- Wiadomości
Czołgowy "Challenge" NATO z udziałem Polaków
Broń pancerna z roku na rok niewątpliwie wraca do łask w Europie. Symbolem zachodzących zmian może być zapowiedź zorganizowania w tym roku, przy współudziale US Army oraz niemieckiej Bundeswehry, zawodów Strong Europe Tank Challenge. Mają one wyłonić najlepszych czołgistów w NATO. Ostatni podobny konkurs odbył się w 1991 roku.

W dniach 10-12 maja 2016 r. na poligonie Grafenwoehr, zlokalizowanym w Bawarii, mają odbyć się zawody dla załóg czołgów reprezentujących siedem państw NATO. Gospodarzami będą Niemcy oraz Amerykanie, mający w tym rejonie od zakończenia II wojny światowej rozbudowaną infrastrukturę wojskową. Oprócz wspomnianych dwóch państw swój udział zapowiedziały plutony z Czech, Danii, Włoch, Słowenii oraz także z Polski.
Rozdanie nagród jest zaplanowane na 13 maja i wówczas ma zostać ogłoszony tryumfator całych zawodów. Nim to nastąpi przygotowane mają być zadania, w ramach których każdy uczestniczący zespół (w sile plutonu) będzie musiał wykazać swoje umiejętności. Odnosi się to zarówno do prowadzenia z użyciem broni pancernej działań ofensywnych jak i defensywnych.
Organizatorzy podkreślają, że tego rodzaju zawody mają nie tylko wyłonić najlepszych pancerniaków, ale wpłynąć na zwiększenie zdolności do współpracy pomiędzy partnerami z NATO w zakresie broni pancernej. Zaplanowane w Grafenwoehr ćwiczenia będą pierwszym tego rodzaju wydarzeniem od 1991 roku, organizowanym przez NATO na skalę europejską
Decyzja o zorganizowaniu zawodów świadczy symbolicznie powrocie do zagadnień związanych z rozwojem potencjału broni pancernej w całościowym ujęciu strategicznym państw-członków NATO, choć oczywiście wojska pancerne Sojuszu uległy od tego okresu bardzo znacznym redukcjom. Jednocześnie, dokonując prezentacji pomysłu wyłonienia najlepszych czołgistów NATO, nie da się również uniknąć porównań wobec organizowanych przez Rosjan cyklicznie w ostatnich latach zawodów biathlonu czołgowego.