Reklama

Siły zbrojne

Chiny budują trzeci lotniskowiec

Fot. chinamil.com.cn
Fot. chinamil.com.cn

W minionym roku stocznia w Szanghaju rozpoczęła budowę trzeciego chińskiego lotniskowca. Według niepotwierdzonych informacji jednostka ma być wyposażona w nowoczesny system wspomagania startów.

Zezwolenie na rozpoczęcie prac miano wydać w marcu 2017 r., po spotkaniu najważniejszych osobistości partii chińskiej. Wykonawcą prac jest koncern Shanghai Jiangnan Shipyard Group. Obecne prace związane są z budową kadłuba przyszłego lotniskowca, mają potrwać ok. dwóch lat. W tej chwili brak jest jakichkolwiek potwierdzonych informacji dotyczących zakończenia budowy, eksperci twierdzą jednak, że chińskie plany zakładają posiadanie do 2030 r. w służbie operacyjnej czterech morskich grup lotniskowcowych.

Danych dotyczących nowobudowanej jednostki jest obecnie niewiele, mówi się jedynie, że wyporność okrętu, którego budowę rozpoczęto w Szanghaju, ma przekraczać 80 tys. ton i w przeciwieństwie do dwóch wcześniejszych chińskich lotniskowców ma wykorzystywać nowoczesny system startowy, zbliżony do testowanego amerykańskiego systemu elektromagnetycznego. Mówi się także, że konstrukcja jednostki ma być zdecydowanie odmienna od obu poprzedników, jego nadbudówka ma być mniejsza, być może jednostka będzie wyposażona w dwie nadbudówki, wzorem brytyjskiego lotniskowca "Queen Elizabeth". Nie jest jednak na razie wiadome, jakiego rodzaju napęd wykorzystywać będzie powstający okręt, wcześniej pojawiały się informacje, że - być może - będzie to napęd atomowy.

Obecnie w służbie od 2012 r. znajduje się jeden lotniskowiec chiński Liaoning, przebudowany z eks-radzieckiego okrętu Wariag kupionego od Ukrainy. Jest on swoistą platformą testowo-szkoleniową, służącą głównie do zdobycia doświadczeń przez załogę i obsługę samolotów.

Czytaj też: Chiński lotniskowiec osiągnął gotowość operacyjną

W 2018 r. do służby ma wejść drugi lotniskowiec typu 001A, zaprojektowany i wybudowany już w Chinach. Trwają również intensywne szkolenia pilotów samolotów morskich.

Czytaj też: Pierwszy lotniskowiec zbudowany w Chinach zwodowany

Reklama

Komentarze (8)

 1. BoaBajarz

  Umarłem ze śmiechu jak poczytałem internetowego bajarza jak to Rosja pomagała USA w budowie SR-71 Blackbird ;) Myślę, że w tym śnie było również to, że w ogóle Rosja zbudowała USA ;) Przypominam, że Rosja nie potrafi zbudować lotniskowca.

  1. anda

   Nie ma się z czego śmiać , dostarczyli tytan i inne metale rzadkie do jego budowy

  2. bobi

   Tak Rosja pomogla USA zbudowac SR 71.Bo sprzedala stanom tytan ,z ktorego zostal on zbudowany.

 2. Kolumeta

  Najbardziej to chyba powinna bać się Rosja, Syberia pusta, Wielka i pełna bogactw naturalnych a tuż obok Chiny, przeludnione i potrzebujący nieskończonych ilości ropy i gazu. Czy historia zatoczy koło i Rosja znów będzie wielkości Księstwa Moskiewskiego? :)

 3. Pozytywizm

  Chiny istnieją nieprzerwanie 6000 lat. Jeżeli ktoś ich podbijał to z latami stawał się Chińczykiem. Chińczycy nigdy nie mieli chęci podboju obcych ziem, choć mieli okazję. Oni woleli aby inne kraje uznały ich jako Państwo Środka, Centralny punkt pod sklepieniem niebieskim. Choć mieli możliwości i okazje to nie podbijali, Wietnamu, Kambodży, Birmy, Japoni, Jawy, Filipin itp. w XIX wieku Rosja zabrała im 1 mln km2 ziemi na północ od Pekinu i o to mogą się upomnieć. Także w XIX wieku Anglicy wysłali 47 okrętów i podbili Chiny, które nie chciały z nimi handlować. Wtedy podpisano pokój, że Anglicy na 99 lat dostają kilka wysepek ( Hong Kong) i mają prawo handlować z Kantonem. U Chińczyków największym problemem zawsze były bunty chłopskie i niepokoje wewnętrzne. I dodam jedno dopóki prawo Chińskie nie będzie chroniło własności prywatnej to kapitał się tam nie przeniesie. Dziś Chiny mają 3,14 bln $ rezerw ale pamiętajmy, że to nie jest ich waluta a każdy dolar, który wchodzi do obiegu jest objęty oprocentowaniem przez FED.

  1. ZZ

   Tybet to pies, rozumiem? A podbój Wietnamu przez dynastię Han? No i dodajmy jeszcze. Praktycznie cała historia Chin to niekończące się wojny domowe.

