Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Czołgi Opłot-M dla Ukrainy i na eksport

Czołg Opłot-M z pierwszej partii dostarczonej do Tajlandii - fot. MO Tajlandii
Czołg Opłot-M z pierwszej partii dostarczonej do Tajlandii - fot. MO Tajlandii

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił, iż przeznaczy 300 milionów hrywien na zakup czołgów Opłot dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Głowa państwa złożyła deklarację w trakcie wizyty w jednym z zakładów zbrojeniowych. Koncern Ukroboronprom zapowiedział, że jest gotowy na realizację zamówienia dla rodzimych sił zbrojnych równolegle z dostawami T-84 dla Tajlandii. 

W trakcie swojego wystąpienia prezydent powiedział: 

Lwia część pieniędzy zostanie wykorzystana do zakupu broni, aby nasi żołnierze mogli skutecznie walczyć. 300 milionów hrywien będzie wydane na zakup zmodernizowanych czołgów Opłot.

Petro Poroszenko, Prezydent Ukrainy

Prezes Ukroboronprom Roman Romanow potwierdził, że koncern jest w stanie sprostać temu zamówieniu i podjąć seryjną produkcję na potrzeby rodzimych sił zbrojnych. Czołgi mają powstawać równolegle z realizacją zamówienia z 2011 roku o wartości ok. 240 mln USD dla Tajlandii, które zamówiły 49 egzemplarzy. Plan zakupowy ma zostać zrealizowany jeszcze w bieżącym roku budżetowym.

Do niedawna realizacja kontraktu dla władz w Bangkoku stała pod znakiem zapytania w związku z opóźnieniami ze strony producenta. Siły zbrojne Tajlandii otrzymały jedynie część z zamówionych czołgów, a dostawy zostały opóźnione w stosunku do planów. W związku z tym armia tajska zaczęła rozmowy z innymi potencjalnymi dostawcami tej klasy uzbrojenia. Pod uwagę brane mają być m.in. chińskie VT-4, prawdopodobnie zawarto już pierwszą umowę na dostawy. 

Opłot-M to czołg podstawowy o masie ok. 51 ton, z trzyosobową załogą. Uzbrojenie czołgu stanowi gładkolufowa armata KBA-3 (46 pocisków) kalibru 125 mm, sprzężony z nią kaem 7,62 mm (1250 pocisków) oraz zdalnie sterowany kaem KT-12,7 (NSW) kalibru 12,7 mm (450 pocisków). Publiczny debiut nowego czołgu miał miejsce podczas parady z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy w 2009 r.

W jego opracowaniu (na bazie T-84 będącego modernizacją sowieckiej konstrukcji T-80) brało udział ok. 40 spółek wchodzących w skład Ukroboronprom. Czołgi wytwarzane są w Fabryce im. Małyszewa w Charkowie. 

Reklama

Komentarze (18)

 1. Efektor

  Dzisiaj Charków jest pod sztandarem tryzuba, a jutro może czerwonego sztandaru.

 2. sdf

  Śmieszna kwota. Mają zamiar zamiar zbudować za to 1,5 - 2 nowe czołgi, czy to tylko cena modernizacji jakichś zakurzonych tanków z magazynu?

  1. dropik

   to nie jest jasne . być moze chodzi o modernizację zakupionych juz wczesniej oplotow (5-10 sztuk?) - one są znacznie slabiej wyposażone niz to co widac na obrazkach

 3. Jan Bień

  Powinniśmy zmodernizować nasze T 72 i twarde do podobnego standardu zamiast pakować się w drogie Leopardy

  1. Wojciech

   Najpierw Bumar trzeba by rozwalić i zbudować od nowa. Oni chcą 3-3,5 mln € za dość płytką modernizację. To kompletny bezsens. Taniej wyjdzie kupić licencję na Opłota (Ukraina za € sprzeda ostatnie kalesony) w wersji 120mm i wybudować nową fabrykę czołgów. A Bumar niech klepie maszyny rolnicze.

 4. ito

  46 nabojów? Rosjanie się nauczyli, że lepiej mieć pod ręką 22 naboje niż latającą wieżę, Ukraińcy najwyraźniej ciągle nie. Dla postulujących zakup- naprawdę efektywniej i bezpieczniej będzie podłubać przy posiadanych 72-kach. Wiarygodność Ukrainy jako partnera jest znikoma i przez kilka (a raczej- co najmniej kilkanaście) lat się nie poprawi. Za duże pieniądze do wydania żeby ryzykować utopienie ich bez efektu.

  1. vvv

   t-84oplot m to bardzo dobry ale czasami dosc prymitywny ale skuteczny czolg. magazyn na 46pocisków to automatyczny magazyn z automatem ładowania, oraz drugi rzut z tylu izolowanej wiezy. 22 pociski to jest tylko w karuzeli magazynu i rosyjskie czolgi nie maja takiego magazynu drugiegorz rzutu jak t-84. t-84oplot m jest metalu, jezdzi, strzela ale jest kilka punktów ktore mozna poprawić ale nie będe się wypowadał z Pana JW, ktory przeliczył pancerz t-84 i być moze to przedstawić w jednej ze swoich publikacji.

