Reklama

Siły zbrojne

Dworczyk: MON pracuje nad programem wsparcia budowy strzelnic

<p>Fot. ppor. Robert Suchy, CO MON</p>
<p>Fot. ppor. Robert Suchy, CO MON</p>

MON pracuje nad programem wspierania budowy strzelnic, byłby on skierowany do samorządów i miałby ruszyć od początku 2018 r. – poinformował w czwartek posłów wiceminister Michał Dworczyk.

Wiceszef MON przedstawił tę informację w odpowiedzi na pytanie posłów PiS.

Odpowiadając na pytania o program wspierania budowy strzelnic, chciałbym poinformować, że rzeczywiście taka inicjatywa jest analizowana. W odpowiedzi na wnioski pojawiające się ze strony samorządów, organizacji pozarządowych toczą się prace nad przygotowaniem takiego programu w Ministerstwie Obrony Narodowej. W swoim założeniu powinien on ruszyć od 1 stycznia 2018 r.

Michał Dworczyk, sekretarz stanu MON

Wiceminister poinformował, że program będzie przeznaczony dla samorządów. Na pytanie o potencjalną współpracę z komercyjnie działającymi strzelnicami Dworczyk odpowiedział, że nie jest to przewidywane.

Wiceszef MON nawiązał też do złożonego w środę w Sejmie projektu ustawy, zgodnie z którym MON będzie mogło przekazywać samorządom dotacje na budowę i remonty strzelnic. – Jeżeli ta ustawa zostanie znowelizowana, to otworzy drogę formalnoprawną do realizacji tego programu – powiedział Dworczyk.

Czytaj więcej: Projekt PiS: MON będzie mógł dotować budowę i remonty strzelnic. Ma to pomóc WOT

Dzięki programowi – mówił wiceszef MON – będą mogły być wspierane szczególnie te powiaty, na terenie których działają szkoły średnie prowadzące certyfikowane wojskowe klasy mundurowe.

Zakładamy również, że te obiekty mogą być wykorzystywane przez jednostki wojskowe. Przez to, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat została zlikwidowana prawie połowa strzelnic wojskowych, w tej chwili polskie siły zbrojne dysponują jedynie ponad 50 obiektami. W konsekwencji niektóre jednostki muszą dojeżdżać do strzelnicy wojskowej blisko 200 kilometrów. W związku z tym możliwość finansowania i tworzenia strzelnic samorządowych byłaby też możliwością do wykorzystania przez niektóre jednostki wojskowe oraz Wojska Obrony Terytorialnej.

Michał Dworczyk, sekretarz stanu MON

Czytaj więcej: Szkolenia wojskowe dla klas mundurowych. Rusza pilotażowy program

Reklama

Komentarze (3)

 1. obserwator

  Fajnie fajnie - może w pierwszej kolejności MON spowoduje, że strzelnice przy jednostkach wojskowych będą funkcjonowały. Dzisiaj czasami kadra jedzie po 60-100 km, aby zaliczyć strzelanie. Bywa, że trzeba wysłać na takie strzelanie 2-4 osoby bo akurat ich wcześniej nie było

  1. m

   Wynika to w znacznej mierze z przyjętych jakieś 10 lat zaostrzonych warunków bezpieczeństwa. Co to znaczy wystarczy sięgnąć do starych artykułów prasowych, albo przejechać się obok niektórych jednostek WP (np. w Kielcach na Bukówce, gdzie wojskowa strzelnica nadawał się co najwyżej do kbks - za to w obiektach dawnych NJW przejętych przez kielecką policję przyroda "przejęła" 2 karabinowe strzelnice).

 2. R

  1. A nie lepiej byłoby ułatwić zakładanie prywatnych strzelnic komercyjnych? 2. Finansowanie tego z funduszu przebudowy i modernizacji technicznej sił zbrojnych to kiepski dowcip.

 3. Olaf

  A kiedy opracujecie program wsparcia polskiej armii?

Reklama