Reklama

Siły zbrojne

Debiut bojowy F-35I. Brak oficjalnego potwierdzenia

Fot. www.iaf.org.il
Fot. www.iaf.org.il

Izraelskie media donoszą, że w trakcie niedawnych działań powietrznych nad Syrią miał miejsce debiut bojowy samolotów F-35I „Adir”.

Media w Izraelu twierdzą, że podczas niedawnych operacji powietrznych, których celem był syryjski system obrony powietrznej, udział wzięły najnowocześniejsze maszyny w arsenale Chel ha-Awir, samoloty F-35I "Adir", dla których był to debiut bojowy. Czynniki oficjalne nie potwierdzają doniesień medialnych, a dowódca izraelskich sił powietrznych gen. Amikam Norkin objął klauzulą tajności wszelkie działania maszyn tego typu. Oficjalnie dotychczas jedynie amerykańskie samoloty F-35A i F-35B osiągnęły wstępna gotowość bojową.

W tej chwili siły powietrzne Izraela posiadają dziewięć maszyn F-35I stacjonujących w bazie Nevatim, kolejne sześć mają otrzymać w tym roku. Z nielicznych informacji oficjalnych pochodzących od przedstawicieli izraelskiego lotnictwa wynika, że nowe samoloty stanowią "całkowicie nową jakość", "zmieniają reguły gry" i są "doskonałymi maszynami wywiadowczymi, wiążącymi dane spływające z różnych źródeł".

Izrael zamierza nabyć 50 samolotów F-35I, bazujących na wersji F-35A, przenoszących uzbrojenie wyprodukowane w Izraelu i wyposażone w dodatkowe, izraelskie systemy walki elektronicznej. Pierwsze maszyny dostarczone Chel ha-Awir dysponują jednak jedynie produkowanym lokalnie systemem łączności i wymiany danych.

Komentarze (12)

 1. Prawda o F-35

  Do końca tego roku zgodnie z umową LM ma dostarczyć 23 szt. F-35 z wersją oprogramowania 3F (jest już 31 poprawka do 3F i będzie w tym roku jeszcze kilkadziesiąt dalszych...) i z pełną zdolnością bojową. NIE MA NA TO ŻADNYCH SZANS! Jest obecnie 263 KRYTYCZNYCH (i wielokrotnie więcej mniej ważnych) usterek/wad F-35 których nie ma żadnych szans do końca roku (a nawet przez najbliższe lata) usunąć, bez których F-35 praktycznie nie ma żadnych szans na status operacyjny. Między innymi obecnie F-35 nie jest dopuszczony do strzelania... AIM-120 (krytyczne usterki - utajniono jakie), AIM-9 (krytyczne usterki - utajniono jakie), z działka (krytyczne usterki, utajniono jakie, ale wiadomo, że strzela nie tam, gdzie celuje pilot i \"uchyb\" jest tak duży, że testowy pilot natychmiast przerwał próby, bo pociski leciały tak w buraki, że trafiały poza obszar bezpieczeństwa strzelnicy! Wiadomo też, że otwarcie klapki zasłaniającej lufę \"spycha\" F-35 z kursu i linii celowania...) a to tylko 3 z 263 krytycznych usterek (inne to np. fotel katapultowy, instalacja tlenowa, wyświetlacz nahełmowy, kiepskie systemy optyczne -wg pilotów o zdecydowanie gorszym zasięgu i obrazie niż w maszynach 4 generacji!) itp. Jak F-35 nie może strzelać do przeciwnika żadną bronią to jak może mieć IOC, z którego wszyscy, poza Davienem, się śmieją? I jeszcze jedno:w zależności od wersji (A,B,C) średni czas między awariami w locie to od 47 do 88 minut i średni czas usuwania tych awarii to od 5,7 do 7,5 godziny.

  1. Pytam

   W takim razie w jaki sposób prowadzi operację bojowe w Syrii jak co rusz pisze izraelska prasa?

  2. Rafal

   Izraelska prasa to co najwyzej spekuluje o bojowym udziale F-35.