  2. PO

   No niestety nie piszesz do końca faktów. Chiny były państwem agresywnym, prowincje: Syczuan /tylko częściowo należał do Cesarstwa Cz\'in/ i Yunnan nie wchodziły w skład Cesarstwa Cz\'in, zostały podbite za czasów Han i Tang. A wojnach w Azji Środkowej , najazdach na Wietnam i równiez na Północ, na koczowników nie wspomnę. Choć i owszem koczownicy atakowali czesicej. Relatywne \"pokojowe\" istnienie Chin wiązało sie z tym, ze byli najbardziej rozwinietym krajem regionu i po zjednoczeniu , to nie było sensu kogokolwiek podbijać, ale teraz jest inaczej - choćby kwestia surowców.

 4. vvv

  Jak widać Chiny wybierają się na podbój świata. Lotniskowce nie służą obronie. Przy tym tempie rozwoju floty około 2030 roku pewnie będą mieli nie 4 jak podają ale 6-8 grup lotniskowców. Na początek celem ekspansji pewnie będzie Afryka i wyspy Oceanu Spokojnego.

  1. pogromca bajarzy

   No i znowu pleciesz. Te z rampą służą do obrony, bo tylko myśliwce w konfiguracji myśliwskiej (w porywach z jakąś 1-2 rakietami powietrze-woda) z tego wystartują. Do agresji służą maszyny w konfiguracji uderzeniowej, a do nich potrzeba katapulty. 1 lotniskowcem dużo nie napadniesz: na Koreę Północną USA wysłały 2 i z trudem udało im się na nie zebrać 56 szt. SuperHornetów co też nie powala. Dlatego Chińczycy ten 1 lotniskowiec z katapultą też pewnie nie będą używać do ataku, tylko umożliwi on zabieranie maszyn wczesnego ostrzegania, tankowców czy walki RWE, które z rampy nie wystartują i łącznie to będzie służyć trzymaniu lotniskowców US Navy dalej od Chin. Te lotniskowce będą pływać w zasięgu osłony lotnictwa brzegowego a maszyny na ich pokładzie pozwolą odsunąć amerykańskie lotniskowce o zasięg tych maszyn.

 5. Szyba

  Chiny istnieją 5tys lat. Prawie zawsze były największym imperium. Po prostu wracają na swoje miejsce po 300 latach kryzysu

  1. rED

   Radzę chociaż przejrzeć historię Chin

  2. bender

   Nie jestem przekonany czy to dobrze dla świata. Vide plac Niebiańskiego Spokoju 4 czerwca 1989 roku... Na szczęście dla nas naprzeciw Chin jest Japonia. Z silną flotą. I zaskakującymi możliwościami budowy lotniskowców, patrz niszczyciel śmigłowcowy Izumo.

 6. za Ussuri

  Chiny będą rywalizować z USA, ale podbój nowych terenów zrobią na swoim kontynencie. Na razie robią to zasiedlając rosyjski Daleki Wschód, lotniskowce są im potrzebne by zabezpieczyć formalne przejęcie wschodniej części rosji.

  1. Zen

   Bzdura. Lotniskowce maja zabezpieczyc morskie szlaki handlowe przed blokada

 7. Stirlitz

  A Rosja nie potrafi utrzymać na chodzie Kuzniecowa. Są daleko za USA, Chinami i Indiami. Gdyby Ukraińcy im nie zbudowali tego lotniskowca nic by nie mieli. Teraz nawet do korwet nie potrafią zbudować siłowni i kadłuby rdzewieją w stoczniach.

  1. Zaorane

   Mieszkasz w Rosji że tak wszędzie wtrącasz czego to 9ni nie mogą zrobić? Pochwal no się co takiego buduje się u nas?

 8. Extern

  Spokojnie Amerykanie, Chińczycy wcale nie chcą zająć waszej pozycji morskiego mocarstwa kontrolującego morskie szlaki handlowe co dało by im realną władzę nad światem. Oni tylko nie mają gdzie zaparkować swoich samolotów do robienia rolniczych oprysków.. A armię sobie rozbudowują też tylko dlatego bo lubią synchroniczną musztrę w wykonaniu kilku hektarów jednakowo ubranych ludzi. Na prawdę nie macie się czym przejmować, dalej spokojnie zajmujcie się tą niezwykle ważną wojną z terroryzmem.

  1. Kurzciel

   Uważasz, że USA powinno, zanim jeszcze jest czas, uderzyć w Chiny, czy jak?

  2. sdf

   Jeśli ktoś tu powinien czuć się zagrożony to na pewno nie USA. Wystarczy przypomnieć sobie konflikt między dwoma "przyjacielskimi" krajami - Konflikt nad Ussuri. Wtedy Chiny przegrały z Rosją(ZSRR). Pytanie jaki będzie wynik kolejnego starcia? Dzisiejsze Chiny nie te same Chiny co w tamtych czasach. Dziś są mocarstwem. Putin zapoczątkował niebezpieczne precedensy z przesuwaniem granic. Prędzej czy później sam padnie ofiarą tego zabiegu i tym razem UE i NATO będzie wyrażać "głębokie zaniepokojenie" zajęciem terenów Rosji przez Chiny.

  3. Davien

   Extern, a w czym moze USA zagrozic lotniskowiec wyposażony w 24 chinskei kopie Su-33. bo talie maszyny i w takiej liczbie ma przenosić typ 001A

Reklama