Siły zbrojne

Błaszczak: Liczniejsze Wojsko Polskie to więcej bezpieczeństwa. Drugi etap kampanii "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej"

Fot. MON
Fot. MON

Liczniejsze Wojsko Polskie to więcej bezpieczeństwa - mówił w sobotę w Białce Tatrzańskiej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas inauguracji drugiego etapu ogólnopolskiej kampanii "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej".

"Liczniejsze Wojsko Polskie to więcej bezpieczeństwa. Żeby wojsko było liczniejsze, staramy się prowadzić kampanię +Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej+. (...) Żeby młodzi ludzie przystępowali do Wojska Polskiego, żołnierze muszą być godnie wynagradzani. Mogę dziś jasno powiedzieć, że dzięki naszym wysiłkom osiągnęliśmy ten cel" - powiedział szef MON. Dodał, że od pierwszego stycznia bieżącego roku wzrosły wynagrodzenia żołnierzy, a średnia pensja w wojsku wynosi 5 tys. 530 zł.

"To godne wynagrodzenie. Najwyższe podwyżki zostały przyznane dla najmniej zarabiających, a w tym gronie są ci, którzy przystępują do wojska. Zależało mi na tym, żeby służba w wojsku była konkurencyjna, jeżeli chodzi o wynagrodzenie, i tak się stało" – mówił.

Pierwsza edycja kampanii "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" rozpoczęła się 14 października ubiegłego roku. W ramach tej kampanii żołnierze spotykali się z ludźmi w centrach handlowych, w miejscach wypoczynku czy na rynkach miast. Minister wspomniał, że dzięki tej kampanii w ciągu dwóch i pół miesiąca wnioski o przyjęcie do różnych formacji Wojska Polskiego złożyło ponad 7 tys. osób.

image
Fot. MON

"Zależy nam na tym, żeby coraz więcej młodych ludzi przystępowało do Wojska Polskiego, bo to stanowi o naszym bezpieczeństwie. Służba w Wojsku Polskim to zaszczyt, to honor, to wyróżnienie. Noszenie munduru żołnierza Wojska Polskiego jest zaszczytem" – mówił minister.

Mówiąc o kolejnej edycji kampanii promocyjnej wojska, wyjaśnił: "Dziś rozpoczęły się ferie zimowe, a więc kurorty narciarskie rozpoczęły właśnie drugie życie. Coraz więcej osób przyjeżdża właśnie tu, do Białki Tatrzańskiej, do Zakopanego, Zieleńca, Szczyrku czy Wisły. I wszędzie tam będzie można spotkać wojskowych: żołnierzy liniowych, którzy będą dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi ze służbą wojskową, ale także studentów akademii wojskowych i żołnierzy służby terytorialnej. Zależy nam na tym, żeby w kurortach narciarskich, przy stokach narciarskich, przy deptakach, w miejscach, które są odwiedzane w czasie sezonu zimowego, były takie punkty mobilne".

"Służba w Wojsku Polskim związana jest także z rozwojem, z nabywaniem umiejętności, ze zdobywaniem unikalnych doświadczeń. Żołnierze Wojska Polskiego są aktywni na misjach zarówno w Europie, na wschodniej flance NATO, jak i w Afganistanie czy Iraku. Mamy bardzo dobrze rozbudowane kontakty w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym z armią Stanów Zjednoczonych, a więc to są unikalne możliwości zdobycia doświadczenia i umiejętności. Gorąco zachęcam do tego, żeby przystępować do Wojska Polskiego" – zakończył minister Błaszczak.

image
Fot. MON

W tym tygodniu opublikowało projekt rozporządzenia szefa MON wprowadzającego podwyżki dla żołnierzy. MON zaproponowało też skrócenie terminu uzgodnień międzyresortowych do pięciu dni po to, by podwyżki jak najszybciej trafiły do wojskowych.

W projekcie rozporządzenia zaproponowano podwyższenie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w poszczególnych grupach uposażenia od 200 zł do 550 zł w zależności od stopnia etatowego. Podwyżki dla żołnierzy, których w ramach kampanii "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" MON chce pozyskać do służby wojskowej, mają wynieść od 1 stycznia: 450 zł w korpusie szeregowych, a w korpusie podoficerów od 410 zł dla plutonowego do 550 zł dla chorążego.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.