 2. Voodoo

  Przepraszam za dretwą dyskusje a propos Miga31 ale... @Davien skąd Ty masz te dane...ZaslonT...RSC dla 400 km 13,5-14,2 m....ale już dla 250km 7,8- 9.....to spada logarytmicznie nie liniowo....zaden nielot F35 nie będzie leciał od czoła do Mig-a.... to było by samobójstwo szczególnie że Mig nie wylatuje poza zasieg WRONEZA....Mig w każdych warunkach będzie widział górę F35 a tam....to świeci jak choinka na Times Square....dalej...jezeli staruszek MIG25 miał operacyjny pułap 28 km....to jego następca ma mieć o 1/4 mniejszy....gdzie zadania 2 razy większe....nawet spe od lotnictwa D. Rendall w to nie wierzy...a jego prognozy nt. lotnictwa są dziwnie trafne w szczególności do F35 @To Tyle....otóż to.....modernizacje pierwszych wersji BM zostały odrzucone i na nowo opracowane w 2011 (wprowadzone do przemodelowania w 2014) ...P. Bukowski opierał się na tym co podał rocznik Jane\'sa....ale tam jest napisane \" Probably\".....w 2016 już piszą co innego

  1. zyg

   człowieku to nie tylko \"drętwa dyskusja\" ale nudna propaganda ... twoje wypociny nie zmienią faktu że we wszystkich konfliktach zbrojnych ostatnich 80 lat Migi/Suchoje czy inne Jaki/Łaggi w konfrontacji z myśliwcami produkcji zachodniej robią za cele ćwiczebne. Liczby mówią same za siebie.

  2. Davien

   Panie voodoo nie ma radaru Zasłon-T jest Zasłon-M a dane pochodzą od RSK MIG i producenta radaru wiec niezłą wtopa. RCS F-35 wynosi od czoła 0,001m2 z boku i góry 0,0035/006m2 więc ten twój MiG nic nie zobaczy. Woronez to radar OTH o bardzo małej precyzji i niezdolny do naprowadzania rakiet więc powodzenia w traceniu pociskó przez MiG-a 31:) MiG-31BM ma pułap 20600m wiec jakie 28km, tyle nie miał nawet MiG-25 którego pułap był o całe 100m wyzszy, no chyba ze patrzysz na osiagi rekordowe specjalnie w tym celu opracowanej wersji MiG-a :) Czyli jak zwykle panie voodoo.... PS David Rendall nie jest zadnym specjalista od lotnictwa więc kolejna wtopa, zobacz czym sie zajmował zamiast...

  3. yaro

   tak dodam do Ciebie bo już widzę, że dwóch napadło już wyjaśnieniami :-), pół roku temu podano (nie pamiętam już źródła), że Mig\'i-31BM (te po remoncie generalnym) rozpędzają się do 3,4 tys km/h.

 3. AWU

  Jakiś czas temu \"Aviation Week & ST\" pisał że F-35I już pod koniec 2017r brały udział w nalocie w którym zniszczono skład broni na lotnisku w Damaszku i baterię S-300 w okolicach pałacu Assada...

  1. Hanys

   Dokładniej tam piszą że zestrzelił jeszcze dwa Su-35, cztery Su-30, zniszczył osiem pancyrów, 9 czołgów T-90 i cztery baterie S-400, wracając zatopił jeszcze dwie korwety typu Bujan. Po tej udanej akcji zderzył się jednak z bocianem...

  2. Davien

   I przeżył to zderzenie za to kilka gniazd bocianów wyparowało po spotkaniu z HARM/AARGM i juz bociany nie lataja:))

 4. Napoleon

  Czyli jednak się do czegoś nadają. Przeciwnikom F35 dla Polski może da to w końcu do myślenia.

  1. kubuskow

   Czy Polska ma zamiar atakować jakieś kraiki? Czy Polsce potrzebny jest samolot, który służy do bezkarnego atakowania krajów pasterskich i innych bogatych w surowce naturalne? Nikt z tutaj piszących nie twierdził, jak i z artykułu nie wynika, aby (F-35) był zdolny do bezkarnego wlecenia w przestrzeń powietrzną Federacji! P.S. Co innego jest twierdzić, że ze 100+km zniszczy miga, a co innego pokazać 1 taki przypadek (ostatnio USA miała problem ze starymi Su i to z bliższej odległości). F-35 to wyjątkowy samolot, ale czy jest potrzebny Polsce? Myślę, że nie da się prosto na to odpowiedzieć, ponieważ na pewno nie jest to klasyczny myśliwiec, czy samolot wsparcia bezpośredniego.

