Geopolityka

Atak talibów w Afganistanie. Liczni zabici po stronie rządowej

Fot. Ministerstwo obrony Afganistanu
Fot. Ministerstwo obrony Afganistanu

Co najmniej 25 członków sił prorządowych w Afganistanie zginęło, a ośmiu zostało rannych w ataku talibów w prowincji Baghlan na północy kraju - poinformowały w sobotę miejscowe władze.

Do ataku doszło w piątek wieczorem w rejonie Nahrin. Starcia, które wywiązały się po ataku talibskich bojowników, trwały kilka godzin - informuje agencja Associated Press.

Talibowie nie przyznali się na razie do ataku, ale ostatnio nasilili oni swoją ofensywę na afgańskie siły bezpieczeństwa.

Tymczasem w sobotę w Katarze rozpoczyna się kolejna, siódma runda rozmów pokojowych między przedstawicielami władz USA i talibami w calu zakończenia wieloletniego konfliktu zbrojnego w Afganistanie.

Oczekuje się, że strony rozmów skupią się na wysuwanym przez talibów postulacie wycofania z kraju sił międzynarodowych oraz na żądaniu USA, by talibowie przestali przeprowadzać ataki w kraju.

Talibowie odmawiają negocjowania z afgańskim rządem, zarzucając mu, że jest marionetką USA, zastrzegli jednak, że będą rozmawiać z członkami rządu, jeśli przybędą na rozmowy jako zwykli Afgańczycy.

We wtorek w Kabulu sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził nadzieję na wypracowanie porozumienia pokojowego z talibami przed afgańskimi wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na wrzesień.

W Afganistanie stacjonuje obecnie ok. 20 tys. zagranicznych żołnierzy, w większości z USA w ramach natowskiej misji Resolute Support, której celem jest szkolenie i wspieranie afgańskich sił bezpieczeństwa oraz doradzanie im. Część sił USA przeprowadza operacje antyterrorystyczne. 

Źródło:
PAP

Komentarze (3)

  1. hym108

    No coz po wielu latach wojny, USa zacznei negocjwac z Talibami i zwczajnie cos wynegocjuja, albo przegraja. Swoja droga ogldaliscie film Rambo? Wtedy glowny bohater mowil ze podziwa afganczykow ze walczycie z ZSRR. Jaki wspanily i dzielny narod:) jak to sie zmienia wsztsko i punkt widznia. Raz partyznaci rac terrorysci.

  2. ja to ja

    "...że jest marionetką USA..."

  3. USA

    Amerykanie są najlepiej wyszkolona armia na świecie, walczą w większości konfliktów na świecie, nie można tego porównać do działań pokojowych na poligonach.