Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Czwartek z Defence24.pl: Rosyjskie korwety na Morzu Bałtyckim; Współpraca militarna między Kairem a Moskwą; Spotkanie ministrów obrony w Brukseli; Udział WB Electronics w modernizacji SZ RP; MON: Przyspieszona realizacja dostawy śmigłowców

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Fakt, "Rosjanie prężą muskuły na Bałtyku": "Dwie rosyjskie korwety rakietowe mogące zabierać na pokład broń jądrową wpłynęły na Bałtyk i zmierzają do portu w Kaliningradzie - alarmują szwedzkie media. Obecność takich okrętów zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim na niekorzyść NATO."


Andrzej Łomanowski, Rusłan Soszyn, Rzeczpospolita, "Moskwa wraca nad Kanał Sueski": Obecnie ma miejsce zbliżenie relacji między Rosją a Egiptem w sferze militarnej. Egipt kupuje ogromne ilości sprzętu bojowego z Rosji, w tym system przeciwlotniczy Buk. Wojskowi eksperci z Moskwy również nie wykluczają współpracy militarnej z Egiptem w zwalczaniu fundamentalistów islamskich. Konkretnie chodzi o wsparcie władz egipskich rosyjskim lotnictwem. Na tę współpracę oraz dalsze perspektywy zbliżenia Kairu i Moskwy z niepokojem patrzy Izrael.


Gazeta Polska Codziennie, "Spotkanie ministrów obrony NATO": "Dziś w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli zakończy się dwudniowy szczyt szefów resortów obrony krajów Sojuszu. Wczoraj podczas dyskusji z udziałem m.in. ministra Antoniego Macierewicza rozmawiano o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i sytuacji na Ukrainie."


Wojciech Grabarczyk, Dziennik Gazeta Prawna, "Polska może być dumna": Wywiad z prezesem Grupy WB, Piotrem Wojciechowskim. "W jaki sposób spółka odnajduje się w obecnym procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP? - Przede wszystkim uczestniczymy w wielu programach i projektach, głównie artyleryjskich. Jesteśmy dostawcą radiostacji i jedynym producentem systemów bezzałogowych. [...] Siłą naszego przedsiębiorstwa są nowoczesne systemy łączności. Uczestniczymy także w sztandarowym projekcie modernizacji armii TYTAN w ramach zawiązanego, w celu stworzenia żołnierza przyszłości, konsorcjum."


Zenon Baranowski, Nasz Dziennik, "Uzbrojenie w terminie": W Ministerstwie Obrony Narodowej odbyła się konferencja prasowa dotycząca pilnego zakupy śmigłowców. "Aktualnie trwają wstępne rozmowy z trzema potencjalnymi dostawcami śmigłowców najpilniej wymaganych przez polskie Siły Zbrojne […]. Ministerstwo zakłada, że w ich wyniku w roku 2017 Siły Zbrojne otrzymają pierwsze śmigłowce przeznaczone do działań wojsk specjalnych oraz misji poszukiwawczo-ratowniczych. Będzie to oznaczało blisko trzyletnie przyspieszenie realizacji ustalonego jeszcze w 2012 roku programu śmigłowcowego."

Komentarze (2)

 1. say69mat

  @def24.pl: Fakt, "Rosjanie prężą muskuły na Bałtyku": "Dwie rosyjskie korwety rakietowe mogące zabierać na pokład broń jądrową wpłynęły na Bałtyk i zmierzają do portu w Kaliningradzie - alarmują szwedzkie media. Obecność takich okrętów zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim na niekorzyść NATO." say69mat: Po pierwsze, zasięg pocisków rodziny Kalibr, to w zależności od wersji albo 600km, albo circa 2500 km. Z kolei, zasięg pocisków JSM naszego NDRu to jedynie ... 200 km. Po drugie, jaki to 'cymbał' tak skutecznie zablokował realizację projektu budowy serii korwet MEKO100 o wdzięcznej nazwie 'Gawron'??? Po trzecie, co teraz mają do powiedzenia nasi forumowi przeciwnicy posiadania przez Polskę okrętów wojennych uzbrojonych w systemy zdolne do obrony przed atakiem pocisków rodziny Kalibr???

  1. Drzewica

   Poddaję w wątpliwość domniemanie że to cymbał zablokował projekt budowy korwet, a także ograniczył zasięg celowania naszych NDR do odległości horyzontalnych, powyżej której odległości można strzelać tylko na oślep. Obawiam się że mogła w naszych siłach zbrojnych występować dywersja planów obronnych i sabotaż zdolności obronnych. Zadziwiające były bliskie kontakty naszych służb ze służbami Rosji Putina w ostatnich latach, a nadto jakoś nie było spektakularnych wykryć szpiegów. Nie wierzę że Rosja zaniechała rozpracowywania Polski.

 2. wnikliwy

  Czy na podstawie tego co się coraz częściej słyszy nie powinien być wnikliwie zbadany udział tej podwarszawskiej firmy we wspomnianych projektach/programach, szczególnie na jakich zasadach (głównie transparentności, konkurencyjności i cenowych) dostała się ona do nich, jakie uzyskano efekty w tych tematach (w tym ostatnio w realizacji Wieży Bezzałogowej do Rośka, Tytana, projektach finansowanych przez NCBiR itp.) ???