Siły zbrojne

F-35C dostarczone US Navy. Pierwsze na zachodzie USA [WIDEO]

Fot. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Zachary Eshleman
Fot. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Zachary Eshleman

Cztery myśliwce nowej generacji F-35C trafiły do 125. Eskadry Myśliwców Uderzeniowych (VFA-125) „Rough Raiders” stacjonującej w Naval Air Station (NAS) Lemoore w Kaliforni. Jest to pierwsza stacjonująca na zachodnim wybrzeżu USA jednostka wyposażona w maszyny Lightning II. Do końca 2017 roku VFA-125 ma posiadać 10 samolotów tego typu. 

25 stycznia br. w bazie lotniczej Lemoore odbyła się uroczystość powitania pierwszych czterech samolotów 5. generacji Lockheed Martin F-35C Lightning II. W wydarzeniu wziął udział personel bazy, rodziny oraz przedstawiciele władz Kalifornii i programu F-35. Jest to wydarzenie o tyle istotne, że leżąca na południe od Fresno Naval Air Station (NAS) Lemoore jest pierwszą bazą na zachodnim wybrzeżu, do której trafiły najnowsze samoloty bojowe US Navy.

Weszły one na uzbrojenie 125. Eskadry Myśliwców Uderzeniowych (VFA-125) „Rough Raiders”. Wcześniej maszyny i załogi były podporządkowane 101. Eskadrze Myśliwców Uderzeniowych (VF-101) „Grim Reapers”, która pełni rolę jednostki szkoleniowej dla załóg i obsługi naziemnej dla przyszłych użytkowników F-35C. Natomiast VFA-125 „Rough Raiders” została odtworzona po niemal 6 latach. Eskadra rozformowana 1 października 2010 roku została ponownie powołana do życia rozkazem z dnia 1 stycznia 2017 roku. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.