Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Rosyjskie dochody po interwencji w Syrii; Rozpoczynają się ćwiczenia Brilliant Jump 2; Brygada pancerna z USA wzmocni wschodnią flankę w 2017 r.; Prezydent Duda o bezpieczeństwie międzynarodowym w Waszyngtonie

fot. Ministerstwo Obrony Rosji
fot. Ministerstwo Obrony Rosji

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Kublik, Gazeta Wyborcza, "Syryjski efekt marketingowy dla broni z Rosji": Interwencja militarna w Syrii zaczęła przynosić Rosji dochody. Sprzęt zademonstrowany w Syrii budzi wielkie zainteresowanie innych państw. "[...] Rosjanie nagle postanowili wysłać jeszcze do Syrii niestosowane tam dotąd śmigłowce bojowe Mi-28N Nocny Łowca i Ka-52 Aligator. I to również wygląda jak reklama najnowszych konstrukcji zbrojeniowych Rosji dla klientów z Azji, państw arabskich i Ameryki Łacińskiej. 'Według przybliżonych obliczeń ekspertów marketingowy efekt z kampanii syryjskiej może doprowadzić do pojawienia się kontraktów o wartości około 6-7 mld dol."


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Korpus pokieruje szpicą": Rozpoczynają się ćwiczenia pod kryptonimem Brilliant Jump 2, podczas których mają zostać przerzucone wojska z Hiszpanii do Polski. Ma być to test funkcjonowania szpicy w Korpusie Północ - Wschód w Szczecinie. Wszystkie ćwiczenia mają zakończyć się do szczytu NATO w Warszawie.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Czołgi z USA wzmocnią wschodnią flankę NATO": Do Polski oraz krajów bałtyckich ma trafić brygada wojsk pancernych z USA. Blisko 4,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy ma stale przebywać na wschodniej flance NATO. System rotacji żołnierzy przewiduje wymianę kadry co dziewięć miesięcy. Wraz z żołnierzami, mają przybyć transportery typu Bradley oraz czołgi Abrams.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie - Warszawa, "Andrzej Duda: Wzmocnić bezpieczeństwo": Prezydent Andrzej Duda wygłosił wykład na temat polskiej wizji bezpieczeństwa międzynarodowego.  "Wczoraj wieczorem prezydent Andrzej Duda wygłosił w prestiżowym ośrodku analitycznym National Press Club w Waszyngtonie wykład o polskiej wizji bezpieczeństwa międzynarodowego. Tegoż dnia Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM) ogłosiło decyzję o wysłaniu w 2017 r. do Europy Wschodniej żołnierzy brygad pancernych."


Artur Kowalski, Nasz Dziennik, "Zweryfikujemy cudzoziemców": Nowy projekt ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zbiera pozytywne opinie wśród instytucji związanych z bezpieczeństwem kraju. "Wiceszef MSWiA ocenił, że logika prezentowana przez Komisję Europejską 'bezkrytycznego i niepodlegającego weryfikacji dystrybuowania relokowanych cudzoziemców w krajach UE' jest z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju nie do zaakceptowania, ale też jest niezgodna z decyzjami podjętymi w czasie unijnego szczytu"

Reklama

Komentarze (2)

  1. Fun

    Mi-28N już wąchał prochu - miał już chrzest bojowy w walkach z Daesh, ale w Iraku. Ka-52 chyba jeszcze nie wojował (jedynie Ka-50 w Czeczenii)

  2. Lucek

    Skoro USA wysyła brygadę na wschód więc kontrakt na Patriota będzie szybko podpisany nie jestem fanem Francji ale SAMT/P byłby zdecydowanie lepszą ofertą dla Polski.Chyba że chcemy być jak Arabia tylko płacić za produkt bez wkładu własnego i chyba zostaniemy montownią europy

Reklama