede wszystkim z myślą o żołnierzach sił specjalnych, jednak z czasem pewnie możliwe będzie wyposażenie w nie także zwykłych żołnierzy.

Użycie tego typu systemów w czasie jednych manewrów na jednym poligonie pokazuje wyraźnie, że typy uzbrojenia, które były już opracowywane i testowane w innych miejscach na świecie i zakończyły swój rozwój na etapie badań, są często kopiowane i wdrażane do służby w Chińskiej Armii Ludowo-Wywoleńczej na większą skalę. W ostatnich latach Chiny prowadzą także duże inwestycje w obszarze nowych technologii w sektorze obronności w celu opracowania systemów uzbrojenia przyszłości na każdym szczeblu. Efekty tych prac stopniowo są wdrażane w życie, co można zobaczyć w trakcie ćwiczeń takich jak te.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
jojo
piątek, 12 lipca 2019, 13:31

gadżety z komiksów dla dla kilku wybranych, a reszta to co my.

Hunter
piątek, 12 lipca 2019, 09:48

Ciekawe jaka waga tego pistoletonoza?

Toudi
wtorek, 6 sierpnia 2019, 11:26

Jaka celność pocisku ?! Jaka trajektoria lotu czegoś wystrzelonego prawie bez lufy... Jaka przebijalność czegoś co po trzech metrach lotu leci bokiem ,tyłem ,lub koziołkuje...?! Jeżeli nie strzeli z bardzo bliska w głowę, a właściwie w twarz, to z 10 m może strzelać w kamizelkę ile tylko będzie miał ochotę. Chyba, że jest to jakaś super konstrukcja... Kiedyś widziałem eksplozję dziewiątki w magazynku wyjętym z broni. Pocisk po 3 m utknął w płycie kartongips. Całkowite rozproszenie energii , przypadkowa trajektoria, uderzenie w przeszkodę bokiem. Skuteczność ...zero.

On
piątek, 12 lipca 2019, 00:37

Ja ich szanuję za spokój i wytrwałość w dążeniu do celu jakim jest stanie się największym mocarstwem na świecie, czyt. zdetronizowanie USA. I według mnie osiągną ten cel mimo rozpętania III WOJNY ŚWIATOWEJ przez...

realista
piątek, 12 lipca 2019, 00:31

3 problemy turków :) QSB-91

Gość 444
czwartek, 11 lipca 2019, 21:53

A My?

xyz
czwartek, 11 lipca 2019, 20:47

A co z naszym programem Tytan? Już umarł?

Trochę zorientowany.
piątek, 12 lipca 2019, 00:59

MSBS pod nazwą Grot są wprowadzane, nowe radiostacje chyba też będą. PR-15 pod nazwą Vis 100 już zamówiony (oczywiście najpierw do WOT)

Davien
czwartek, 11 lipca 2019, 20:19

1 kontra 10 w 2019? Nasi żołnierze w 1939 pod Wizną robili elitarną dywizję SS mimo, że Naziści mieli przewagę ponad 40:1.

Heniu
piątek, 12 lipca 2019, 21:10

Naziści. Naziści powiada Pan? Jest Pan medialnie obyty. Bo w tym kontekście naziści to wyrafinowany określnik maskująco rozmydlający. Tygodnik polityka, g.wyborcza, tvn - używają tego samego języka. Notabene, dowodzący siłami agresora pod Wizną, Niemiec Guderian, nie był członkiem NSDAP.

Grredo
piątek, 12 lipca 2019, 10:16

Co za głupoty wypisujesz? pułk Germania rozbito gdzie indziej. A wracając do tematu, to nie nie chcę by kiedykolwiek nasi żołnierze musieli walczyć w takich dysproporcjach. Nigdy nie będziemy liczniejszą armią, ale możemy być lepiej wyszkoleni i lepiej wyposażeni, a najważniejsze, to Polski Żołnierz musi być lepiej dowodzony. Z tym najtrudniej przy polityce wszystkich rządów ostatnich trzydziestu lat. Dostęp do nowoczesnej broni dla zmechu jest, tylko trzeba ruszyć z zakupami. Jeden z najważniejszych to granatniki Carl Gustaw, oraz ppk. UKM i nową broń wyborową systematycznie otrzymują jednostki liniowe. Kamizelki nowej generacji też są potrzebne, ale to czego nie ma lub jest w śladowych ilościach to broń ppanc. Każdy pluton musi mieć możliwości samodzielnej obrony przed bwp, czy czołgiem przeciwnika.

Szymon
piątek, 12 lipca 2019, 09:48

Serio? Była tam dywizja SS?

Bardzo silny w sojuszu
piątek, 12 lipca 2019, 01:26

Nie 40:1 a 80:2

zadora
piątek, 12 lipca 2019, 01:16

W 1939 nie istniała ani jedna dywizja SS. Pierwsze utworzono przed kampanią francuską.

Marcin11
czwartek, 11 lipca 2019, 18:51

Trening czyni mistrza, nie oręż

Ping Pong
czwartek, 11 lipca 2019, 15:40

Sami się tam pchają to grzechem byłoby nie skopiować.

Tweets Defence24