Czas na V Korpus US Army w Polsce

5 sierpnia 2020, 12:23
add24d3b-e5a9-424f-a8d6-e2bc7cf7632d
Fot. MON
Reklama

Reaktywowany niedawno V Korpus US Army ma dysponować kwaterą na terytorium Polski. Ogłosił to we wtorek Szef Sztabu US Army Gen. James McConville w trakcie wizyty w naszym kraju. W trakcie specjalnej ceremonii w Krakowie awans otrzymał dowódca V Korpusu John Kolasheski.

Szef Sztabu US Army ogłosił, że kwatera główna wysuniętego Dowództwa V Korpusu będzie zlokalizowana w Polsce. Sam, wspomniany już, gen. James McConville był obecny, aby osobiście awansować generała dywizji Johna Kolasheskiego, dowódcę V Korpusu, do stopnia generała broni i oficjalnie rozwinąć sztandar V Korpusu w Polsce. Całe wydarzenie miało miejsce w Krakowie, a oprócz wspomnianych wysokich rangą oficerów amerykańskich i ambasador Georgette Mosbacher, wzięli w nim udział również polscy oficjele na czele z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz Szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak i Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika.

Gen. John S. Kolasheski to doświadczony amerykański dowódca, mający za sobą bogatą karierę w różnych strukturach dowodzenia US Army, dowodził m.in. słynną 1 Dywizją Piechoty US Army. Z potrzebami realnych działań zbrojnych stykał się chociażby w kontekście wsparcia dla Operacji Enduring Freedom, jaki Iraqi Freedom.

Aktywacja dodatkowej kwatery głównej Korpusu zapewnia niezbędny poziom dowodzenia i kontroli polegający na zsynchronizowaniu formacji taktycznych armii amerykańskiej oraz sojuszniczych i partnerskich formacji taktycznych działających w Europie. W ten sposób wzmocnimy wojska amerykańskie w Europie i ich europejskie dowództwo we wspólnych działaniach z sojusznikami i partnerami na rzecz i promowania stabilności i bezpieczeństwa w regionie.

gen. US Army J. McConville

Jak wskazano w oficjalnym komunikacie wysunięte stanowisko dowodzenia zostanie obsadzone około 200 żołnierzami pracownikami na zasadzie rotacji. US Army w Europie spodziewa się pierwszej rotacji personelu w roku fiskalnym 2021. Podkreślając, że w przypadku Stanów Zjednoczonych rok fiskalny 2021 zaczyna się 1 października 2020.

W lutym tego roku, armia amerykańska ogłosiła reaktywację V Korpusu w Fort Knox w stanie Kentucky i wskazała Europę jako lokalizację wysuniętego stanowiska dowodzenia. Umiejscowienie wysuniętego Dowództwa V Korpusu zostało zrealizowane dzięki umowie o wzmocnionej współpracy obronnej, ogłoszonej 31 lipca.

Podstawową misją nowego wysuniętego dowództwa będzie planowanie operacyjne, dowodzenie misją i nadzór nad siłami rotacyjnymi w Europie. Zapewni również dodatkowe możliwości wspierania sojuszników i partnerów w regionie. Oczekuje się, że wysunięte Dowództwo V Korpusu będzie uczestniczyć w ćwiczeniu DEFENDER-Europe 21.

Aktywizacja V Korpusu pozwala US Army implementować wymagania zawarte w Strategii Obrony Narodowej Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie jest niejako odpowiedzią na sugestie wysuwane przez EUCOM dotyczące wymogu zwiększenia zdolności dowodzenia i kontroli (C2) w regionie. Jednocześnie decyzja ma bezpośrednio wspierać interesy Stanów Zjednoczonych w ich relacjach sojuszniczych oraz partnerskich względem państw europejskich oraz ich sił zbrojnych.

Obok V Korpusu obecnie US Army dysponuje trzema kwaterami głównymi szczebla korpusu: I Korpus, jest usadowiony w Połączonej Bazie Lewis-McChord (Waszyngton); III Korpus ma siedzibę w Fort Hood (Teksas); a XVIII Korpus Powietrznodesantowy użytkuje kwaterę w Fort Bragg  (Karolina Północna).

