Reklama

Siły zbrojne

Czarna Dywizja ćwiczy strzelania z ppk Spike

 • Fot. Lubuska Policja
 • Fot. ME

Artylerzyści z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej rozpoczęli ćwiczenia poligonowe w Świętoszowie. Ich głównym elementem jest strzelanie z ppk Spike.

Trzydniowe szkolenie realizowane w formie warsztatów roboczych przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike prowadzi szef Wojsk Rakietowych i Artylerii (WRiA) 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, pułkownik Mirosław Misior.

W przedsięwzięciu tym uczestniczą szefowie WRiA brygad zarówno z Czarnej Dywizji, jak i osoby funkcyjne spoza jej struktur. W warsztatach biorą również udział dowódcy kompanii wsparcia, dowódcy plutonów przeciwpancernych ppk Spike oraz obsługi wyrzutni.

Czytaj także: Strzelanie i obrona na Tank Challenge. Polskie Leopardy w akcji [FOTO]

Zajęcia prowadzone są dwutorowo. Panel teoretyczny w formie wykładów wzbogacają odbywające się równolegle zajęcia praktyczne, realizowane przez grupy wykonujące zadania ogniowe.

Celem warsztatów jest między innymi doskonalenie wiedzy w zakresie roli i zadań poszczególnych elementów ugrupowania bojowego wojsk własnych, sposobu realizacji zadań oraz możliwości wsparcia na rzecz pododdziałów ogólnowojskowych. W przypadku strzelających zaś doskonalenie umiejętności wykonywania norm szkoleniowych i wykonywania zadań ogniowych w różnych warunkach atmosferycznych.

płk Mirosław Misior, szef WRiA Czarnej Dywizji

Szkoleniowe przedsięwzięcie nadzorują przedstawiciele Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii. Pierwszy dzień artyleryjskich warsztatów obserwował także dowódca 11LDKPanc, generał brygady Stanisław Czosnek.

Czytaj także: Wojsko kupi przeciwpancerne pociski kierowane

Reklama

Komentarze (7)

 1. Marek1

  JAK świadczy o poziomie wyszkolenia sekcji ppanc fakt, że na poligonowym "ostrym" strzelaniu(mającym z założenia możliwie jak najbardziej oddawać reali prawdziwego boju) pozwala się/rozkazuje(?) operatorowi ppk włazić i rozsiadać się na wygodnej górce i bez jakiegokolwiek ukrycia/maskowania celować do "wroga" ?? Przecież to "stanowisko" ppk jest doskonale widoczne z setek metrów gołym okiem, a przez optykę z całych kilometrów ...

 2. Marek1

  Proszę zwrócić uwagę, że w wątkach w których podaje się konkretne przykłady zaniechań, błędów lub wręcz sabotażu dot. modernizacji WP w NAJ istotniejszych kwestiach pojawia się kilka/kilkanaście co najwyżej postów. Tam gdzie chodzi o całkowicie jałowe bleblanie n/t jaki czołg jest "najlepszy" postów jest setki ... Ps. Ot, taki przykład mojej ... "paranoi".

  1. Defender

   W punkt !! Wycie dot. również wszelkich pozytywnych zmian kadrowych a zwłaszcza OT, realnie podnoszącej możliwości obronne Polski. Należy mieć świadomość, że nie tylko armia poobsadzana ludźmi z sovieckiego nadania a dalej kadra oficerska "namaszczana" przez tychże spokojnie tolerowała praktyki destrukcji WP. O POlitykach, jawnie wprost kolaborujących z Rosją to już chyba nikomu rozumnemu nie trzeba przypominać.

