Białorusko-rosyjskie manewry pod Moskwą

18 marca 2021, 08:15
T-72B3
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. mil.ru
Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi, rozpoczęły się wspólne białorusko-rosyjskie ćwiczenia wojskowe na poligonie Mulino. Udział w ćwiczeniach biorą lokalne rosyjskie pododdziały pancerno-zmechanizowane, a także wydzielony komponent białoruskich żołnierzy.

Manewry prowadzone są na terenie 333. Centrum Szkolenia Bojowego Zachodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w osadzie Mulino w obwodzie Niżny Nowogród na wschód od Moskwy. Udział w nich biorą wybrane pododdziały rosyjskiej 6. Samodzielnej Brygady Czołgów  1. Gwardyjskiej Armii Pancernej oraz białoruskiej 19. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej Północno-Zachodniego Dowództwa Operacyjnego. Głównym szefem tych manewrów jest dowódca rosyjskiej brygady płk Dmitrij Bakłuszin, który stwierdził, że białoruscy i rosyjscy żołnierze będę wykonywać powierzone im zadania "ramię w ramię".

Te dwustronne ćwiczenia taktyczne prowadzone są siłami kompanii. Pierwszego dnia ćwiczeń biorące w nich udział miały wykonać długi marsz z parku sprzętowego na poligon, gdzie sformowano kolumny czołgów w szyku bojowym. Przejazd odbywał się w trudnych warunkach atmosferycznych i terenowych, ze względu na głęboką pokrywę śnieżną jednak miał zakończyć się pełnym sukcesem. Po dotarciu na miejsce dowódcy sił obu państw dostali rozkaz wkroczenia w region koncentracji wojsk w sytuacji trudnej sytuacji radioelektronicznych i w obecności bojowych bezzałogowych statków powietrznych potencjalnego przeciwnika w powietrzu.

image
Reklama 

Po przebyciu do docelowej lokalizacji uczestniczący w tych ćwiczeniach czołgiści i żołnierze piechoty zmechanizowanej zajęli pozycje bojowe wraz z ciężkim sprzętem wojskowym w terenie, a następnie przystąpili do doraźnego ich maskowania w celu obniżenia ryzyka ich wykrycia przez nieprzyjaciela. Następnie po otrzymaniu informacji na temat dalszych działań dowódcy pododdziałów przystąpili do przygotowań związanych z dalszą częścią manewrów.

Co warte podkreślenia dla białoruskich żołnierzy ze wspomnianej 19. Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej z Borysowa to kolejne z rzędu ćwiczenia w ostatnim czasie. Czołgiści z samodzielnego gwardyjskiego batalionu czołgów w lutym br. we współpracy z saperami 7. Pułku Inżynieryjnego z Zasłonowa przeprowadzili ćwiczenia w zakresie pokonywania przeszkody wodnej. Na rzece Berezyna został zbudowany most pontonowy po którym przeprawiły się czołgi podstawowe T-72B.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Abc
czwartek, 18 marca 2021, 16:55

ćwiczą atak na Polskę ?

piątek, 19 marca 2021, 05:55

Na ciebie chyba nie na Polske

efdd
czwartek, 18 marca 2021, 18:04

spokojnie, dopiero we wrześniu na Zapad2021

andys
czwartek, 18 marca 2021, 16:46

Wojska białoruskie pod Moskwą? A mnie sie wydawalo, ze to miejsce jest zarezerwowane dla Niemców, Francuzów i Polaków, ewentualnie Tatarów!

Tani
czwartek, 18 marca 2021, 10:15

Tu trzeba wyjasnic slowo samodzielna. Ona nie jest samodzielna tylko podporzadkowana dowodcy wyzszego szczebla. Czyli jesli normalnie Brygada jest czescia Korpusu to ta jest podporzadkowana d-cy Armii. Jesli jest czescia Dywizji jest to samo ta konkretna jednostka jest podporzadkowana d-cy Armii

rozbawiony
czwartek, 18 marca 2021, 09:45

Ho ,ho ale wzmożenie ćwiczebne i szkoleniowe na linii Rosja - Białoruś . Wspólne ćwiczenia wojsk + zamiar utworzenia wspólnych ośrodków szkoleniowych miedzy innymi w Kaliningradzie nie jest dobrą dla nas wiadomością . Całe szczęście , że posiadamy już kompletną i nowoczesną obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową a także przeciwpancerną . Jedyną naszą obecnie bolączką jest brak fregat które szybko obecny MON pozyska i wówczas będziemy całkowicie przygotowani na odparcie ewentualnej napaści . Także dalej można spać spokojnie .

Tweets Defence24