Co ciekawe, V Korpus został reaktywowany zaledwie siedem lat po jego rozformowaniu w 2013 roku. Wcześniej jednostka ta stacjonowała w Niemczech, choć - warto w tym miejscu to przypomnieć - w okresie tuż po wejściu Polski do NATO kilkukrotnie koordynowała realizowane m.in. w Drawsku Pomorskim ćwiczenia Victory Strike. W ich ramach z polskimi artylerzystami i przeciwlotnikami współdziałali żołnierze amerykańscy, wykorzystujący zestawy Patriot i Avenger, czy wyrzutnie rakietowe MLRS. Paradoksalnie można więc powiedzieć, że wraz z decyzją o rozlokowaniu w Polsce wysuniętego stanowiska dowodzenia odtwarzanego V Korpusu, bazującego tym razem na stałe w USA historia w pewien sposób zatacza koło, a jednocześnie otwiera nowy rozdział.

JR/JP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 51
Reklama
Anonim
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:21

Pani ambasador ma awersję do swego kraju używając jego flagi jako potencjalnej chusteczki? A może to kacapski przebieraniec?

Swojak
czwartek, 6 sierpnia 2020, 17:33

Skandal .... Przypomina mi to podpisanie układu o pomocy militarnej z dnia 25 sierpnia 1939 roku . Misja Kłamcy gen. Ironside'a i oficjeli Brytyjskich. Mosbacher - Nikołaj Repin w spódnicy i jej Giermek Błaszczak. Zabrakło wielkiego transparentu z napisem - niech żyje - xddd. Hańba i wstyd

Natowiec
piątek, 7 sierpnia 2020, 00:51

Molotow Ribbentrop to dlA RUSKICH Pikuś Hahahaha

ss
czwartek, 6 sierpnia 2020, 16:16

AMERYKANIE NAS ZDRADZĄ.

Wawiak
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:55

Sojusze warto zawierać, ale trzeba też dbać o swoje siły zbrojne. To są dwa uzupełniające się elementy. W polityce sojusze zawiera się z tym, z kim masz zbieżne interesy, ale nic nie jest na zawsze. Jeśli tylko liczysz na innych - to na pewno się przeliczysz, a słabego nikt nie wesprze, bo będzie się bał, że słaby pociągnie go na dno.

Wariat
piątek, 7 sierpnia 2020, 00:54

Was tak

Taka prawda
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:14

No właśnie nas Polaków niestety

ss
czwartek, 6 sierpnia 2020, 15:12

Abbe-wille 1939r

ss
czwartek, 6 sierpnia 2020, 14:29

Casablanka 1943, Teheran 1943,Moskwa 1944, Jałta 1945 - ZDRAJCY NARODU POLSKIEGO.

codybancks
czwartek, 6 sierpnia 2020, 12:28

Zaprzysiężenie Prezydenta RP i Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP , a tu nic na ten temat ??? Żołnierze Wolności , tamte czasy już nie wrócą, radości z demolowania Polskiej Armii i suflerów za plecami też !!! Propagowanie Ruskiej techniki i działań tej formacji nie przestraszy nas !!! Kiedy będą rzetelne artykuły o naszej Armii i sprzęcie i organizacji np. WOT ?!?!?! CZEKAMY !!!

Tadziu
czwartek, 6 sierpnia 2020, 14:56

Kolega by TEŻ taki aktywny przed wyborami? Bo zabrakło NAM 400tys głosów A teraz to KICHA

Jaczylicek
piątek, 7 sierpnia 2020, 07:36

Tylko,że te wybory nie były demokratyczne-może zawsze brakowało by ok 400 tys głosów

Wawiak
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:57

A to ciekawe, co piszesz. Zapewne gdyby był inny wynik, to byś twierdził, że to najbardziej uczciwe wybory we wszechświecie. Typowo totalny pogląd na świat.

razdwatri
czwartek, 6 sierpnia 2020, 09:33

Tak wielkie ustępstwa za 200 sztabowców ? Jeśli jednak ta mizerna amerykańska rotacyjna obecność uchroni nas przed agresją to okey . Jeśli nie to wyjdziemy na najgorszych frajerów . Obstawiam ten drugi wariant .

