Bałtyckie manewry Rosji pod okiem NATO

6 kwietnia 2018, 15:19
122105-F-PB123-001
RC-135 V/W - Fot. US Air Force / af.mil

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin w rejonie Morza Bałtyckiego zaobserwowano wzmożoną aktywność systemów rozpoznania lotniczego sił powietrznych państw NATO. Zachodnie i rosyjskie agencje informacyjne odnotowały bliskie przeloty, co najmniej pięciu maszyn wojskowych tego typu w pobliżu Okręgu Kaliningradzkiego. Ich obecność nad tym obszarem wiązana jest z manewrami rakietowymi rosyjskiej floty na centralnym Bałtyku, prowadzonymi w dniach 4-6 kwietnia br.

Zobacz także
Reklama

Samoloty rozpoznania radioelektronicznego NATO zaznaczyły swoją obecność nad rejonem Morza Bałtyckiego szczególnie w czwartek 5 kwietnia br., w szczytowym momencie ćwiczeń rakietowych rosyjskiej Marynarki Wojennej. Wśród zaobserwowanych maszyn znalazły się maszyny wyasygnowane przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz dowództwo NATO. Trasy ich przelotów przebiegały zarówno nad samym akwenem, jak i okolicznymi terytoriami w pobliżu rosyjskiej granicy (głównie Obwodu Kaliningradzkiego).

Wśród nich znalazł się przede wszystkim amerykański dron rozpoznania strategicznego, RQ-4B Global Hawk o numerze bocznym 10-2043. Bezzałogowiec rozpoczął swój lot z bazy lotniczej Sigonella na Sycylii. Począwszy od godzin porannych w czwartek samolot prowadził ciągły zwiad przez ponad 12 godzin, przemieszczając się na trasie wzdłuż lądowych i morskich granic Obwodu Kaliningradzkiego oraz w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich i pasie wzdłuż granic regionu pskowskiego.

W polskie przestrzeni powietrznej zaobserwowano z kolei samolot rozpoznawczy US Air Force RC-135V o numerze bocznym 64-14844 (znak wywoławczy TOKEN42). Maszyna wyruszyła w swoją misję z brytyjskiej bazy lotniczej w Mildenhall. W godzinach popołudniowych samolot ten wykonał przelot na kursie nieopodal południowych granic Obwodu Kaliningradzkiego.

W czwartek 5 kwietnia zanotowano także aktywność szwedzkiego samolotu rozpoznawczego Gulfstream IV, który dokonał zwiadu w pobliżu wybrzeża Obwodu Kaliningradzkiego. Nad południową częścią Morza Bałtyckiego pojawił się w tym czasie również samolot obserwacyjny brytyjskiego RAF, RC-135W o numerze bocznym ZZ665. Maszynę poderwano do lotu z bazy lotniczej ​​Waddington w Anglii. W ciągu kilku godzin nad polskim terytorium nieopodal granicy rosyjskiej eksklawy krążył również samolot dalekiego rozpoznania NATO, E-3A AWACS.

Trwające równolegle ćwiczenia rakietowe rosyjskiej Marynarki Wojennej w centralnym rejonie Morza Bałtyckiego objęły swoim zasięgiem część akwenu znajdującą się w strefach ekonomicznych okolicznych państw. Nad przylegającym obszarem wyznaczono również strefę zakazu lotów. Do udziału w manewrach wyznaczono rosyjskie korwety, które przeprowadziły ostrzał symulowanych celów powietrznych. W działania został zaangażowany także okręt patrolowy „Jarosław Mądry”. Flota Bałtycka wprowadziła w ten rejon dwie grupy uderzeniowe małych okrętów rakietowych, które zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli rosyjskiej Marynarki Wojennej pomyślnie przeprowadziły próbne strzelania.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
Redrum
poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 15:53

I właśnie m.in. dlatego Rosjanie z tak wielką determinacją próbują zaszczepić w społeczeństwach Europy niechęć do NATO. Gdyby nie pakt i jego możliwości, FR byłaby czułaby się w Europie bezkarnie i swobodnie, prawie jak na Kaukazie czy Ukrainie. Polska zaś, niestety mimo upływu lat, byłaby dalej głucha, ślepa i nieświadoma wobec ewentualnego zagrożenia ze wschodu. Mam nadzieję, że zwiadowi lotniczemu udało się pozyskać wiele cennych informacji o manewrach Rosjan i że będą one znane naszemu MON.

Strzelali tutaj czy strzelali stąd
poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 15:13

Wypadałoby przekazać nam wiedzę dot. najbliższego nam akwenu ćwiczeń <Rosja2>. To przecież bardzo blisko naszej platformy wiertniczej.

