Reklama

Polityka obronna

AW169 dla norweskiej policji

AW169 w barwach norweskiej policji - Fot. Leonardo Helicopters
AW169 w barwach norweskiej policji - Fot. Leonardo Helicopters

Dyrekcja norweskiej policji ogłosiła koncern Leonardo Helicopters zwycięzcą przetargu na zakup trzech śmigłowców z opcją na kolejne trzy maszyny, zakupione zostaną AW169. Jest to element programu modernizacji norweskiej floty śmigłowcowej. Maszyny mają służyć m. in. do zadań antyterrorystycznych. 

Kontrakt który zostanie zawarty w sierpniu 2017 roku to wynik przetargu będącego częścią szerszej modernizacji służb porządku publicznego. Nowy śmigłowiec ma przyczynić się do poprawy zdolności norweskiej policji, zapewniając większy zasięg i elastyczność konfiguracji niż obecnie wykorzystywane maszyny. Ma też wzmocnić zdolność do szybkiego reagowania na zagrożenia.

Czytaj też: Krystowski: Większość floty śmigłowcowej z krajowych zakładów [WYWIAD]

Maszyny AW169 będą wykonywały zadania z zakresu obserwacji, nadzoru, transportu zespołów ds. operacji specjalnych. Będą też służyć w roli powietrznej platformy dla snajperów. Konfiguracja śmigłowców dla norweskiej policji pozwoli na transport sześciu funkcjonariuszy, śmigłowce będą wyposażone w środki obserwacyjne.

AW169 to 4,8-tonowy wielozadaniowy, dwusilnikowy śmigłowiec oblatany zaledwie 5 lat temu i zbudowany w oparciu o zastosowanie nowoczesnych materiałów. PZL-Świdnik dostarcza kompozytowe kadłuby i inne komponenty stosowane w budowie AW169. Maszyny te są wykorzystywane w 30 krajach do różnych zadań, w tym do wsparcia utrzymywania porządku publicznego, misji ratunkowych, świadczenia usług medycznych, transportu morskiego, transportu VIP, transportu ładunków. W Skandynawii AW169 są szeroko stosowane w ratunkowej służbie medycznej, misjach pilotowania statków w portach oraz w transporcie morskim. 


Reklama

Komentarze (8)

 1. Piotrek

  Bardzo dobrze że dzięki zamówieniom zagranicznym mają zatrudnienie ludzie w Świdniku.

 2. Zbyszek

  Dzięki takim zamówieniom mają PL pracownicy w PZL-Świdnik co robić.

 3. Mirosław

  Pzlświdnik znowu w akcji, dostarcza kompozytowe kadłuby i inne komponenty stosowane w budowie AW169, więc ma co robić

 4. jurgen

  ciekawe czemu Leonardo / AgustaWestland nie zaproponował w przetargach w Polsce AW159 Wildcat (nastepcę Lynxa), który w Marynarce Brytyjskiej służy (obok AW-101) także do za zadań ZOP. AW159 Wildcat jest mniejszy od Merlina, a więc lżejszy i tańszy, a mimo to da się niego upchać dość dużo pod względem ZOP. Wildcat jest także dość nowy, bo produkowany od 2009 r., a kupiła go także m.in. Korea Południowa. Oczywiście AW101 to świetny śmigłowiec, zwłaszcza do zadań ZOP, ale jednak dość duży i drogi.

  1. Ammo

   Mam wrażenie, że leonardo nie podchodzi poważnie do polskiego rynku i po prostu chcieli uzyskać poligon testowy dla AW149 i jeszcze na tym zarobić. Poza tym to co robi polski oddział tej firmy to kpina.

  2. Davien

   może dlatego że AM zażyczył sobie ZOP/SAR naraz w jednej maszynie co dość zdecydowanie wykluczyło wszystko poniżej AW-101( a i ten będzie miał problemy) Jeżeli mówisz o przetargu który wygrał Caracal to był wymóg wspólnej platformy a Wildcaty raczej nie maja pozostałych wymaganych wersji no i jest to maszyna raczej w górnej granicy lekkich niz średnich(masa całkowita 6 ton)

  3. irecki

   No i latać do akcji na 6 razy, zastanów się zanim coś napiszes

 5. margot

  No proszę gratulacje sądzę że to świetna inwestycja

 6. Jogin

  Super AW169 to ciekawa propozycja pewnie sprawdzi się w prewencji

 7. Mario

  Leonardo Helicopters podbija rynek teraz z AW169 zapewne za niedługo będziemy to słyszeć o AW149, ale niestety nie w Polsce.

 8. Hahahha

  Do zadań antyterrorystycznych główna jednostka AT POLICJI TO NorgeDelta 70 funkcjonariuszy to trochę więcej niż nasze SPAPY aut centralna jednostka AT wiec chyba te trzy spowodzeniem wystarcza

Reklama