Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Francja zbuduje flotę ukraińskich patrolowców

Szybki okręt patrolowy FPB 98 Mk1. Fot. OCEA
Szybki okręt patrolowy FPB 98 Mk1. Fot. OCEA

Ukraiński rząd zaakceptował plany budowy przez francuską stocznię OCEA dwudziestu małych okrętów patrolowych FPB 98 Mk 1. Projekt ma kosztować około 136 milionów euro, z czego 85% ma być opłacone z pożyczki udzielonej przez Francję na bardzo korzystnych warunkach .

Wszystkie zamówione przez Ukrainę szybkie okręty patrolowe FPB 98 Mk1 (Fast Patrol Boat) mają zostać przekazane do ukraińskiej służby granicznej podlegającej pod ministerstwo spraw wewnętrznych. Jednostki te będą bowiem głównie przeznaczone do ochrony granicy państwowej na wodzie, do prowadzenia misji nadzoru i monitorowania szlaków wodnych, do zwalczania przemytu, do działań antydywersyjnych oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

image
Szybki okręt patrolowy FPB 98 Mk1. Fot. M.Dura

Zakłada się, że patrolowce będą przekazywane prze francuską stocznię OCEA od 2021 do 2023 roku. Tylko co czwarty okręt będzie budowany na Ukrainie, w jednej ze stoczni w Mikołajowie. Ukraińcy mają dla nich również otrzymać potrzebne wyposażenie specjalistyczne oraz technologie pozwalające na projektowanie i produkcje tego rodzaju jednostek pływających w przyszłości.

Dostawa dwudziestu patrolowców ma kosztować w sumie 136 milionów euro, z czego 15% ma zapłacić Ukraina, a 85% będzie pokryte dzięki specjalnej pożyczce rządu francuskiego na bardzo dogodnym oprocentowaniu.

Patrolowce FPB 98 Mk1 to jednostki o długości 32 m, które mogą się poruszać z maksymalna prędkością 35 w i mają zasięg 1200 Mm (przy prędkości 12 w). Załogę stanowi 14 osób. Okręty te są wykorzystywane w - między innymi - Beninie, Surinami, Algierii i Nigerii.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Ja

  Polska to już nawet z Ukrainą nie miała by szans ... zaraz Czesi nas przegonią :) Dramat co za kraj j ludzie :(

 2. Marek

  Nam by się takie przydały...małe, tanie, szybkie ...Ale dobrze uzbrojone. Najlepiej z rakietami. 136 mln rur, to nie sa jakieś kosmicznie pieniadze

 3. SimonTemplar

  Nawet zadłużona po uszy, biedna, przeżarta korupcją Ukraina wyprzedza nas w zbrojeniach. U nas szczyt techniki to budowany 20 lat nieuzbrojony patrolowiec. Brawo my.

  1. bender

   Ślązak jest uzbrojony. Jak na patrolowiec to nawet z przesadą. Okręciki jakie kupuje Ukraina to przydadzą się do ganiania kontrabandy i szybkich kutrów desantowych wiadomego pochodzenia. I pewnie są jedyną opcją dostarczenia lądem jakiejś floty do Mariupola. Nam byłyby niepotrzebne.

 4. andys

  "Okręty te są wykorzystywane w - między innymi - Beninie, Surinami, Algierii i Nigerii." Ciekawe dlaczego nie sa wykorzytywane we Francji, AS, Polsce, Niemczech czy USA?

  1. Davien

   Bo Francja i Niemcy maja większe patrolowce USA ma własne podobnie jak Polska.

  2. SimonTemplar

   To my mamy jakieś patrolowce? A.... zapewne masz na myśli osławionego Ślązaka. Ale to jest jeden patrolowiec. Do tego nieuzbrojony....

  3. -CB-

   Kolega chyba nie zauważył, iż tu nie chodzi o MON tylko o MSW i nie o MW tylko SG...