Maslanov
niedziela, 8 kwietnia 2018, 09:48

NATO wysłało nad Bałtyk więcej samolotów szpiegowskich, niż ruskie okrętów na ćwiczenia. Teatru absurdu odsłona kolejna. Mnie interesuje co innego: Jak rejon \"manewrów\" (!) rosyjskiej floty pokrywał się z potencjalnym rejonem przyszłego ułożenia Nord Stream II ? Bo spodziewam się ,że na trasie wyznaczonej dla rurociągu odbywać się będzie sporo tego typu imprez, zarówno rosyjskich ,jak i NATO- wskich. Nie trudno wywnioskować, dlaczego.

Anty 50 C-cali przed 500+
poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 14:50

teatru absurdu klikasz?....hm. A podlot bombowcem strategicznym Tu-160 na +- 40 mil (morskich) =na ziemi mila to 1,6 kilometra, do brzegu Brytanii 15-go stycznia br.roku?

Kim Dzong
sobota, 7 kwietnia 2018, 11:17

Skoro ruskie nie strzelali jak twierdzą Łotysze to może ruskie spuścili jakieś niewygodne środki do Bałtyku

Lucjan 3
sobota, 7 kwietnia 2018, 09:43

My wysłaliśmy dwa Su22 z podczepionymi zasobnikami zwiadu opto - elektronicznego \"Antoni 1000 FX\".

rED
niedziela, 8 kwietnia 2018, 09:57

A przecież mogliśmy wysłać MQ-4C Triton zakupione za PO

Robcio
piątek, 6 kwietnia 2018, 22:18

To raczej było pewne, bez zbędnych słów!

Kuba Ptrlicka z Pardubic
piątek, 6 kwietnia 2018, 20:16

Nieśmiało przypominam, że dzięki swojemu doskonałemu rozpoznaniu elektronicznemu NATO wiedziało szybciej od rosyjskiej admiralicji o zatonięciu \"Kurska\"

ZZZ
poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 09:37

*tryb spiskowy włączony* Bo to NATO zatopiło Kursk! *tryb spiskowy wyłączony*

luxxx
piątek, 6 kwietnia 2018, 19:41

NATO ze względu na kilka małych okrętów floty rosyjskiej pływającej sobie w rosyjskich granicach omal nie zlało się ze strachu... Tyle miliardów dolarów i euro poszło na latanie przy granicy rosyjskiej a ja nie mogę doczekać się podwyżki płac i godnego życia nad Wisłą... Aż strach pomyśleć ile nienawiści było by gdyby tak Rosjanie obserwowali ćwiczenia NATO...

bbc
poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 10:15

Ciekawe. Jedna ze stref zamkniętych jest ustanowiona kilkadziesiąt kilometrów na północ od Pucka. Nie wiedziałem, że to obszar \"w rosyjskich granicach\".

Emili Plater 9/11
niedziela, 8 kwietnia 2018, 17:01

Poprostu NATO stać na wysyłanie tam zwiadu . Mają takie rozpoznanie że widzą na których jednostkach floty FR używa się jeszcze kineskopów (krążownik Moskwą, najnowocześniejszy oczywiscie).

ehh żałosne
sobota, 7 kwietnia 2018, 19:39

Szwedzi sfinansowali ruskim budowę oczyszczalni ścieków w Petersburgu żeby przestali truć Bałtyk, bo na to nie mieli pieniędzy, ale na potrząsanie rakietkami i to u szwedzkich granic to oni mają. Tak, NATO bardzo się trzęsie, a raczej nie może wyjść ze zdumienia nad tą błazenadą.

xyz
środa, 11 kwietnia 2018, 21:26

Zanim coś napiszesz to się mocno zastanów kto tak naprawdę \" trzęsie tymi rakietami\" u jakich granic ?! oraz czym trzęsienie i ta błazenada może nam wszystkim grozić !

Kormoran
piątek, 6 kwietnia 2018, 19:29

Wypada podziękować. My nie wysłaliśmy czegokolwiek, a w ostatnich doniesieniach prasowych wspominano wyłącznie o akwenach w strefach ekonomicznych Łotwy i Szwecji. O akwenie \"Rosja2\" znajdującym się na północ od naszej platformy LOTOS-u, wszelki słuch (w mediach) zaginął.

cerber
piątek, 6 kwietnia 2018, 19:17

To samo się dzieje na Morzu Czarnym, w całej Arktyce, i wszędzie gdzie jest \"miękko\", rosyjskie zawłaszczanie, kontynuacja polityki Imperium Rosyjskiego w prostej linii.

Ygrek
piątek, 6 kwietnia 2018, 19:01

A co my wysłaliśmy?

Anty cccep
sobota, 7 kwietnia 2018, 07:58

To nasza akcja tajemnica. Niedługo będzie kilka blackjackow to te też poślemy.

Marek1
sobota, 7 kwietnia 2018, 07:43

To co jedynie mamy - wyrazy zaniepokojenia.

Anty 50 C-cali przed 500+
poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 15:00

Tanie C-cale? z lotniskowca Czajka +M? 1600 ton gdy dekandencka Angela brnie w ...drogiego Niepewnego nh-90 dla...\"search and rescue (SAR) missions, maritime reconnaissance, special forces missions\"....to z Airbusa heli zdarte

Tweets Defence24