Siły zbrojne

Dowódca brygady z Bizona: Wracamy do dużych manewrów [Defence24.pl TV]

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Jest to największe ćwiczenie jakie holenderska armia przeprowadziła w okresie ostatnich 15 lat. Jest ono wysoce ważne, z uwagi na nacisk położony na operacje bojowe - mówił w rozmowie z Defence24.pl generał brygady Jan Swillens, dowódca holenderskiej 43. Brygady Zmechanizowanej i kierownik ćwiczenia Bizon Drawsko 2017. 

Jak podkreślił w rozmowie z Defence24.pl gen. Jan Swillens, ze strony holenderskiej zaangażowane były: brygada piechoty zmechanizowanej, pancerna jednostka inżynieryjna, batalion artylerii i jednostka walki elektronicznej. Na poligonie znaleźli się również żołnierze z Niemiec, USA czy Kanady. Były to największe tego typu ćwiczenia armii Holandii od lat. Co ważne, obejmowały prowadzenie działań manewrowych, a nie stabilizacyjnych, w które zaangażowani byli holenderscy żołnierze w ostatnim czasie.

 

Czytaj więcej: Międzynarodowe pancerne manewry w Drawsku. Bizon ze wsparciem z powietrza [Defence24.pl TV]

Po długich latach treningu skupionego na operacjach stabilizacyjnych, mamy teraz ćwiczenia duże, złożone, manewrowe, na poligonie. Jest złożone, jest inne, musimy w jego zakresie doszlifować nasze umiejętności.

Generał brygady Jan Swillens

Generał mówił również o wkładzie, jaki siły zbrojne Holandii będą miały w ochronę wschodniej flanki NATO. Jak zaznaczył, wojska jego kraju biorą udział w misji Enhanced Forward Presence. W marcu br. 200-250 żołnierzy z 43. Brygady Zmechanizowanej ma zostać wysłanych na Litwę, gdzie wesprą grupę bojową dowodzoną przez Niemców. 

Dowódca polskiej grupy bojowej działał pode mną, w toku tego szkolenia. Kilka razy odwiedziłem sztab jego grupy. I to, co zauważyliśmy to to, że procedury stosowane przez Polskie Siły Zbrojne bardzo przypominają te nasze. Na poziomie roboczym więc wszystko działało całkiem sprawnie.

Generał brygady Jan Swillens

Dowódca wysoko ocenił też współdziałanie z żołnierzami Wojska Polskiego podczas ćwiczeń. Zwrócił jednocześnie uwagę na znaczenie prowadzenia manewrów na dużą skalę - nie tylko dla sił zbrojnych Holandii, ale również innych krajów NATO.

W manewrach Bison Drawsko 2017 wzięło udział ponad 4600 żołnierzy z siedmiu armii. Głównym uczestnikiem była 43. Brygada, wspierana między innymi przez batalion artylerii z haubicami PzH 2000. Trzon polskiego kontyngentu stanowili żołnierze 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu, którzy nie tylko byli zaangażowani w pokaz dynamiczny, ale przede wszystkim realizowani działania defensywne i ofensywne z sojusznikami. Oprócz nich w ćwiczeniu uczestniczyli także przeciwlotnicy, pododdział pancerny z 9. Brygady Kawalerii Pancernej czy jednostki Sił Powietrznych i lotnictwa Wojsk Lądowych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.