Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Drony MQ-9B Guardian trafią do Indii?

Fot. www.ga-asi.com
Fot. www.ga-asi.com

Amerykański Departament Stanu pracuje nad finalizacją sprzedaży dronów MQ-9 do Indii. Sprzedaż ma zostać potwierdzona podczas zbliżającej się wizyty w USA premiera Indii Narendry Modiego.

Indie zainteresowane są nabyciem 22 egzemplarzy bezzałogowca MQ-9B Guardian produkcji General Atomics, wyspecjalizowanej wersji Predatora B, wyposażonej w sprzęt przydany podczas działań rozpoznawczych i akcji poszukiwawczych na morzu. Według niepotwierdzonych informacji ze źródeł w administracji prezydenta Trumpa, Indie otrzymają zgodę na kupno bezzałogowców, jednak kwota transakcji i szczegóły umowy nie są znane.

Czytaj też: PHO o kontrakcie na WZT-3 dla Indii. "Postępy i pozytywna atmosfera prowadzonych rozmów".

Eksperci zwracają jednak uwagę, że sprzedaż wyposażenia wojskowego do Indii to proces niemal zawsze długotrwały, a o sukcesie można mówić dopiero w momencie całkowitego wypełnienia umowy przez obie strony. Powszechnie znane są bowiem przypadki zdecydowanego przeciągania negocjacji przez rząd w New Dehli, w kilkunastu przypadkach doszło nawet do przerwania rozmów mimo, zdawałoby się, ustalonych warunków kontraktów.

Reklama

Komentarze (1)

  1. asdfvs

    Niedawno pisano o możliwej produkcji F16 w Indiach, teraz rozważają kupno dronów. Możliwe że USA w ten sposób chce wyrównać potencjał militarny miedzy Indiami a Chinami. Ponadto odbierają rosjanom potencjalnego nabywcę ich sprzętu.

    1. Marek1

      Hindusi są po prostu cwanymi, twardymi negocjatorami. NIE interesuje ich jakiś średniosensowny kompromis - maja kasę i wiedzą, że rynek broni, to rynek kupującego, a nie sprzedawcy. Szkoda, że ta prosta w sumie prawda nie może się od wielu lat przebić do zaimpregnowanych głów w Polsce ...

Reklama