Reklama

Siły zbrojne

Czterysta bomb kierowanych dla polskich F-16

Fot. Alan Wilson/Flickr, CC BY 2.0
Fot. Alan Wilson/Flickr, CC BY 2.0

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął przetarg na dostawę dla polskich F-16 kierowanych bomb lotniczych GBU-12 D/B Paveway II. Łącznie w latach 2017-2022 Siły Powietrzne RP planują zakupić 440 kierowanych laserowo bomb tego typu. 

Rozpoczęte 7 grudnia br. postępowanie przetargowe na dostawę bomb kierowanych GB-12 Paveway II podzielone zostało przez IU na dwa zadania. Pierwszy z nich dotyczy dostawy 40 sztuk bomb kierowanych GBU-12, w wersji D/B. Przy czym w skład zamawianego zestawu bomby GBU-12 wchodzi: lotnicza bomba odłamkowo-burząca Mark 82 o masie 227 kg, przedział kierowania MAU-169L/B, przedział stabilizujący MXU-650C/B oraz zapalnik lotniczy FMU-152A/B. Cały zestaw wraz z kompletem niezbędnych do ich użycia technicznych środków materiałowych ma zostać dostarczony do 31 października 2017 roku.

Drugie zadanie rozpisane jest na lata 2019-2022, w trakcie których 31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach otrzyma 400 egzemplarzy bomb GBU-12, które zostaną dostarczone w partiach po 100 egzemplarzy w terminach: do 31 października 2019 roku, 31 października 2020 roku, 31 października 2021 roku i 31 października 2022 roku.

Czytaj także: 10 lat F-16 w Polsce

Bomby powinny być certyfikowane do użycia i przenoszenia przez samoloty F-16C/D Block 52+ oraz obsługi z wykorzystaniem posiadanego przez Siły Powietrzne RP wyposażenia hangarowo-lotniskowego.

Przetarg prowadzony jest w trybie ograniczonym, w którym będzie mogło wziąć udział 10 podmiotów. IU wybierze najbardziej korzystną ofertę z uwzględnieniem ceny (60 proc. wagi zamówienia), gwarancji (20 proc.) i resursu technicznego zapalnika lotniczego (20 proc.). Termin składania ofert mija w dniu 10 stycznia 2017 roku.

W ostatnim czasie Siły Zbrojne RP zakupiły, bądź też rozpoczęły postępowania przetargowe na zakup uzbrojenia dla użytkowanych przez 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 C/D Block 52+. Kilka dni temu informowaliśmy o przetargu na 550 bomb lotniczych odłamkowo-burzących Mk-82. Natomiast 30 listopada IU ogłosił informacje o zakupie 200 sztuk kierowanych bomb ćwiczebnych za blisko 12 mln zł. Również zakłady Mesko S.A. mają dostarczyć w latach 2017-2019 i w 2021 roku łącznie 108 tys. sztuk 20 mm nabojów z pociskiem ćwiczebnym TP RRR LD M2. Ponadto planowany jest również zakup 70 pocisków manewrujących JASSM-ER, o zasięgu ponad 900 km.

Czytaj także: 70 pocisków JASSM-ER dla polskich F-16. Zgoda Departamentu Stanu

Reklama

Komentarze (14)

 1. wppl

  Super tylko powinien być serwis w kraju zapewniony dla naszych zakładów w kooperacji z producentem oraz transfer technologii do Polski. A Su 22 zastąpić F-16V i to jak najszybciej do tego pilnie rozbudować opl baz wojskowych itp. obiektów

 2. m

  Doskonała wiadomość - oby tylko było przygotowane rozśrodkowanie tych nielicznych maszyn i błyskawiczne przygotowane do walki, zanim na ich bazy spadną pociski rakietowe wroga. Bez odpowiedniej naziemnej obrony plot., systemów wczesnego ostrzegania nawet 200 F-16 nic nam nie pomoże, a faktem jest, że trzeba nam przynajmniej kolejnych 48 nowoczesnych maszyn bojowych i wybór F-16 wydaje się logiczny.

 3. amator

  Bomby kierowane, rakiety manewrujące, walka powietrzna taa i co jeszcze? Całe spektrum zadań będzie wykonywać, choć przyzwoitych, to raptem 48 (słownie: czterdzieści osiem) myśliwców?!!! To chyba jakieś jaja są. Chyba oprócz obrony powietrznej i artylerii rakietowej powinno to być jednym z priorytetów tzn. zwiększenie liczby myśliwców.

