Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy-Szpieg z cmentarza armii czerwonej; Sikorsky wraca do przetargu; ABW znalazła lukę w systemie PKW

fot. US Army
fot. US Army

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Andrzej Stankiewicz, Rzeczpospolita, Szpieg z cmentarza armii czerwonej"Według naszych informacji Zbigniew J. poznał pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej - z których część to oficerowie GRU - podczas organizowanych przez siebie uroczystości na cmentarzach żołnierzy Armii Czerwonej w całej Polsce (...) Za informacje brał od Rosjan pieniądze. Ale to były niewielkie kwoty, maksymalnie po kilkaset dolarów - mówi nasz rozmówca z kierownictwa MON (...) Co oficer pracujący w departamencie odpowiedzialnym za wojskowe imprezy, konkursy kulturalne i capstrzyki mógł mieć ciekawego dla Rosjan Wbrew pozorom - dużo. Departament Wychowania i Promocji Obronności to bowiem nazwa bardzo myląca. Do tej komórki trafiały m.in. tak kluczowe informacje, jak raporty o nastrojach wśród żołnierzy (...) Zbigniew J. jak każdy wysokiej rangi oficer pracujący w centrali MON miał nieograniczony dostęp do wewnętrznej sieci MON zawierającej informacje niejawne. Teoretycznie każde logowanie do intranetu MON jest zapisywane i można sprawdzić, kto i jakie zdobywał informacje. Ale w praktyce nikt tego nie robi - przyznaje nasz rozmówca zaangażowany w śledztwo."

Katarzyna Staszewska, Gazeta Wyborcza Rzeszów, Sikorsky wraca do przetargu: "W piątek amerykański koncern zwrócił się do MON z prośbą o wydłużenie terminu składania ofert - powiedział w środę w Rzeszowie wiceminister obrony Czesław Mroczek (...) Sikorsky Aircraft Corp. wcześniej zagroził, że nie przystąpi do przetargu na zakup 70 wielozadaniowych śmigłowców dla polskiej armii, jeśli jego wymogi nie zostaną zmienione."

Paweł Majewski, Rzeczpospolita, ABW znalazła lukę w systemie PKW: "Z naszych informacji wynika, że problemami dotyczącymi systemu informatycznego PKW zainteresowała się ABW. Służby sprawdzały czy pojawiające się podczas testów problemy z przesyłaniem wyników nie są efektem sabotażu." 

Fakt, Bomber posiedzi dłużej: "Co najmniej do 9 maja przyszłego roku Brunon Kwiecień (46 l.) zwany Bomberem posiedzi za kratami. Krakowski sąd apelacyjny przedłużył mu areszt. Kwiecień od dwóch lat siedzi za kratami. Odpowiada za przygotowywanie od lipca do listopada 2012 r. ataku terrorystycznego, nakłanianie w 2011 r. dwóch studentów do przeprowadzenia zamachu oraz nielegalne posiadanie broni i handel nią. Sam tłumaczy, że padł ofiarą prowokacji agentów ABW."

Gazeta Wyborcza, Wojsko wraca i jedzie do Afganistanu: "Rząd skierował wniosek do prezydenta o zgodę na wysłanie 150 żołnierzy do Afganistanu w ramach misji doradczej Resolute Support, która rozpocznie się 1 stycznia 2015 r. Wojskowi mają doradzać "na szczeblu strategicznym i operacyjnym". Zgoda ma obowiązywać do 30 czerwca 2015 r. Według zapowiedzi MON i prezydenta Bronisława Komorowskiego Polska miała opuścić Afganistan najpierw w 2012, następnie do końca 2014 r. Ponadto rząd zwrócił się o zgodę na kolejną misję ochrony powietrznej państw bałtyckich. Weźmie w niej udział 120 żołnierzy i cztery samoloty MiG-29-od 12 stycznia do 30 kwietnia przyszłego roku."

Rzeczpospolita, Polskie drony chcą do armii: "W tym tygodniu wojsko ogłosi przetarg na dostawy robotów, które pod ostrzałem wyręczą żołnierzy. Startują negocjacje z producentami bezpilotowców (...) Armia zamówi w latach 2015 i 2016 pól setki kierowanych radiowo maszyn do prowadzenia rozpoznania i penetracji miejsc niebezpiecznych i niedostępnych dla człowieka. MON nie ujawnia wartości zamówienia."

Polska Głos Wielkopolski, MON: Z Afganistanu wróciło uzbrojenie: "Do Polski wróciło z Afganistanu niemal 100 proc. uzbrojenia, w tym wszystkie kołowe transportery opancerzone Rosomak, śmigłowce Mi-17 i Mi-24 oraz armatohaubice 152 mm Dana. Wycofywanie sprzętu ma związek z dobiegającym końca udziałem polskich żołnierzy w NATO-wskiej misji wsparcia bezpieczeństwa ISAF."

Reklama

Komentarze (1)

  1. FilC

    100% - rozumiem, że wszystkie rozwalone na IEDach Rosomaki i zestrzelony Mi-24 tez wróciły?

    1. xawer

      Slowka NIEMAL nie rozumiesz?

Reklama