Siły zbrojne

Bomby lotnicze dla polskich F-16

Fot. J. Sabak
Fot. J. Sabak

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie postępowania na dostawę dla Sił Powietrznych RP 550 sztuk bomb lotniczych Mk-82. Bomby te są wykorzystywane przez wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 C/D Block 52+.

2 grudnia br. Inspektorat Uzbrojenia opublikował informację o rozpoczęciu postępowania na dostawę łącznie 550 lotniczych bomb odłamkowo-burzących Mark 82 o masie 227 kg dla 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Bomby te są wykorzystywane przez myśliwce wielozadaniowe F-16.

Przetarg podzielony jest na dwa zadania. W pierwszym przedmiotem zamówienia jest dostawa w 2017 roku 200 sztuk bomb lotniczych Mk-82 wraz z zapalnikami FMU-152A/B (Joint Programmable Fuze) i kompletem niezbędnych do ich użycia technicznych środków materiałowych. Natomiast w drugim zadaniu zwycięzca przetargu zobowiązuje się dostarczyć w 2019 roku 200 sztuk bomb, a następne 150 sztuk w 2021 roku. Bomby Mk 82 mogą być konwertowane na broń precyzyjnego rażenia - za pomocą odpowiednich zestawów JDAM i Paveway.

Czytaj także: 70 pocisków JASSM-ER dla polskich F-16. Zgoda Departamentu Stanu

Postępowanie prowadzone jest w ramach ustawy o zamówieniach publicznych w trybie ograniczonym, gdzie maksymalnie może wziąć udział  10 podmiotów. IU wybierze najbardziej korzystną ofertę z uwzględnieniem ceny (60% wagi zamówienia), gwarancji (20%) i resursu technicznego zapalnika lotniczego (20%). Termin składania ofert mija w dniu 5 stycznia 2017 roku.

Obecnie Siły Powietrzne RP (2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego) użytkują 48 wielozadaniowych myśliwców F-16, które pełnią służbę w eskadrach w Krzesinach i Łasku. Cztery polskie "Jastrzębie" pełnią obecnie służbę poza granicami kraju, prowadząc działania rozpoznawcze na Bliskim Wschodzie w ramach koalicji walczącej z Daesh.

Czytaj także: Prawie 12 mln zł na kierowane bomby ćwiczebne dla F-16

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.