  1. ergethet

   obecnie przy skokowym wzroście możliwości artylerii lufowej i rakietowej- "myśliwce" z bombami kierowanymi nie będą atakować gniazda km-ów, tylko ważne cele

 4. x

  Gdyby każdy z naszych 48 F-16 stacjonował w innym miejscu (choćby losowo na jednym z np. 200 lokalizacji), to może pompowanie miliardów dolarów w ich uzbrojenie miało by sens. Ponieważ tak nie jest, zostaną one uziemione w 1 kolejności przez broń ziemia-ziemia, a gdyby się jednak któryś wzbił to miałby do czynienie z S-300, 400 i innym uzbrojeniem pow-pow.

  1. dropik

   rozstawić można ale jak utrzymywać ich sprawność ? do każdego kupić wyposażenie lotniskowe i zatrudnic technków od obsługi płatowca i lotniska ? demonizujesz s300/400

  2. :)

   Konflikt na taką skalę to było by pełne zaangarzowanie NATO i w sumie skończyło by się to zima nuklearna ;) Za to na zielonych ludzikow takie F16 daja rade nawet jak zielone ludziki będą mieć kilka S-400 kupionych w sklepach z mundurami ;)

  3. deargdhfjghkljk;l

   Czy te slynne S-300, S-400 braly gdzies udzial w walkach? Cos stracaly, jakies rakiety? Jak na razie woza te rury i strasza, nie slychac, zeby gdzies sialy spustoszenie.

 5. wfegrhtjk

  Trzeba dokupić F16, chociażby używane.

 6. Courre de Moll

  Znów tradycyjna kampania grudniowa - kupować, bo pieniądze z budżetu przepadną. Nie mówię, że lepiej było nie kupic, ale działanie pod presją prawnei nigdy nie oznacza optymalnych warunków.

 7. ww

  Jestem za CBU 105 !!!

 8. Black

  Powinniśmy się dogadać z Saabem w sprawie zakupu 64 gripenów w specjalnej wersji dla Polski z korzyścią dla naszego przemysłu i kupić licencję i technologię do samodzielnej produkcji uzbrojenia dla samolotów.

  1. Thorsten

   Tak akurat, potrzebny nam kolejny model samolot wielozadaniowego, nie ma to sensu, co wtedy z logistyką, szkoleniem pilotów, itp. Owszem, zwiększenie liczebności samolotów jak najbardziej, ale f-16 w najnowszej konfiguracji, lub f-35 przyszłościowo.

  2. dropik

   powinniśmy ograniczyć deficyt budzetowy to pieniądze się znajdą i na F35.

 9. dropik

  jak już kupili tez zestawy lepiej jakby instalowali je na 1000 funtowych bombach a nie na tych 500tkach które są słabe. koszt porownywalny

 10. Michał

  To jest konkret,brawo p. Antonii.

  1. czarny bez

   A co będzie Twoim zdaniem "wozić" to uzbrojenie? Za PO narzekaliśmy że mamy po 2 bomby/rakiety na samolot. teraz będziemy ich w całym arsenale mieli po 100 na maszynę... Pewnie że lepiej, ale czy dobrze...

 11. Kamil

  Cieszą mnie informacje o zakupie kolejnego uzbrojenia dla naszych F-16. Ale korzystając z okazji chciałbym zapytać: Czy we zbiorniki konforemne wyposażone są wszystkie nasze "Jastrzębie" czy tylko część? Jaką ilość tego typu dodatku posiadamy obecnie? Drugie pytanie: Czy nasz MON nie zamierza zakupić kolejnych F-16? Nie ukrywajmy, że 48 maszyn przy średniej zdolności do prowadzenia działań wynoszącej 80% jest liczba zdecydowanie zbyt małą.

 12. fresk

  To już coś ! Powinno być więcej ale i tak jest to dobry zakup !!

  1. anakonda

   zachowajmy pieniadze na nowsze nowoczesniejsze jak narazie tych wystarczy

 13. Afgan

  Uzbrojenie tak podstawowe jak bomby Mk-82 i Mk-84 czy zestawy montażowe dla przerabiania tych bomb na Paveway powinny być produkowane w Polsce. W czasie wojny zużycie takich bomb to nawet kilkaset sztuk na dobę, zatem my mamy zapas na maksymalnie 3 dni intensywnych działań. Śmiechu warte!

  1. yuikj

   polska dysponuje juz kilkoma tysiacami tych pociskow

  2. jaro

   Skąd Ci wyszło to kilkaset sztuk? Kto ma przenieść te kilkaset bomb - 48 naszych F-16? Skąd chcesz wziąć kilkaset celi wartych GBU-12? Czy Tobie się aby wojny nie pomyliły?

  3. Thorsten

   Doktryna jak z 1939 r., bronimy się 3 dni, a potem nadejdą sojusznicy...

 14. chmmm

  zadam niedyskretne pytanie ? kupujemy dopiero teraz ??

Reklama