Reklama

Siły zbrojne

Chorwackie rakiety w Polsce. Rotacja grupy batalionowej NATO [FOTO]

20 października w Bemowie Piskim odbyło się przekazanie zmiany Międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Po półrocznym stacjonowaniu żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii nastąpiła rotacja żołnierzy. W październiku, do nowej  zmiany międzynarodowego batalionu, który na co dzień szkoli się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, dołączyli także żołnierze z Chorwacji - do pododdziałów dołączyła bateria chorwackiej artylerii rakietowej kalibru 122 mm.

W trakcie uroczystości meldunek o gotowości do przekazania zmiany złożył dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Jarosław Gromadziński. Batalionowa Grupa Bojowa NATO jest taktycznie przyporządkowana dowodzonej przez niego brygadzie. Meldunek odebrał podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski.

Fot. kpr. Bartosz Grądkowski, szer. Adrian Jórski, mł. chor. Artur Kamiński

Po przywitaniu się ze sztandarami i przeglądzie pododdziałów orkiestra wojskowa z Giżycka odegrała hymny państwowe Chorwacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Polski. Zaproszonych gości uroczyście przywitał dowódca 15GBZ, podkreślając, że dowodzona przez niego brygada i żołnierze BGB tworzą jeden silny zespół, a doświadczenie, zdobyte dzięki współdziałaniu z wojskami sojuszniczymi podczas ćwiczeń DRAGON-17, SABER STRIKE-17, PUMA-17 czy BULL RUN jest bardzo ważne i z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Czytaj też: Dragon-17 zakończony. "Wszyscy wykonali swoje zadania dobrze"

Kulminacyjnym momentem uroczystości było przekazanie proporca - dowódca zdający płk Christopher L’Heureux przekazał poprzez dowódcę 15GBZ proporzec nowemu dowódcy zmiany – płk Scottowi B. Cheney'owi. Następnie podpisano „protokoły okolicznościowe”.

Czytaj też: Druga rotacja amerykańskich kawalerzystów rusza do Polski

W trakcie uroczystości odbyły się przemówienia okolicznościowe, podczas których głos zabrał podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, ambasador Chorwacji w Polsce pani Andrea Bekić, dowódca rotującej się zmiany BGB płk Christopher L’Heureux oraz dowódca nowej zmiany płk Scott B. Cheney. Na zakończenie odegrany został hymn NATO.

Fot. kpr. Bartosz Grądkowski, szer. Adrian Jórski, mł. chor. Artur Kamiński

W drugiej rotacji Batalionowej Grupy Bojowej NATO nowością jest wydzielony przez Chorwatów system artylerii rakietowej M92 Vulkan kalibru 122 mm, przeznaczony do zwalczania celów odległych o około 20 km. Wprowadzenie tego systemu będzie stanowić wzmocnienie siły ognia "polskiej" grupy batalionowej. Co ciekawe, na szerokie zastosowanie broni podobnej klasy przez Rosjan zwracał uwagę gen. Ben Hodges, obecnie będzie ona bezpośrednio współdziałać z amerykańskimi kawalerzystami. W Wojsku Polskim podobne systemy - głęboko zmodernizowane WR-40 Langusta, jak i starsze BM-21 Grad oraz RM-70, stanowią wyposażenie dywizyjnych pułków artylerii.

Reklama

Komentarze

    Reklama