Reklama

Siły zbrojne

Ekstremalne szkolenie dowódców rozpoznania

 • Fot. st. kpr. Daniel Chojak
  Fot. st. kpr. Daniel Chojak
 • Włoski Predator B (MQ-9 Reaper) w locie - fot. Aeronautica Militare Italiana
  Włoski Predator B (MQ-9 Reaper) w locie - fot. Aeronautica Militare Italiana

Blisko 40 kursantów wzięło udział w sześciotygodniowym szkoleniu dowódców pododdziałów rozpoznawczych „Patrol”.

W dniach od 19.10.2016 do 27.10.2016 r. odbył się kurs taktyczno-wytrzymałościowy dla dowódców pododdziałów rozpoznawczych „Patrol”. Jego istotą było wyłonienie wśród kursantów najlepszych dowódców, którzy swoim działaniem udowodnili, że są zdolni do przewodzenia podwładnymi w sytuacjach krytycznych, a ich cechy charakteru mogą w przyszłości gwarantować wykonywanie powierzonych zadań na najwyższym poziomie.

Czytaj także: Polscy i portugalscy żołnierze na Litwie

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, kurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy z nich odbył się w OSPG Jodła i prowadzono w nim elementy szkolenia górskiego (szkolenie wspinaczkowe, taktyczne, współpraca ze śmigłowcem oraz szkolenie SERE). Etap drugi polegał na szkoleniu taktycznym w środowisku lesisto-jeziornym i zurbanizowanym, współpracy ze śmigłowcem oraz strzelania BLOS. Ten etap prowadzony był w OSPWLąd Wędrzyn.

W szkoleniu Patrol wzięło udział 38 uczestników jednak ukończyło go 14 z nich. Przy czym tylko siedmiu osiągnęło wymaganą liczbę punktów do otrzymania odznaki Patrol: kpr. Wojciech Than - JW 4009 Kraków, sierż. Marcin Zieliński - OSŻW Mińsk Mazowiecki, st. szer. Tomasz Bieńko - JW 1328 Bilsko-Biała, kpr. Jakub Majewski - JW 1749 Szczecin, st. kpr. Rafał Suszycki - JW 2399 Świętoszów, st. kpr. Rafał Kręcichwost - JW 4161 Kłodzko, kpr. Łukasz Chmielnicki - JW 2039 Lidzbark Warmiński.

Czytaj także: Podoficerski Wilk w Giżycku

Oficjalne wręczenie odznak odbyło się 27 października na terenie OSPWLąd Wędrzyn. Wręczenia odznak oraz certyfikatów ukoćzenia kursu dokonał płk. Andrzej Niekrasz Szef Rozpoznania Ogólnowojskowego w Zarządzie Rozpoznania i Walki Elektronicznej DGRSZ oraz pułkownik Tomasz ŁYSEK dowódca 9 pułku rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego.

Reklama

Komentarze (2)

 1. atom

  nareszcie brak na zdjęciach grubasów w mundurach, no jasne bo to indianie a nie lesne dziadki z instytucyji MON, swoja droga moi komandosi wynik 38/14 startujacych do kończacych dosc słaby

  1. panocek

   To nie Komandosi tylko Zwiadowcy, a po drugie - procent jak najbardziej prawidłowy, utrzymywany - III edycja podobnie zaczeło 42, ukończyło kilkunastu - "łuczek" otrzymało 7.

 2. takie_pytanie

  Od 19 do 27.10 to jest sześć tygodni? Wedle jakiej rachuby czasu?

Reklama