Reklama

Defence24 TV - zobacz więcej

Rosja strategicznie przegra wojnę. Nie będzie już imperialnym państwem [SKANER Defence24]

Autor. R. Suchy, M. Bruszewski/Defence24.pl

W programie „Skaner” gościem był Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. W rozmowie poruszono zagadnienia polityki Niemiec i Francji wobec Ukrainy, postawie polskiego rządu w czasie wojny, sankcji i osądzenia rosyjskich zbrodniarzy.

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

 1. ands

  Polityka życzeniowa - to tak w krótkich żołnierskich słowach podsumowanie wypowiedzi, bo jak ktoś nie ma miedzi, to niech na tyłku siedzi.

 2. Gremlin

  To zdecyduj w końcu czy samodzielnie czy w Uni Środkowoeuropejskiej. Chyba nie myślisz ,że takie Czechy, Słowacja, Rumunia, Węgry będą chłopcami na posyłki dla Pinokia lub jakiegokolwiek jego następcy. Niemcy , Francja z ich przemysłem bedą jeszcze lata świetlne lepszym partnerem do naszego wschodzącego imperium.

  1. Chyżwar

   @Gremlin Bycie w UE to jedno. Udział w Trójmorzu to drugie. Tobie może się ten pomysł nie podobać, ale to wieloletni plan, którego autorem jest USA. Jak dla mnie to taka zakamuflowana bardzo nowoczesna rokada budowana na ogromną skalę, która gwarantuje, że nasz faktyczny sojusznik nie wyleci z Europy. A Wert dobrze pisze. To, że jesteśmy w UE nie oznacza, że mamy przestać dbać o własne interesy. W tym związku każde normalne państwo to robi z Niemcami i Francuzami włącznie. Przy czym gwarantuję ci, że oni w odróżnieniu od niektórych Polaków, których ja nazywam "pseudoeuropejczykami" nie mają żadnych skrupułów, kiedy jest okazja, żeby kogoś innego wystukać.

  2. stary Polak

   partner? idea mittel Europy ma juz ponad 150 lat. Nigdy, nawet na sekundę Niemcy nie zrezygnowali z jej utworzenia. Zmieniają się tylko metody ... II w.św. okazała się błędnym sposobem, więc aktualnie mamy wersję podboju gospodarczego. Zapomnij o partnerstwie i buduj własną siłę gospodarczą i polityczna.

 3. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Im bardziej Niemcy i Francja prowadza śliską podwójną grę - tym bardziej będzie się odznaczała własna oddzielna droga państw jadących na jednym wózku w kwestii bezpieczeństwa - w pasie Wschodniej Flanki NATO - de facto od Arktyki przez Bałtyk, Morze Czarne, nawet zahaczając o Morze Śródziemne i Morze Kaspijskie. Ten sojusz jest nieuchronny - z jednoczesną marginalizacją jądra karolińskiego - Niemiec, Francji i Beneluxu.

  1. gregoz68

   Nie przesadzałbym z tym jądrem:) Dawno nie działa.

  2. Palmel

   Morze Kaspijskie jest morzem na którym nie ma NATO i to co się tam dzieje to jest wewnętrzną państw sprawą tam leżących i nikt tak na prawdę nie wie co się tam przewozi od kogo skąd i dokąd

  3. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

   Niemcy i Francja są "skazane na siebie" - Niemcy mają gospodarkę, a Francja atom i siły strategiczne. A Benelux siłą rzeczy jest do nich doklejony układowo. Jeżeli federalizacja UE nie wyjdzie - a są coraz większe siły strukturalne sprzecznych interesów bezpieczeństwa i kruszą ten projekt - to moim zdaniem "europejska autonomia strategiczna" skarleje do postaci tego jądra karolińskiego. Jest możliwe, że Niemcy i Francja zgodzą się na przywództwo USA w Europie - ale to raczej mało prawdopodobne wobec ambicji Berlina i Paryża. Ciągle mają nadzieję [Kreml identycznie], że USA wyjdzie z Europy na Pacyfik - a wtedy zbudują supermocarstwo Lizbona-Władywostok. Dlatego tak wściekłe ataki na Polskę za "niepraworządność" - bo jest buforem nr 1 uniemożliwiającym ten projekt.

 4. [email protected]

  Moim zdaniem Rosja jest duzo mniej panswem impreinym niz USa.

 5. Palmel

  Pan Kowal opowiadał swoje marzenia które się nie spełnią, NATO 755 mln mieszkańców BRISC 3 mld mieszkańców niech sobie zobaczy wyniki głosowań chcących potępić Rosję w ONZecie, i ile krajów nałożyło sankcje na Rosję : Unia + Stany+Kanada+Australia+Nowa Zelandia+Japonia+ Korea płd - to 33 kraje a ile jest w ONZecia, powinien posłuchać riposty Putina na słowa Jonsona

 6. wert

  podstawowy wielbład rozumowania tego posła to myślenie że EU to samo dobro a nie emanacja IV Rzeszy. Polski interes to SAMODZIELNE państwo realizujące WŁASNE interesy. Własne znaczy: Polaków. Musimy tworzyć Unię Środkowoeuropejską jako realna przeciwwagę i dla wschodu i zachodu

  1. Prawdziwy

   To nie błąd, to wielbład- autor tego powiedzenia ,to matematyk ,skazany wyrokiem Sądu Polski Podziemnej ,na karę śmierci, z wydanie ruskim swojego studenta, Akowca.Wykonanie wyroku wstrzymano na czas powojenny,gdzie proces miano powtórzyc( liczono,że Student przeżyje i złoży zeznania,proces był poszlakowy).Powiedzenie dotyczyło drobnego błędu w zapisie Twierdzenia Green'a,nie mającego ŻADNEGO wpływu na wynik.Bład popełnił,przyszły Członek Rzeczywisty PAN,p.dr Andrzej K.,zdający egzamin u tego(....) ,oczywiście na komisie,na 1.roku.Powtarzam i wyjaśniam - powiedzonko dotyczy sytuacji ,gdy ,zawistny człowieczek ,zdający sobie sprawę, że spotyka kogoś, kto może się stać jego konkurentem( p.dr Andrzej K.byl kolejnym ,po prostu.dr Banachu ,genialnym MATematykiem,)próbuje zaszkodzić.Tak więc trafiłeś Iwan,jak piłką w ogrodzenie.

  2. Ktos

   Ale wy macie unie euroazjatycka po co chcecie nowa robic?

  3. Ali baba

   Popieram

 7. Greedo

  Dobrze, że cokolwiek kupują. Tylko trzeba zamówić wersję z dobrym wyposażeniem, bo zagrożeń od ognia przeciwlotniczego tylko przybędzie.

Reklama