Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Finlandia w programie napędu hybrydowego dla pojazdów wojskowych

ULV Ultra Light Vehicle - eksperymentalny pojazd hybrydowy, badany przez U.S. Army. Fot. U.S. Army
ULV Ultra Light Vehicle - eksperymentalny pojazd hybrydowy, badany przez U.S. Army. Fot. U.S. Army

Finlandia będzie uczestniczyć w projekcie Europejskiej Agencji Obrony związanym z badaniami napędu hybrydowego do zastosowań militarnych (Hybrid Drive Trains for military purpose (HybriDT)) - informuje ministerstwo obrony tego państwa.

Państwem prowadzącym projektu będą Niemcy, przystąpiły do niego również Austria, Finlandia, Francja, Włochy, Holandia, Słowenia i Szwecja. Program nie ma na celu opracowania nowego rodzaju napędu hybrydowego, lecz raczej sprawdzenie możliwości zastosowania tej technologii do celów wojskowych. Wyniki badań wskażą zalety i wady nowego rozwiązania związane ze specyfiką wymagań militarnych.

W programie uczestniczyć będą firmy przemysłu obronnego państw w nim partycypujących, Finlandia reprezentowana będzie przez Patria Land Systems.

Program badawczy napędu hybrydowego do zastosowań wojskowych realizowany będzie ze względu na kwestie ochrony środowiska, które odgrywają coraz większą rolę w przemyśle sektora cywilnego. W przyszłości aspekt ten będzie jednak z pewnością musiał być uwzględniany również przez pojazdy wojskowe.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Pawel

    A juz pisalem rok temu zeby polskie T72 sprobowac zmodernizwac I wyposazyc moze w naped hybrydowy ktory moze byc uzywany do cichego podejscia albo wodorowy ktory przeszedl faze rozwoju w jednym z polskich instytutow wojskowych i prawdopodobnie US army uzywa go na samochodzie zwiadowczym(wodor otrzymywany z proszku zwiazku metalu)

Reklama