 5. yaro

  Wiecie o tym, że Su 57 wróciły z Syrii w częściach na pokładzie transportowca An 76? Niezłe jaja :)

  1. W3-pl

   nie dziwota. Kenia odbiera Stare heli Cobry ex- Jordanii! do tej suuper -tech z Rosiji? Ilesz to rozbili Milka28 w Syrii? 2 z... ilu? I utopili Migacza-29K. Rozwijanego od ...1981-2? Ale i Suuper-33 nowoczesny zwodowali.

 6. tak tylko ..... pytam

  To nie myśliwiec, ale cytująć: \"..są \"doskonałymi maszynami wywiadowczymi, wiążącymi dane spływające z różnych źródeł\"..\" czyli podobnie jak Rosyjskie SU-57

  1. magazynier

   Ta beczułka z rachitycznymi skrzydełkami ma to czego nie ma konkurencja: super sensory, super radar i potężny silnik. Dopóki przeciwnik jej nie widzi jest górą. Ale ten silnik emituje też masę gorących spalin. A to konkurencja już rejestruje. No i te radary metrowe i decymetrowe z tym trzecim milimetrowym na jednej górce jako posterunek radiolokacyjny na wszelkie wypadki.

  2. Wania

   Nie ma w sluzbie su-57. Nie ma nawet egzemlarza w docelowej konfiguracji. Chyba, ze masz na mysli ostatnia ich akcje w Syrii, gdy 2 su lecialy w obstawie 4-su-35, 4 su-25 i samolotu AWACS. Jezeli w czasie lotu cokolwiek wiazaly to chyba machanie do zalogi AWACS.

  3. stop_kiepskim_deziformatorom

   12 Su57 jest obecni w produkcji i w tym roku zostaną dostarczone więc kolejny dezinformator ?

 7. Voodoo

  Czyli jankesi doszli do tego co \"ruscy\" mają od dawna mini-AWACS w postaci MIGa-31 tylko MIG może jeszcze zwiać przed każdą rakietą i wejść na pułap nieosiągalny dla tego nielota

  1. vvv

   tak tak :) super migi ktore sa z lat 80tych. dodatkowo swieca jak pochodnie i widac je z 300km. powodzenia przy uciekaniu przed CAMM-ER lub GMTE

  2. Alex

   Tak !!!! Każdy F22 ma możliwości mini Awacsa ma możliwości walki elektronicznej i sieciocentryczność .

  3. ZZZ

   >\"MIG może jeszcze zwiać przed każdą rakietą\" To MiG lata z prędkością 5000 km/h? Chyba jednak nie.

 8. mali

  chcialbym zobaczyc wymiane naszych igow i su na f35

  1. Jan

   Nie doczekasz

  2. ppp

   Zgadzam się. Nie za rządów PIS, które opierają się nie na realizmie,lecz na populizmie. OT to w obecnej koncepcji zbędny balast, hamujący modernizację armii. Dlaczego w to brną? Rezerwy można pozyskać inaczej.

  3. rezerwa

   Niby jak można inaczej pozyskać użyteczne rezerwy? Większość młodego pokolenia nie potrafi nawet butów wypastować. Wyszkoleni ludzie z WOT jakąś wartość bojową. Ruscy mogą rozpocząć wojnę od ataku na nasze lotniska i zostanie nam walka po lasach.

 9. Olaf

  Opiszcie cyrki z pożyczaniem uchwytu maski tlenowej z innego egzemplarza F-35 i absurdalne przepychanki wojskowych z producentem, które miały miejsce przy tej okazji. Gdyby Polska kupiła F-35 to po miesiącu żaden by już nie miał gwarancji.

 10. iosgkp

  Ładny samolot tylko ten na zdjęciu chyba musiał brać udział w jakiejś sporej kolizji. Przy siedzeniu kierowcy i na wlocie powietrza do silnika widać ślady po wspawaniu blach i szpachli.

  1. ??????

   \"kierowcy\"?, \"szpachli\"?? Drogi \"iosgkp\", oglądasz zdjęcie samochodu na automoto a komentujesz zdjęcie F35I??? Oto do czego może doprowadzić używanie dwóch monitorów jednocześnie!

  2. Podbipieta

   Tiia i jak dalej

 11. Hansen

  Realny samolot, w przeciwieństwie do rosyjskiego Su-57.

 12. Jaś

  A my pewnie wrócimy niedługo do PZL P7. Oczywiście po szeroko zakrojonej fazie analityczno-koncepcyjnej.