Reklama

Geopolityka

Arabia Saudyjska: śmierć członka rodziny królewskiej w katastrofie śmigłowca

Fot. Ssgt Suzanne M. Jenkins, US Air Force,
Fot. Ssgt Suzanne M. Jenkins, US Air Force,

Jak poinformowały saudyjskie media, powołując się na źródła rządowe, saudyjski książę Mansour bin Muqrin zginął w niedzielę w katastrofie śmigłowca na południu kraju, w pobliżu granicy z Jemenem. Książę był zastępcą gubernatora prowincji Asir. Oprócz niego na pokładzie śmigłowca znajdowało się osiem osób, w tym urzędnicy państwowi. Wszyscy zginęli.

Na razie nie wiadomo, dlaczego śmigłowiec się rozbił. Do katastrofy maszyny, najprawdopodobniej typu UH-60 Black Hawk doszło w górskim rejonie rezerwatu Reda. Miejsce wypadku oddalone jest o ok. 120 km od granicy z Jemenem, gdzie wojska saudyjskie prowadzą operacje przeciwko wspieranym przez Jemen rebeliantom Huti. 

W sobotę saudyjskie siły powietrzne przechwyciły i zniszczyły pocisk rakietowy wystrzelony przez Huti w kierunku Międzynarodowego Lotniska Króla Chalida w Rijadzie. Od marca 2015 r. sunnicka koalicja arabska pod wodzą Arabii Saudyjskiej zwalcza wspieranych przez Iran rebeliantów Huti, zmierzających do obalenia prezydenta Jemenu Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego. Huti kontrolują Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Saudyjczycy chcą, by władzę w Jemenie całkowicie przejął prawowity prezydent Hadi.

Czytaj także: Atak rakietowy na Rijad

Sunnicka Arabia Saudyjska i szyicki Iran od lat rywalizują o wpływy na Bliskim Wschodzie. O początku konfliktu w Jemenie zginęło już 10 tys. a prawie 3 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swych domostw. 

Do wypadku doszło wkrótce po tym jak władca Arabii Saudyjskiej, 81-letni król Salman ibn Abd al-Aziz zdymisjonował czterech ministrów, którzy zostali aresztowani. Monarcha powołał też komitet ds.walki z korupcja, na czele którego stanął 32-letni Muhammad ibn Salman, następca tronu, a zarazem minister obrony i wicepremier rządu. Jest on znany jako zwolennik "powrotu do umiarkowanego islamu". Pod hasłami walki z korupcją zatrzymano w zeszłym tygodniu 11 książąt oraz 38 byłych i obecnych ministrów, deputowanych i biznesmenów. Są oni przetrzymywani w hotelach w Rijadzie - potwierdził w niedzielę przedstawiciel pałacu królewskiego.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (3)

  1. Naiwny

    A ropa dalej drożeje - jest już po 64$ za baryłkę. A tak przy okazji i przez analogię - jak by defence komentowało rosyjską militarną interwencję na Ukrainie w obronie "prawowitego prezydenta" bo przecież ten obecny zastąpił poprzednika obalonego w wyniku majdanu - co nam, UE i USA w niczym nie przeszkadza.

  2. Pilik

    Jestem pewien ,że przez krótką chwilę za Al -arabiją było info o śmierci drugiego księcia ( choć takich może być i ze 3 tysiące) . Są jakieś twity i tym ze AS wypowiedziała wojnę Libanowi (!?) a Bahrajn wzywa swoich obywateli do opuszczenia tegoż kraju .

  3. LOL

    Po ostatniej fali aresztowań ciężko uwierzyć w przypadkowość tego wypadku.

Reklama