Luks
czwartek, 6 sierpnia 2020, 00:20

Czy wiadomo gdzie będzie ulokowane to dowództwo V korpusu? Poznan? Lokalizacja tożsama z lokalizacja Wysuniętego Stanowiska Dowodzenia amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty?

martin
środa, 5 sierpnia 2020, 21:52

botox vamp ma maske z amyrykasnks flaga a pajac czarno . Bo nie sluzy Polsce tylko Polin

kos
czwartek, 6 sierpnia 2020, 13:52

Po pierwsze w Polsce nie ma tradycji aby flaga byla umieszczana na ubraniach oficjalnych. Jedyny wyjaek to naszywki na mundurach lub spinki z flaga. Poza tym nie da sie ukryc ze flaga zamiast twarzy wyglada wyjatkowo glupio. Wiec akurat w tym przypadku zgodze sie z ministrem ze ubral sie poprawnie.

Pan z kijem na sowieckie ryje.
czwartek, 6 sierpnia 2020, 12:52

Naucz się pisać po polsku.

Pentagram
środa, 5 sierpnia 2020, 19:54

Pani Ambasador stylowo i w kolorach korpusu

Cat
środa, 5 sierpnia 2020, 19:53

Miałem sen wielki sen , Polska armia była zdolna do obrony kraju.

Rhotax
piątek, 7 sierpnia 2020, 00:14

To nie sen ! To TVPropaganda !

BUBA
czwartek, 6 sierpnia 2020, 16:17

To snij dalej .....

michalspajder
środa, 5 sierpnia 2020, 17:44

Ale szopka... Kolasheski.... Przypomina mi sie pierwszy ambasador USA w RP po 1989, nazywal sie Nicholas Rey, no i byl potomkiem Mikolaja Reja, a jakze... Oni naprawde mysla, ze tymi tanimi trikami okazuja nam szacunek i przyjazn???

Anonim
środa, 5 sierpnia 2020, 21:16

A masz lepszy pomysł? Może któryś z Rosyjskich korpusów? Tam są polski brzmiace nazwiska?

alkaprim
czwartek, 6 sierpnia 2020, 10:44

Anonim-ja mam lepszy pomysł-ani rosyjski korpus ani amerykański korpus ani angielski ani niemiecki ,hiszpański,....tylko pieniażki polskich podatników przeznaczyć na korpus polski -złożony z polskich żołnierzy plus nowoczesne i dobre uzbrojenie i sprzęt i do tego dodać mądrą a wręcz przebiegłą służącą narodowi politykę zagraniczną naszego kraju a do tego bystrych polskich rządzących i mądrego narodu.......Ale się rozmarzyłem.....

Wawiak
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:53

Ich obecność powinna być traktowana jako element dający nam czas na realizację twojego (i wszystkich normalnych Polaków) marzenia. Ważne, by tego czasu nie zmarnować.

BUBA
środa, 5 sierpnia 2020, 16:38

Ta pani Ambasador pieknie wyglada.To tez cos znaczy.

Pawlak
środa, 5 sierpnia 2020, 15:47

Fajnie elyty sie bawia. Tak jak za 2 RP- wystarczy poczytac Diariusz gdzie elyty sie bawily podczas nalotu. A co tam - narod zaplaci- czy tez potem czy tez krwia....

Tomasz33
środa, 5 sierpnia 2020, 17:12

"Elyty" robią co mogą żeby Polska była bezpieczniejsza. I żeby żaden Polak już nie musiał płacić niczym i nikomu. Sugerujesz "towarzyszu" że Polska bez sojuszników i ich wojsk była by bezpieczniejsza? Macie wogóle jakieś argumenty?

