Reklama

Siły zbrojne

Autobusy dla wojska. Przetarg 2. Regionalnej Bazy Logistycznej

Fot. Jerzy Reszczyński.
Fot. Jerzy Reszczyński.

Mieszcząca się w warszawskim Rembertowie 2. Regionalna Baza Logistyczna ogłosiła przetarg na dostawę 28 sztuk autobusów pasażerskich dla wojska. Dominującym kryterium przy wyborze wykonawcy będzie cena. Termin składania ofert upływa 30 października br.

Szacunkowa wartość zamówienia na 28 autobusów pasażerskich wynosi 27,16 mln PLN, bez podatku VAT. Wykonawca, który podejmie się dostawy, będzie zobowiązany zrealizować zamówienie w całości, do dnia 30 listopada 2018 r. Wykonawcy będą związani ofertą przez okres 60 dni.

Pojazdy mają mieć co najmniej po 41 miejsc siedzących (nie licząc fotela kierowcy) i być wyposażone w dodatkowe siedzisko dla pilota. Minimalna pożądana pojemność bagażnika wynosi natomiast 3 m3. Ponadto pojazdy muszą być zdolne do wykonywania przewidzianych dla nich zadań transportowych po drogach twardych w warunkach klimatycznych i terenowych charakterystycznych dla obszaru Europy oraz być przystosowane do przechowywania w garażach nieogrzewanych.

Elementy pojazdów muszą być zabezpieczone antykorozyjnie, zaś konstrukcja pojazdów i technologia ich wykonania musi zapewniać przebieg, co najmniej 1 000 000 km bez wykonywania planowych czynności naprawczych.

Wraz z pojazdami wykonawca dostarczy dla każdego z nich zestaw zapasowych żarówek, bezpieczników i pasków klinowych, zastosowanych w dostarczanych pojazdach. Jako usługę dodatkową, którą zrealizuje dostawca wozów, w postępowaniu uwzględniono szkolenie użytkowników zamawianych autobusów.

Wśród kryteriów wyboru najkorzystniejszej oferty na dostawę najbardziej liczyć się będzie cena dostawy autobusów, której nadano wagę 60%. Nieco mniej liczyć się będą odpowiednio: okres dodatkowej gwarancji na przedmiot zamówienia (16%), wyposażenie w dodatkowe rozwiązania techniczne (12%), oraz moc silnika (6%). Najniższą rangę - tylko po 2% wagi - przyznano takim parametrom jak zużycie energii, emisja dwutlenku węgla i emisja zanieczyszczeń: tlenków azotu, cząstek stałych, węglowodorów.

Wykonawcy mogą składać oferty osobiście w siedzibie zamawiającego lub przesłać na adres zamawiającego. Termin składania ofert upływa 30.10.2017 roku. Szczegółowe warunki zamówienia publicznego można znaleźć na stronie internetowej 2. RBLOG.

W poprzednim podobnym postępowaniu prowadzonym przez 2. RBLOG nie wzięła udziału wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej firma Autosan. Pracownik tego przedsiębiorstwa spóźnił się bowiem ze złożeniem oferty o kilkadziesiąt minut. Kierownictwo PGZ i MON poinformowało następnie o wyciągnięciu szeroko zakrojonych konsekwencji, włącznie ze zwolnieniem osoby odpowiedzialnej za złożenie tej oferty.

Prezes Grupy Błażej Wojnicz stwierdził jednocześnie w wydanym oświadczeniu, że ta sytuacja nie zagraża przyszłości spółki Autosan: "to, co się stało, absolutnie nie oznacza jednak jakiegokolwiek zagrożenia dla przyszłości zakładu, który stale rozwija swoją ofertę produktową i regularnie zdobywa kolejne zamówienia z bardzo konkurencyjnego rynku cywilnego". "Oczywiście lepiej byłoby zdobyć także zamówienie z 2. Regionalnej Bazy Logistycznej, ale jego brak nie przekreśli możliwości dalszego rozwoju zakładu" - podkreślił.

Czytaj więcej: Macierewicz o przetargu na autobusy

We wrześniu 2. RBLOG poinformowała o złożeniu zamówienia we wcześniejszym postępowaniu, dotyczącym autobusów przeznaczonych do przewozu 45 pasażerów (oraz kierowcy i pilota). Zamówienie, za 24,046 mln PLN bez VAT otrzymała spółka MAN Trucks&Bus, która jako jedyna złożyła ofertę w tamtym postępowaniu.

Zobacz też: Wojnicz: W przetargu na autobusy mogło dojść do działania przestępczego [Defence24.pl TV]

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.