Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie siły powietrzne rezygnują z dronów MQ-1 Predator

Fot. U.S. Air Force/Lt Col Leslie Pratt
Fot. U.S. Air Force/Lt Col Leslie Pratt

Amerykańskie siły powietrzne poinformowały o planowanym całkowitym zastąpieniu dronów MQ-1 Predator nowocześniejszymi bezzałogowcami MQ-9 Reaper.

USAF planuje zastąpienie wszystkich używanych obecnie dronów MQ-1 Predator znacznie nowocześniejszymi bezzałogowcami MQ-9. Wycofanie starszych maszyn planowane jest na początek 2018 r. Zmiana podyktowana jest zdecydowanie większymi możliwościami oferowanymi przez MQ-9, który jest szybszy, posiada znacznie lepsze czujniki i jest zdolny do przenoszenia większych ilości uzbrojenia.

Dzięki tym cechom MQ-9 może wykonywać szersze spektrum zadań. Ograniczenia Predatora wynikają, przede wszystkim, z jego projektu. Bezzałogowiec ten skonstruowano bowiem z myślą o pełnieniu zadań rozpoznawczych, dopiero później przystosowano go do przenoszenia dwóch pocisków AGM-114 Hellfire lub innego uzbrojenia o zbliżonej masie. MQ-9 Reaper od początku projektowany był natomiast do wypełniania misji o bardzo zróżnicowanych profilach, w tym bezpośrednio związanych z wykorzystaniem zróżnicowanego uzbrojenia.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Grześ

  Ruskie mają sprzęt, który jest w stanie je zdalnie przechwycić więc sa bezużyteczne

  1. cynik

   W sytuacji gdyby miały działać na ich terytorium to tak ale dla straży granicznej(nieuzbrojone), bojowe do zwalczania zagrożeń typu zielone ludziki nadawały by się lepiej od nieszczęsnej OT.

  2. vvv

   zaklocic predatora? :D powodzenia. rosjanie zaklocali drony klasy mini ale nie tego typu drony.

 2. Afgan

  MQ-1 Predator dla przeciwnika dysponującego średnio zaawansowaną obroną przeciwlotniczą to latająca tarcza strzelnicza. Nawet nad Irakiem czy Serbią wiele takich dronów padło ofiarą takich systemów jak Newa, Kub czy Osa. To sprzęt dobry do uganiania się za terrorystami na pustyni i do niczego innego. Dla Polski kilka sztuk mogłoby się przydać ewentualnie dla Straży Granicznej do patrolowania granic w czasie pokoju.

  1. vvv

   tak? a moze podalbys te liczby bo na dziesiatki tysiecy wyslatanych misji nie spotkalem sie ze stratami przekraczajacymi kilka sztuk. zaden system opl typu s-125, kub (albo rozwiniecie buk), czy osa nie zestrzelily drona tej klasy. raz nie sa w stanie ich namierzyc, dwa USA na samym poczatku zlikwidowala opl Iraku. Serbowie nie zestrzelili tego drona wiec piszesz glupoty.

 3. TechnoRatan

  Około 500 sztuk MQ-1 Predator powinni kupić dla WOT.

 4. miskie

  Używane, nawet bez uzbrojenia, ale tanie i sprawdzone byłyby w sam raz dla naszej SG w czasie pokoju

 5. jan

  Dla Polski na razie powinny wystarczyć !!

 6. Tomek

  bierzemy??;)

  1. Warrior

   A skąd weźmiemy części zamienne, jak je wycofają?

 7. 1kosmos2

  Za niewielką cenne z uzbrojeniem i transferem technologii , obsługi , napraw w własnym zakresie ? .

Reklama