Reklama

Siły zbrojne

Francuski lotniskowiec ponownie w akcji przeciwko IS

Francja ponownie wyśle atomowy lotniskowiec Charles de Gaulle na wojnę z terrorystami z Państwa Islamskiego. Okręt zostanie rozmieszczony we wschodniej części Morza Śródziemnego, a stacjonujące na jego pokładzie samoloty bojowe będą atakować pozycje islamistów zarówno w Iraku, jak i Syrii. 

Pałac Elizejski informuje, że Francja ponownie wyśle atomowy lotniskowiec Charles de Gaulle na wojnę z terrorystami z Państwa Islamskiego. Okręt zostanie rozmieszczony we wschodniej części Morza Śródziemnego, a stacjonujące na jego pokładzie samoloty bojowe będą atakować pozycję islamistów zarówno w Syrii, jak i Iraku. Jednocześnie władze francuskie opowiadają się za kontynuacją negocjacji wiedeńskich jako drogi do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu syryjskiego, a także zwracają uwagę, że na przyszłość kraju nie powinien mieć wpływu Baszszar el-Asad.

Samoloty z lotniskowca Charles de Gaulle brały już udział w działaniach przeciw ISIS w Iraku w okresie do lutego do kwietnia br. Wtedy Francja zdecydowała się na skierowanie swojego największego okrętu do walki po zamachu na paryską redakcję tygodnika satyrycznego Charlie Hebdo. Francuskie lotnictwo bierze udział w operacji przeciwko islamistom w Iraku od września 2014 roku, a rok później włączyło się także do nalotów na terenie Syrii.

Grupa bojowa lotniskowca Charles de Gaulle składa się z wielozadaniowych myśliwców Rafale M, maszyn Super Etendard M, samolotu wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye oraz kilku śmigłowców. Z reguły z pokładu jednostki operuje około 20 myśliwców Rafale i Super Etendard M.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Darek S.

    Dobra odpowiedź na zamach bombowy.

Reklama