Białoruś: Łukaszenka zapowiedział przekazanie uprawnień Radzie Bezpieczeństwa w sytuacji nadzwyczajnej

25 kwietnia 2021, 06:30
Łukaszenka
Fot. Kremlin.ru
Reklama
Defence24
Defence24

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapowiedział, że podpisze dekret dotyczący przekazania uprawnień prezydenckich Radzie Bezpieczeństwa w sytuacji nadzwyczajnej, kiedy w kraju nie będzie głowy państwa - podała w sobotę państwowa agencja BiełTA.

"Powiedzcie, jeśli jutro nie będzie prezydenta, czy gwarantujecie, że wszystko będzie normalnie? Nie. Dlatego na wypadek takiej sytuacji w najbliższych dniach podpiszę dekret o tym, jak będzie ukształtowana władza na Białorusi" - powiedział dziennikarzom Łukaszenka.

"Prezydenta zastrzelono - następnego dnia Rada Bezpieczeństwa otrzyma uprawnienia. Trzeba wdrażać stan nadzwyczajny natychmiast, nawet wojenny, jeśli ktoś na granicy się poruszy. I Rada Bezpieczeństwa powinna podejmować decyzję" - dodał. "Mówiłem, że podpiszę ten dekret i określę, kto będzie rządzić krajem >w razie czego<" - zaznaczył Łukaszenka.

"Będziemy mieć faktycznie zbiorowego prezydenta w postaci Rady Bezpieczeństwa. Tak, przewodniczący będzie. Kiedy nie ma prezydenta, wykonuje obowiązki premier. Będzie przewodniczyć, ale wszystkie decyzje będą podejmowane drogą tajnego głosowania, by nie było nacisków" - wskazał.

Tydzień temu Łukaszenka zapowiedział, że zamierza wkrótce, najprawdopodobniej w postaci dekretu, podjąć "jedną z najbardziej pryncypialnych decyzji w ciągu ćwierćwiecza prezydentury". Poinformował też o wykryciu planów zamachu na niego i jego dzieci, za którymi miały stać amerykańskie służby specjalne i białoruscy opozycjoniści. Z kolei rosyjskie służby poinformowały o zatrzymaniu "spiskowców", którzy zamierzali "wyeliminować" Łukaszenkę.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
Łukasz
wtorek, 27 kwietnia 2021, 07:55

"Poinformował też o wykryciu planów zamachu na niego i jego dzieci, za którymi miały stać amerykańskie służby specjalne i białoruscy opozycjoniści. Z kolei rosyjskie służby poinformowały o zatrzymaniu "spiskowców", którzy zamierzali "wyeliminować" Łukaszenkę." dobra, stara stalinowsko-sowiecka szkoła

Dr House
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 10:35

Czyli Baćka już wie kto go zastrzeli i kiedy.

Robert
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 05:15

Kołchoźnik dokonał niemożliwego, a mianowicie uczynił białoruskie społeczeństwo antyrosyjskim w swojej większości, dlatego to już jest wystarczający powód dla Moskwy by go usunąć.

Eee tam
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 11:57

Tak? A kim go zastąpią? Każdy inny zacznie się w moment dogadywać z Zachodem bez bagażu Baćki

Monkey
niedziela, 25 kwietnia 2021, 16:31

Ciekawe, czy to prawda z tym zamachem:-) USA i opozycja byłyby głupkami, gdyby chcieli powielić tzw. Arabską Wiosnę, i to jeszcze pod nosem Rosji.

Davien
niedziela, 25 kwietnia 2021, 22:08

Monkey, Arabska Wosna była zrywem ludności mającej dość skorumpowanych rzadów i akurat USA nie miało z nia nic wspólnego.

Monkey
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 13:11

@Davien: Ale USA to wykorzystuje. Ciekawe, że jakoś nie cisną Saudów czy ZEA. Zresztą, kraje europejskie, Chiny czy Rosja są tak samo umoczone jak USA. Ale przynajmniej nie wycierają sobie tak ostentacyjnie ust wolnością, równością, demokracją itp.

fifi
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 13:07

"...akurat USA..."Akurat :).

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 12:06

Serio? Na początku może i tak. Później chodziło o wincej islamu.

O TAKE
niedziela, 25 kwietnia 2021, 14:36

Retoryka jak naszego stoczniowego klasyka

zeneq
niedziela, 25 kwietnia 2021, 14:28

Albo sam urządził ten teatrzyk albo chłopcy z FSB/GRU na rozkaz Putina żeby baćko narobił w gacie i szybciej poparł faktyczną inkorporację Białorusi do Rosji. On już dawno stracił resztki kontroli choć nie wiadomo czy w ogóle kiedyś ją miał. Teraz otwarcie kręcą już tym cyrkiem agenci z Moskwy.

xd
niedziela, 25 kwietnia 2021, 21:14

"nic nie przekona nas, że białe jest białe..."

Tweets Defence24