Geopolityka

Francja przyjmuje nowy ppk MMP

Francuskie siły zbrojne odebrały pierwszą partię nowych przeciwpancernych pocisków kierowanych Missile Moyenne Portée oraz wyrzutni przeznaczonych do ich odpalania. Nowy system średniego zasięgu, przeznaczony do użycia z lekkich, przenośnych wyrzutni, ma zastąpić obecnie używane, przestarzałe ppk Milan. 

Francuska Dyrekcja Generalna d/s Uzbrojenia DGA (Direction Générale de l’Armement) - odpowiednik Inspektoratu Uzbrojenia - przyjęła w dniach pomiędzy 13 a 23 listopada partię pierwszych 50 pocisków oraz 20 wyrzutni nowego ppk MMP (fr. Missile Moyenne Portée – pocisk średniego zasięgu). Pocisk zamówiono w 2013, a na wykonawcę wybrano koncern MBDA, przegranymi były pocisk Javelin oferowany przez Lockheed Martin i Raytheon oraz pocisk Spike oferowany przez Rafael. Pierwsze duże zamówienie może pomóc producentowi MMP w poszukiwaniu innych kontraktów (dużym użytkownikiem ppk Milan jest Wielka Brytania). Wartość kontraktu nie została ujawniona.

Czytaj też: Francuski pocisk MMP strzela z pomieszczeń zamkniętych

MMP jest nowym pociskiem przeciwpancernym, określanym jako pocisk V generacji. Jego metoda naprowadzania i możliwości nie odbiegają od pocisków w rodzaju Spike czy Javelin. Nowa broń może być odpalana w trzech trybach: odpal i zapomnij (samonaprowadzanie się pocisku), z korektami naprowadzania dokonywanymi przez żołnierza oraz z zablokowaniem na celu dopiero po odpaleniu (tzw. LOAL – ang. lock-on after launch), wykorzystywanym do rażenia celów, które nie są widoczne z miejsca odpalenia pocisku (tzw. NLOS – ang. non-line-of-sight). Zasięg pocisku to ok. 4000 m, pocisk zaprojektowany tak, by raził pojazdy pancerne od góry, gdzie ich opancerzenie jest najsłabsze. Można go odpalać z pomieszczeń, co ułatwia jego użycie podczas walk miejskich.

EBRC Jaguar
Grafika przedstawiająca EBRC Jaguar, nowy pojazd rozpoznawczo-bojowy armii francuskiej, pierwszy wóz bojowy, jaki zostanie wyposażony w ppk Missile Moyenne Portée. Fot. Groupement Momentané d’Entreprises

Starsze pociski Milian musiały być naprowadzane na cel przez żołnierza. Lukę w zdolnościach częściowo zaspokojono zakupem w 2010 (w ramach pilnej potrzeby operacyjnej) 260 pocisków Javelin od USA. Broń tego typu była używana przez Francuzów podczas operacji w Afganistanie. Program pocisku MMP rozpoczął się w 2009 r., kiedy to francuskie siły zbrojne uznały, że Milan nie odpowiada już wymaganiom współczesnego pola walki.
 
 
Obecne zamówienie, którego realizacja powinna się zakończyć do 2025, obejmuje łącznie 400 wyrzutni i 1750 pocisków, jednak docelowe potrzeby DGA szacowała na 2850 pocisków. Do jednostek bojowych MMP ma trafić w przyszłym roku. Pierwszym pojazdem uzbrojonym w nowy ppk będzie EBRC Jaguar, nowy wóz rozpoznawczy francuskich wojsk lądowych, którego dostawy mają się rozpocząć w 2020.

Komentarze (4)

 1. das

  u nas zamiast modernizowac stare czolgi i inny zlom. powinni za te pieniadze kupowac ppk.

  1. Cf251

   a te ppk nosić pewnie będzie robot jak terminator ?! nie wrażliwy na odłamki i inny syf pola walki?

  2. Extern

   I te PPK niesione na plecach piechurów wykonają kontruderzenie? Jak ograniczymy się tylko do stacjonarnej obrony i zrezygnujemy z manewru, przegramy w końcu każdy konflikt zbrojny bo mamy za mało "masy" na naszych przeciwników. Czy lekcja z 1920tego gdy manewrem wygraliśmy i lekcja z 1939ego gdy samą obroną przegraliśmy nic nas nie nauczyła?

  3. dim

   a czemu nie ? Co oczywiście piszę w 2 lata potem, gdy powstały już takie drony.

 2. AA

  A te Milany to po czemu? Nam by się przydały

 3. Marek1

  EBRC Jaguar - marzenie polskich zwiadowców. A co do ppk MMP, to już nawet słów BRAK na 3 już rok totalnych zaniechań w kwestii dziurawej totalnie obrony ppanc w WP. Jedynym realnym elementem było podpisanie z Mesko umowy na poskładanie i dostawę w ciągu 3 lat 1000 szt. starzejących się już rakiet Spike - LR. NIE kupiono ANI JEDNEJ nawet wyrzutni(CLU) czy to przenośnej, czy pojazdowej. Padły obietnice dot. modernizacji Mi-24, ale o zakupie dla nich syst. ppk ANI słowa. Pustelniki, Karabele, Piraty, itp medialne zajawki AM żyją 3 już rok swym nierealnym, medialnym życiem ciesząc nieustająco wierny elektorat co i rusz słuchający z zachwytem gromkich zapewnień ministra o potędze WP jaką on nieustająco "w ciężkim znoju buduje".

  1. Marek

   Jaguar razie to także marzenie francuskich zwiadowców. Przecież tych pojazdów jeszcze nie ma.

 4. Bla bla bla

  I to jest konkret. A gdzie są nasze nowe wozy rozpoznawcze..

  1. krzysiek84

   HSW je klepie...