Reklama

Geopolityka

Amerykański pancerz przybył do Gdańska [Defence24.pl TV]

 • Fot.: Flickr
  Fot.: Flickr
 • Fot.: commons.wikimedia.org
  Fot.: commons.wikimedia.org

W gdańskim porcie trwa wyładunek 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej wchodzącej w skład 1. Dywizji Piechoty. Do Polski drogą morską przybyło ponad 1000 sztuk sprzętu wojskowego – w tym 87 czołgów M1-A2 Abrams, 103 BWP Bradley i 18 samobieżnych haubic M109 Paladin. Przerzucenie do Gdańska tak potężnych sił stanowi zarówno demonstrację siły jak również doskonałą okazję do przetestowania amerykańskich i polskich zdolności logistycznych.  

W dniu dzisiejszym rozpoczął się rozładunek sprzętu należącego do 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) wchodzącej w skład 1. Dywizji Piechoty. Ciężki sprzęt gąsienicowy (87 czołgów M1-A2 Abrams, 103 BWP Bradley i 18 samobieżnych haubic M109 Paladin) trafił do Gdańska.

Łącznie wyposażenie obejmowało ponad 1000 pojazdów i kontenerów. Lżejszy sprzęt kołowy i pozostałe kontenery z zaopatrzeniem wyładowane zostaną jutro w porcie Bremerhaven w Niemczech. W ciągu kilku najbliższych dni wyposażenie amerykańskiej brygady trafi do miejsc swojej dyslokacji: amerykańskich baz w Żaganiu, Bolesławcu i Świętoszowie. Tym samym w Polsce znalazła się kolejna amerykańska brygada. Zmieni ona w Europie jednostkę, która przybyła tutaj w styczniu na dziewięć miesięcy w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Fot. Tomasz Nowak

Sprawdzian dla Gdańska

Warto zauważyć, że brygada, która kończy rotację, ostatnio wyładowywała sprzęt tylko w Bremerhaven. Operacja przerzutu sprzętu pancernej brygady była planowana od kilku miesięcy. Przerzut stanowi okazję do sprawdzenia procedur i możliwości amerykańskich, polskich i niemieckich zdolności logistycznych. Dowódca brygady, płk. David Gardner chwali współpracę z polskim sojusznikiem: „Współpraca układa się doskonale. Począwszy od rozładunku sprzętu w porcie gdańskim po przygotowanie miejsc stacjonowania naszych jednostek.”

Fot. Tomasz Nowak

Przez najbliższe dni żołnierze 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej będą przerzucali sprzęt do miejsc stałej dyslokacji, a następnie zgrywali pododdziały. Dopiero po osiągnięciu pełnej gotowości bojowej pod koniec września 3 ABCT z 4. Dywizji Piechoty z Fort Carson w stanie Kolorado po 9-miesiecznym pobycie zacznie opuszczać Polskę i Europę.

Fot. Tomasz Nowak

Wzmocnienie wschodniej flanki

W ramach operacji Atlantic Resolve USA zdecydowały się na początku 2016 roku m.in. na rotacyjne utrzymywanie w Europie Środkowo-Wschodniej sił wielkości brygady pancernej. W przeciwieństwie do działań podjętych tuż po rosyjskiej agresji na Ukrainę, od stycznia tego roku kolejne dziewięciomiesięczne rotacje są zaplanowane tak, aby nie było pomiędzy nimi przerw (nowa brygada przybywa, zanim poprzednicy wrócą do USA). Każda brygada przybywa do Europy z własnym sprzętem i uzbrojeniem.

Fot. Tomasz Nowak

Wybór Gdańska na jedno z miejsc rozładunku czołgów i innego uzbrojenia prawdopodobnie wynika z chęci przećwiczenia różnych wariantów przerzutu sprzętu do Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas przyszłych transportów rozważa się wykorzystanie także innych portów, np. portu w Gdyni.

Fot. Tomasz Nowak

Oprócz jednostek pancernych w Polsce stacjonuje również amerykańska Batalionowa Grupa Bojowa. Weźmie ona udział w zbliżających się ćwiczeniach Dragon 2017. W ćwiczeniach na terenie Polski aktywnie uczestniczy również amerykańskie lotnictwo czego przykładem była obecność bombowców strategicznych B-1 i B-52 na tegorocznych ćwiczeniach Baltops i Saber Strike.

Tomasz Nowak

Reklama

Komentarze (23)

 1. Słowo

  Tak więc na czas Zapadu 2017 mamy podwójne zabezpieczenie, a później się zobaczy.

 2. Zioło

  Trochę powinny chyba być przemalowane albo maskowanie bo w naszych okolicznościach przyrody widać ich z kilometra ten piasek Sahary

  1. niki

   Przecież nie przyjeżdzają tu na wojnę! Na szczęście.

  2. akh

   Podstawowym bazowym kolorem Panzerwaffe przez dużą część IIWŚ był Wermacht Olive - popatrz jak wyglądał? Naniesienie plam kamuflażu to nie problem

 3. Mokotów

  Do części Panów nie dociera prawda podstawowa. Możecie sobie siedzieć i pisać te wszystkie mądrości tylko z jednego powodu. Tym powodem jest obecność armii amerykańskiej w Europie po BEZWARUNKOWEJ kapitulacji III Rzeszy. Bez tych wojsk już dawno granica przyjaźni niemiecko - rosyjskiej przebiegała by na linii Wisły. Plan wypierania USA z Niemiec (przepraszam zjednoczonej Europy) idą pełna para. Czym więcej USA w Europie tym lepiej dla nas. czym gorsze stosunki USA-Niemcy tym lepiej dla nas. Należy o tym pamiętać pomimo jak widać wielkiego żalu po Układzie Warszawskim.

