Reklama

Siły zbrojne

Czesi ćwiczą na wschodniej flance

Fot. Armed Forces of the Czech Republic/Flickr
Fot. Armed Forces of the Czech Republic/Flickr

Około 150 czeskich żołnierzy zostało rozmieszczonych na Litwie, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach u boku wojsk litewskich. 

Wojskowi pojawili się na Litwie 10 stycznia. Razem ze sprzętem i ok. 30 pojazdami wojskowymi (Iveco LMV oraz inne) wezmą udział w trwających ponad miesiąc ćwiczeniach. Manewry potrwają do ok. połowy marca, odbędą się na poligonach w Kłajpedzie i Podbrodziu. Obok Czechów z 74. batalionu zmotoryzowanego w ćwiczeniach brać będzie udział Batalion Piechoty Zmotoryzowanej im. Wielkiego Księcia Litewskiego Kiejstuta z rejonu tauroskiego.

Jak informują władze czeskie, to pierwszy raz, gdy rotacyjne czeskie siły zostaną wysłane na trening na terenie Litwy. Wiadomo również, że żołnierze planują 14 stycznia wziąć udział w biegu pamięci w Wilnie „Droga życia i śmierci”, upamiętniającym wydarzenia 1991 roku.

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. zdrugiejstrony

  Suworow gloryfikuje ruską armię w zakamuflowany sposób i w jego opowieści bym nie wierzył choć są dobrze napisane. Czesi nie byli do likwidacji więc mogli nie walczyć . Ich wkład IIww był ratowaniem opinii a nie istnienia.

 2. Krzysiu

  No to śpię spokojnie

  1. ddt

   Trudno o lepszy komentarz do tej wiadomości ;) Zawsze gdy słyszę o czeskim wojsku, to przypomina mi się opis "bratniej pomocy" z książki Suworowa, gdzie czesi widząc kolumny ruskich czołgów na ulicach unosili lekko brew, po czym wracali do swych obowiązków - widać tak musi być.

  2. Marek

   Biorąc pod uwagę to, że mimo przedwojennej deklaracji Mościckiego o gotowości do wystąpienia po ich stronie podczas konfliktu z Hitlerem Czesi nie chcieli bronić własnej ojczyzny bez udziału Francji, także uważam, że mogę spać spokojnie.

 3. ppp

  Jacy oni waleczni....

Reklama