Ludmiła
środa, 5 sierpnia 2020, 21:29

Towarzysze z Moskwy nie mieli i nie mają sojuszników tylko wasali i konkurentów. Ostatnio o tym przekonał się Łukaszenko.

heh
środa, 5 sierpnia 2020, 18:53

mylisz sojusznictwo z wysokopłatną protekcją

Tomasz33
środa, 5 sierpnia 2020, 22:42

Odwrotnie, mylisz płatną protekcję z sojuszem. A ponad tym są interesy. USA mają interes żeby być w Polsce, więc są. I nawet tu inwestują. Mówię o przyszłych inwestycjach Google'a i Microsoftu chociażby.

Taka prawda
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:19

Bo zakazali wprowadzenia w Polsce podatku cyfrowego

ss
środa, 5 sierpnia 2020, 15:18

IMPERIUM ROMANUM UPADŁO. CYT. "Wojna jest już przegrana" DONALD TRUP

Bryxx
środa, 5 sierpnia 2020, 14:57

Fajny ten korpus, taki "reaktywowany". Czyli nie istniejący, ot taka to niby pomoc, jeszcze sami za to płacimy, konkretnie za awanse amerykańskich jenerałów ich biura, ich zabawę w wojsko. Jak to było: "nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą i po szkodzie głupi"

Tomasz33
środa, 5 sierpnia 2020, 17:10

Od kiedy obecność sojuszniczych wojsk to oznaka głupoty? Od kiedy dbanie o bezpieczeństwo własnego kraju to coś głupiego?

KARO
czwartek, 6 sierpnia 2020, 10:10

Krzyżacy też byli kiedyś sojusznikiem a jak to się skończyło, nie trzeba chyba przypominać.

Tomasz33
czwartek, 6 sierpnia 2020, 19:09

Takimi "Krzyżakami" byli rosjanie na Krymie:). A Stany Zjednoczone łączą z Polską dobre stosunki, od czasów walki o niepodległość.

Taka prawda
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:20

Zwłaszcza Roosevelt pokażął w Jałcie jaki z niego sojusznik

KARO
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:46

Tak szczególnie wtedy kiedy oddawali Polskę w sowiecką strefę wpływów. O tym to już pewnie nie pamiętasz?

heh
środa, 5 sierpnia 2020, 19:03

od kiedy to płacenie za rotacyjną obronę oznacza zwiększanie wlasnych zdolnosci obronnych ?

Clash
czwartek, 6 sierpnia 2020, 09:49

Idz powiedz to takiej Koreii Pd... bo chyba coś przeoczyli....

Wawiak
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:59

Oraz Japonii.

KARO
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:47

Tylko że owa Korea jest w stanie sama się bronić. Nie potrzebują cudzych wojsk do tego. A to że usa chcę tam być to inna sprawa.

Tomasz33
środa, 5 sierpnia 2020, 22:39

Od zawsze, o ile płaci się siłom sojuszniczym. Polska póki co nic nie zapłaciła.

KARO
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:48

Nowy Davien?

martin
środa, 5 sierpnia 2020, 14:31

Za ktory bedziemy placic miliardy i zasobami naturalnymi. A za co ? Za to ze USSREAL army bedzie pilnowal aby w polin nie rozwijal sie antyidiotyzm.

BUBA
środa, 5 sierpnia 2020, 19:20

Za PRLu nawet nie wiedziales ilu zolnierzy radzieckich naprawde stacjonuje w Polsce i co posiadaja.. Ale demokracja nie dla takich jak ty ...

normalny
czwartek, 6 sierpnia 2020, 10:20

Drogi Kolego Buba, kto miał wiedzieć to wiedział, a oprócz tego dokładnie znał skład wojsk NATO na ETW.

Jan bezSPADKOWY
środa, 5 sierpnia 2020, 23:20

i było mi LEPIEJ

Fanek kacapkow
czwartek, 6 sierpnia 2020, 11:49

...powiedział z nostalgią za PRLem, były działacz partyjny.

Tweets Defence24