Reklama

Geopolityka

Chiński tankowiec porwany w rejonie Malezji

Fot. Assianir/Wikimedia (CC BY-SA 4.0)
Fot. Assianir/Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

Malezyjskie władze poinformowały o porwaniu chińskiego tankowca przewożącego ładunek oleju napędowego. Obecnie ma znajdować się na indonezyjskich wodach. Na razie nie wiadomo, kto stoi za uprowadzeniem okrętu.

Malezyjskie służby zidentyfikowały tankowiec jako "Vier Harmoni"; w jego zbiornikach znajduje się 900 tys. litrów oleju napędowego. Ich zdaniem statek znajduje się obecnie w okolicy indonezyjskiej wyspy Batam, znajdującej się na wschód od Sumatry na Morzu Południowochińskim.

Czytaj więcej: Dlaczego Polska potrzebuje Marynarki Wojennej?

Według malezyjskich władz morskich tankowiec wypłynął z portu Tanjung Pelepas w poniedziałek i przewoził ładunek oleju napędowego wyceniany na prawie 400 tys. dolarów.

 

Wcześniej w tym roku rządy Indonezji, Filipin i Malezji zgodziły się na przeprowadzenie wspólnych patroli mających zapewnić bezpieczeństwo na szlakach morskich.

Czytaj także: Indonezja współpracuje z Malezją i Filipinami w celu zwiększenia bezpieczeństwa

PAP - mini

Reklama

Komentarze (3)

  1. dk.

    900 tysięcy litrów ? Kilkaset ton ? Czyli ten statek to jakiś "kapeć" ? Bunkierka ? - bardzo mała jednostka służąca do zaopatrywania statków i małych wysp w paliwa ?

  2. Ghostbuster

    Kapitan Żbik Czyli Chiny zaczynają używać tych samych metod to samo co USA i Rosja? Jeżeli chcą wygrać ze Stanami na Morzu Południowo - Chińskim to muszą stosować te same sztuczki co Amerykanie.

  3. Kapitan Żbik

    Założę się, że to Chiny same sfingowały porwanie, aby lepiej uzasadnić swoje pretensje w tym rejonie.

Reklama