Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

BAE Systems zainstaluje system walki na Zumwalcie

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Amerykańska marynarka wojenna wybrała koncern BAE Systems jako dostawcę systemu walki dla dwóch niszczycieli typu Zumwalt.

Koncern BAE Systems otrzymał kontrakt o wartości 10,3 miliona dolarów z możliwością jego rozszerzenia do 192 milionów dolarów na zainstalowanie systemów walki na dwóch najnowszych amerykańskich niszczycielach: USS „Zumwalt” i USS „Michael Monsoor”.

Zgodnie z umową prace na USS „Zumwalt mają się rozpocząć w zakładach BAE Systems w San Diego jeszcze w grudniu br., natomiast na USS „Michael Monsoor” zostaną uruchomieniu po zakończeniu robót stoczniowych. Koniec procesu uruchamiania zupełnie nowego systemu walki wyznaczono na wrzesień 2021 r.

Oznacza to, że pełną gotowość operacyjną okręty uzyskają dopiero za kilka lat. Obecnie trwają próby morskie pierwszego niszczyciela USS „Zumwalt”. Dotyczą one jednak przede wszystkim systemów napędowych oraz urządzeń łączności.

Czytaj też: Awaria futurystycznego niszczyciela USS "Zumwalt".

Reklama

Komentarze (5)

 1. PiotrEl

  Jak narazie to "Zumwaltzow" jest na holu, kolejne uszkodzenie systemu napędu i staranowanie nabrzeża."Kuzniecow" ze swoim silnikiem na mazut (pójdzie też na bimbrze gdy nastanie świat "Mad Maxa") pływa bez problemów. "Zumwalt" płynie dłużej na Ocean Spokojny niż sir Francisa Drake za czasów Elżbiety I w XVI wieku. Także IMHO najpierw umiejętność pływania w dowolnym kierunku a potem dopiero system walki.

  1. abx

   nie ma to jak siedzieć i wierzyć iż Rosja ma taki super sprzęt. Jedyne co jest w rosji zagrożeniem to ilość bo może zabraknąć pocisków by to ogarnąć, pokazały to konflikty z Izraelem państw ościennych wypasionych sprzętem rosyjskim gdzie w wielu przypadkach do strat dochodziło z powodu braków amunicji by przeciwdziałać na ślepe systemy Wysoko komicznej elektroniki rosyjskiej.

 2. ole

  1 rakieta BrahMos i po Zumwalcie i lotniskowcach, krazawnikach, niszczycielach, itp. Ruskie z Indiami dobry deal zrobily, teraz nikt nie ma lepszych pociskow.

  1. Davien

   Pomarzyc dobra rzecz ale zachowaj realizm. pojedyńczy BrahMos to by mógł Bujana-M lub podobny okręt zatopic ale nie jest zadnym zagrozeniem nawet dla Ticonderogi a co dopiero mówic o Zumwalcie, nawet pełna salwa 8 pocisków nie dotarłaby raczej do celu.

 3. Wieloletni_czytelnikWyborczej81

  No i tak jak F-22 miało ich być ponoć więcej; pytam, rozpoczynając dyskusję [to jak "tak ?(słabo zaakcentowane i wyrażone zdziwienie)" w miejsce brzydkiego "słucham" czy niekonkretnego "proszę ?"].

 4. KrzysiekS

  Może jest to nie udane ale czy innych stać na taki eksperyment. USA musi gdzieś zarobić dlatego miejmy swój rozum.

 5. egon

  Będzie to ich cudo chociaż pływało ?

  1. krzysiek84

   Oczywiście, ba będzie nawet niszczyć całe ruskie, pływające złomowiska kilkoma salwami.

  2. Piotr34

   Lepiej niz wasz "lotniskowiec".

Reklama