  2. Ponda Baba

   Co w cale nie oznacza, że w tych wątkach nikt nie pisze ;)

 3. Marek1

  MON za wszelką cenę nie dopuszcza do zwiększenia ilości ppk Spike-SR/MR, których w WP jest jedynie ok 250 szt. Obecnie jest to JEDYNY w WP nowoczesny sprzęt do niszczenia ciężko opancerzonych MBT/BWP potencjalnego agresora. Wszystkie bzdury wygadywane przez wierchuszkę MON w kwestii wzmocnienie zdolności ppanc WP to imitowanie realnych działań w tym kierunku : 1. Pozyskanie pojazdowych/śmigłowcowych ppk Spike-ER/NLOS - BRAK działań. 2. Pozyskanie większej ilości ppk Spike-SR/MR/LR - BRAK działań. 3. Pozyskanie bezodrzutowej broni wsparcia(i ppanc) na poziomie pluton/kompania) - BRAK działania/zainteresowania. 4. Pozyskanie nowoczesnych granatników jednorazowych NLAW/RGW-90 - BRAK działań. 5. Integracja KTO Rosomak z ppk Spike-BRAK działań/wyników, opóźnienie 42 m-ce. 6. Wieża b/z ZSSW-30 do KTO - BRAK działań/wyników, opóźnienie 33 m-ce. 7. Pozyskanie nowoczesnej amunicji do posiadanych RPG-7 - BRAK działań. 8. Pozyskanie nowej amunicji ppanc do MBT T-72M/PT-91Twardy - BRAK działań, a nawet zainteresowania. 9. Pozyskanie ppk Pirat - BRAK działań/wyników. Program od 33 m-cy na etapie 1 makiety efektora o nieskutecznej, NIE tandemowej głowicy. 10. Pozyskanie precyzyjnej amunicji 155 mm - BRAK działań. 11. Pozyskanie dedykowanej subamunicji ppanc(Strix) dla syst. RAK - BRAK działań. 12. Pozyskanie nowoczesnych, inteligentnych syst. minowych Jarzębina-S/K - BRAK realnych działań od 2002r. 13. Pozyskanie kierunkowych min przeciwburtowych MPB-ZN - umowa na ... 75 sztuk(sic!!) do końca 2019r(sic!!). Żart ?? To tylko te najważniejsze zaniechania w kwestii zdolności ppanc WP

  1. Junger

   1. Jeśli chodzi o punkt 1 to na ostatnim MSPO zaprezentowano przeciwpancernego Głuszca zintegrowanego z ppk Spike-ER/NLOS. W tym roku śmiglak ma przejść badania z kompozytowymi łopatami w powietrzu, które pozwolą mu znacząco zwiększyć osiągi i otwiera to drogę przed wprowadzeniem takiego rozwiązania do służby. 4. RGW-90 rywalizuje z M-72 Nammo.

  2. Zbulwersowany podatnik

   Wyślij to MON-owi na skrzynkę pocztową to może tam w końcu ktoś się ogarnie, bo jak narazie to ani widu ani słychu. Dodałbym do tego jeszcze brak zainteresowania pozyskaniem nowego czołgu w miejsce PT-91 i T-72 oraz modernizacja Leo 2A4 do nie ma co ukrywać słabego standardu PL.

 4. jasiu

  Dlaczego tak słabo dymi?

 5. Smerf Maruda

  Spike super. Do tego koniecznie coś masowego np. ukraińska Stunga/Skif.

  1. Marek1

   Masz mitycznego Pirata - od prawie 3 lat w formie makiety obwożonego po wystawach, jako "efekt" polonizacji ukraińskiego Korsarza.

 6. dropik

  ile oni mają tych wyrzutni ? 10 , 20 ? powinni miec ze 100 albo i wiecej

  1. Junger

   W latach 2004-2013 Wojsko Polskie otrzymało 264 przenośne wyrzutnie oraz 2675 rakiet. Wartość to ok. 1,486 mld zł. Natomiast w grudniu 2015 r. podpisano umowę w sprawie zakupu partii 1000 dodatkowych przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. Umowa ta miała wartość 602 mln PLN i zostanie zrealizowana w latach 2017-2020.

 7. pk79

  Ile oddanych strzałów i ile trafień w ruchu itd ???

Reklama