 5. Zawisza_Zielony

  I tak to się robi a nie daje pieniądze za darmo.

  1. Tomasz33

   Kto komu daje pieniądze za darmo? Co do Francji to udzielili oni pożyczkii będą finansować te malutkie patrolowce w 85%, ale jeszcze ukraina musi to spłacić. A czy spłaci to czas pokaże, chociaż niczego nie sugeruję.

  2. lol

   To jest taka cicha pomoc własnym firmom. Mogli pożyczyć samą kasę, ale powiązali ją z zakupem we własnych firmach. My powinniśmy brać z Francji przykład jak pożyczać pieniądze Ukrainie.

  3. Tomasz33

   Ukraina to strefa buforowa oddzielająca Polskę od Rosji, kredyt będą musieli spłacić a te 150 mln euro to śmieszne pieniądze.

 6. Morgul

  czyli że za Patrolowiec ORP Ślązak który kosztował 1 300 000 000 pln moglibyśmy mieć 45 małych nowych szybkich patrolowców na gwarancji. no BRAWO

  1. Pirat

   45 motorówek z ckm na przodzie? Naprawdę byłby sukces.

 7. Zawisza_Zielony

  Miłościwe panujący nam prezydent odpalił Ukrainie linie kredytową na 4 mld złotych, a gdy do tego doliczyć 150ml euro we wsparciu, to właśnie znaczy że daliśmy im kasę za darmo.

 8. Dudley

  Następny kraj taki jak Polska, ofiara neokolonializmu. Tak jak by Ukraina nie była w stanie zbudować samodzielnie paru kutrów z zsmu. I tak kraje bogate bogacą się jeszcze bardziej, a biedne robią coraz uboższe. A nam wmawiają że są nam niezbędne f35 za miliardy , a Kowalskiemu najnowszy s..fon za ponad 3tys bo bez tego nie da się żyć, a twoi sąsiedzi już to maja i nie możesz być gorszy

  1. qwerty

   bo ich patrolowiec jest 45 razy tańszy do naszego ORP Ślązaka. inaczej mówiąc 1 wyprodukowany w Polsce patrolowiec ORP Ślązak kosztuje tyle co 45 patrolowców we Francji.

  2. Valdore

   Dudley, jak co s ci nei odpowiada to czemu nie wyjedziesz do KRLD albo Rosji? Przeciez możesz, nikt na siłę cię nie trzyma

  3. lol

   Ukraina potrafi, tylko nie ma pieniędzy czasu i potrzeby udowadniania, że potrafią budować motorówki sami. Widocznie przekalkulowali, że lepiej opłaca się kupić za granicą z dobrym kredytem więcej sztuk w krótszym czasie, niż dłubać takiego "Ślązaka" kilka razy drożej, dłużej i gorzej, tylko po to żeby dowartościować się, że zbudowano to "u nas". My to nazywamy "pilną potrzebą operacyjną"(mówi ci to coś?).

 9. Niuniu

  Dwadzieścia okretów patrolowych za 138 mln euro czyli jakieś 600 mln zł. To tyle ile kosztował sam kadłub naszego najnowszego super patrolowca co i tak nie nadaje się do pływania. Czyli przeskoczyliśmy nawet Ukrainę oligarchów w marnotrawstwie publicznych środków. Brawo.

 10. km

  Niedawno Rosja oddała ogołocone motorówki które Ukraina straciła w Cieśninie Kerczeńskiej. Więc chyba potrafią je budować. Pytanie o koszt efekt. Widocznie kupując za granicą zdobędą więcej motorówek niż robiąc je u siebie.

 11. dim

  Przepraszam, ale nie widzę najważniejszej i najbardziej skutecznej broni do walki z nielegalną migracją. Gdzie jest działko wodne ?

  1. Davien

   Dim ale wiesz że na "nielegalnych" pchajacych się na Ukraine z Rosji najlepsze jest porzadne działko 20--30mm:)

Reklama