  2. polak mały

   Zdaje się, że w tym czołgu amunicja w karuzeli jest w pozycji pionowej, więc znacznie mniej bezpiecznie niż w T72/90. Podobnie jest w T80.

 5. Arek

  Polska powinna kupić czołgi Opłot

  1. XP5

   Arek powinien wrócić na ukrainę

  2. 2zdk

   Tak Arku i uzbroić je w rakiety nowej generacji Piorun

 6. Jaxa

  Według aktualnego kursu hrywny te 300 mln daje 10 mln euro czy jak kto woli 11 mln dolarów. Nie wiem ile kosztuje jeden Opłot-M ale przy optymistycznej cenie ok 5 mln $ jaka wychodzi z kontraktu tajskiego średnio za czołg wychodzi mi że kupią jakieś dwa czołgi.

  1. normalny

   Przy tempie produkcji 3,5 czołgu rocznie to by się zgadzało. Biedni Tajowie, do 2025 może im zrealizują ten kontrakt...

  2. to tak na marginesie

   @Jaxa Tak dwa czołgi pod warunkiem, że po drodze nic nie "zniknie" z tej kwoty na jakiś "bakszysz". Faktycznie "epokowe" ogłoszenie ...

 7. Rah Warsz

  Może i początek był przed II WŚ ale rozwijanie tego ośrodka i dalsza rozbudowa to już czasy demoludów i niestety kosztem wszystkich państw przygarniętych mocno do kosmatej piersi mateczki Moskowii

 8. Rah Warsz

  O co Chazar pytałeś?

 9. Narodowiec

  Ukraina to państwo, które upada, oligarchowie rozkradają resztki majątku i zawłaszczają zachodnie kredyty. Jak długo jeszcze będziemy czytać napuszone, propagandowe teksty o potędze, sukcesach, modernizacji, przemyśle, technologiach, wspaniałych perspektywach w energetyce, itd., itp.? Prawda jest taka, że Polaków czeka zastój lub nawet obniżenie stopy życiowej, bowiem będziemy finansować ten upadły kraj tak długo, jak nam każą...

 10. (.)(.)

  Wow kraj pogrążony w wojnie wyda 45000000zł na czołgi!!!

 11. Wojciech

  Może by odkupić od Tajów część albo wszystkie? To dobry czołg, gdyby się sprawdził to po doposażeniu można by na razie robić razem z Ukrainą. Oni potrzebują dużo tego co my mamy a my potrzebujemy czołgów. Wersja z lufą 120mm jest opracowana.

 12. geru

  300mln UAH należy podzielić przez 25...wtedy wyjdzie kwota w dolarach...jeżeli odnieść to do kwoty za 49 czołgów na eksport...jak dla mnie lekko mówiąc śmiech na sali, nawet jeśli marża dla rodzimych sił zbrojnych będzie sporo niższa...

 13. Cezar

  A kiedy Wielka Polska zbuduje coś porównywalnego?

  1. Dropik

   na szćżescie nigdy. I ukraina też juz nic nowego nie zbuduje. Ogolnie to nie ma w tym nic nowego . technologie rodem z ZSSR z nowym pancerzem reakcyjnym. Wincej stali i materiałów wybuchowych. Wyszedł mocny pancerz i to fakt. Zapewne lepszy niz w t90

  2. wer

   polska już podobne zbudowała tylko je przestała rozwijać w połowie lat 90 , gdyby je dalej rozwijała to wygladał by pt-91 podobnie. A opłotów nikt juz nie zakupi za granica , po pierwsze ukraincy nie wywiazują się z kontraktów , po drugie chinskie czołgi są porównywalne cenowo i nowoczesnijesze , rosyjskie również. Podobnie ma sie sprawa z transporterami opancerzonymi. Ukraina kupi z 15 sztuk w 4 lata i nie wysle ich na front bo szkoda je stracic dalej będą tam uzywali t-64

  3. dim

   "Seryjna produkcja" ? Cóż za ambitne nazewnictwo ? 300 mln hrywien, to circa 10 mln Euro, minus inflacja, zanim zostaną zapłacone. Akurat na półtorej bardzo taniego czołgu.

 14. Tybek

  Powinniśmy dogadać się z ukraińcami i kupić licencje na ten nowoczesny czołg.

 15. obserwator

  te czolgi ladnie sie tylko prezentuja a w rzeczywistosci maja mase usterek natomiast ich cena jest mocno zawyzona

 16. pol

  tajlandia anulowała zakup bo ukrainy nie wywiazali sie z kontraktu a 300 milionów hrywien starczy na 5 czołgów hrywna jest po 13 groszy

  1. Smuteczek

   Chyba nawet nie. Wg mnie to wyglada na dokonczenie paru rozpoczetych Opłotów jeszcze z czasu kiedy miały jechac do Tajów. Rozsadna decyzja. Co do zamowienia Tajlandii to wydawało mi sie ze juz dawno temu Tajlandia zakontraktowała Chinskie czołgi w to miejsce

 17. Doktor

  300 mln UAH to 11,5 mln USD. Czyli Ukraina kupi w najlepszym wypadku 3 (bardziej 2,5) Opłoty?

 18. Malaj

  Armata jak w PT-91, Nóż prawie jak Sztora. Żaden bajer choć na pewno lepszy od naszych klonów T72

Reklama