Reklama

Siły zbrojne

F-35C dostarczone US Navy. Pierwsze na zachodzie USA [WIDEO]

Fot. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Zachary Eshleman
Fot. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Zachary Eshleman

Cztery myśliwce nowej generacji F-35C trafiły do 125. Eskadry Myśliwców Uderzeniowych (VFA-125) „Rough Raiders” stacjonującej w Naval Air Station (NAS) Lemoore w Kaliforni. Jest to pierwsza stacjonująca na zachodnim wybrzeżu USA jednostka wyposażona w maszyny Lightning II. Do końca 2017 roku VFA-125 ma posiadać 10 samolotów tego typu. 

25 stycznia br. w bazie lotniczej Lemoore odbyła się uroczystość powitania pierwszych czterech samolotów 5. generacji Lockheed Martin F-35C Lightning II. W wydarzeniu wziął udział personel bazy, rodziny oraz przedstawiciele władz Kalifornii i programu F-35. Jest to wydarzenie o tyle istotne, że leżąca na południe od Fresno Naval Air Station (NAS) Lemoore jest pierwszą bazą na zachodnim wybrzeżu, do której trafiły najnowsze samoloty bojowe US Navy.

Weszły one na uzbrojenie 125. Eskadry Myśliwców Uderzeniowych (VFA-125) „Rough Raiders”. Wcześniej maszyny i załogi były podporządkowane 101. Eskadrze Myśliwców Uderzeniowych (VF-101) „Grim Reapers”, która pełni rolę jednostki szkoleniowej dla załóg i obsługi naziemnej dla przyszłych użytkowników F-35C. Natomiast VFA-125 „Rough Raiders” została odtworzona po niemal 6 latach. Eskadra rozformowana 1 października 2010 roku została ponownie powołana do życia rozkazem z dnia 1 stycznia 2017 roku. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Stelle

  w ameryce jak widac okulary nie dyskwalifikuja aby latac

  1. rmarcin555

   Bo Amerykanów nie stać na to, aby pilota którego szkolenie kosztowało miliony wyrzucić do kosza. Piloci mogą używać soczewek.

 2. Stelle

  Jak widać w ameryce piloci mogą nosić okulary, a w polsce cóż, tylko najzdrowsze "ryby"

  1. Euron

   Zacznijmy od tego, że w Polsce robi się wszystko, żeby nie dopuścić kandydata do służby zawodowej. Plomba, skrzywiona przegroda, skolioza, astma, złamanie kości ramiennej/ udowej, nadciśnienie... Kiedy patrzę na tych amerykańskich lub koreańskich żołnierzy to w teorii nasi powinni ich dziesiątkować oślą szczęką. Praktyka wygląda inaczej.

  2. slivo

   Przecież to jest symulator

Reklama