  1. Wypędzony

   USA zagwarantowały granicę na Odrze i Nysie, ale chyba RFN. Stosunki American-German(sprawdź w Wikipedii) nie staną się złe, tak jak Jackowo nie stanie się Pensylwanią.

  2. Tom

   "Country doesn't have constant friends nor enemies". US patrzy na wlasne interesy a PL nie jest strategicznym partnerem dla US. Wiec US nie zalezy na tym gdzie ta granica jest. US zalezy nad kontrola nad EU. Z powodu tego ze PL jest w EU lepiej dla PL by bylo by US nie siedziala w PL ani nigdzie w Europie.

 4. GG

  Możemy być dumni, że wszyscy chcą do nas przyjeżdżać.

  1. Ja

   ]]]]]]]Możemy być dumni, że wszyscy chcą do nas przyjeżdżać. ]]]]]]] Tak samo jak przed rozbiorami, wszyscy chcieli do nas przyjeżdzac i tutaj staczac bitwy. Z czego mamy byc dumni? Z tego że obce wojska stacjonują na naszej ziemi? Że Polacy wolą zaprosic obcą armię niż sami bronić ojczyzny?! I potem tacy bohaterzy trąbią o bitności polaków. A prawda jest taka że normalne suwerenne państwo nigdy nie zgodzi się na obce bazy na swoim terytorium. USA ma bazy w europie w podbitych panstwach takich jak Niemcy, Włochy , oraz w krajach wasalnych. Czy taka Francja zgodziła by się na bazy obcych wojsk na swoim terytorium?

 5. Drzewica

  Rozumując logicznie po odbyciu takich 9-cio miesięcznych pobytów rozpoznawczych przez większe jednostki amerykańskie przychodzi czas na przejście do stałego, normalnego stacjonowania u nas pancernej brygady USA.

  1. Boczek

   Nie. Nigdy nie było mowy o stałym. W Walii potwierdzono nadal rotacyjne.

 6. Jo81

  Niech od razu kupią maskowanie Lubawy na ten "piasek"

 7. G21

  A czemu ten amerykański sprzęt jest w kamuflarzu pustynnym? W naszej strefie klimatycznej to raczej .....

  1. gumi

   Żeby Rosjanie przez przypadek nie trafili w amerykański czołg

 8. realista

  Tylko Armia Czerwona broniła się w 1941 roku dywizjami pancernymi 500 metrów od granicy. A jak to się skończyło,nie trzeba przypominać.

  1. hermanaryk

   Gdyby miała się "bronić" tak, jak my jeszcze dwa lata temu, to - toutes proportions gardées - musiałaby zająć pozycje za Jenisiejem.

  2. Konvi

   Więc teraz zmierz czy wojska są rozlokowane 500 od granicy, tak jak to sowieci wtedy zrobili (mając w planach raczej nie obronę, a atak).

 9. Anty-Che

  Czyli "zupełnym przypadkiem" w czasie manewrów "Zapad 17" są w Polsce dwie brygady amerykańskie ? Mam nadzieję że ta pierwsza która opuszcza nasze terytorium będzie się zbierać dość powoli, tak aby ćwiczenia Zapad 17 sie zdążyły w międzyczasie skończyć.

  1. sekator

   Chodzi raczej o to, by te manewry nie zakończyły się defiladą w Warszawie!...

 10. Rafał

  ..."W ciągu kilku najbliższych dni wyposażenie amerykańskiej brygady trafi do miejsc swojej dyslokacji: amerykańskich baz w Żaganiu, Bolesławcu i Świętoszowie..." pytanie czyjej granic bronią amerykanie Polskiej czy Niemieckiej. Oczywistym jest że bazy powinny być ulokowane na wschodzie nie zachodzie !

  1. HS

   Strateg...

  2. Liczyrzepa

   Szanowny "Rafale", nie ma znaczenia gdzie "złomowisko" będzie ulokowane. Przy obecnych technologiach "kosmicznych" widok "złomu" może rajcować tylko ludzi o daleko posuniętej ciasnocie umysłowej. Sama powierzchnia naziemna i podziemna Rosji powinna studzić "Jastrzębie wojny". W Polsce brak schronów przeciw atomowych, a nawet gdyby były, to kto zdąży? Chyba "Chorąży, zawsze zdąży"...Dowcip: Pan Bóg wysyła anioła Gabriela na ziemię, żeby się dowidział co tam na ziemi słychać? Gabriel wraca i mówi: USA się zbroją, ale się nie boją, Rosjanie się zbroją, ale się boją, Polacy się nie zbroją, ani się nie boją. Bóg się odzywa w te słowa: bo te katoliki zawsze na moją pomoc liczą! Do refleksji!

  3. Rafal

   A ile tych baz mamy na wschodzie?

 11. Liczyrzepa

  W czasach ZSRR, Polska grała drugie skrzypce w zespole. Tzw. Zachód (NATO) robił w gacie przed ówczesną potęgą m.in. Polski Ludowej. Obecnie jesteśmy wsuniętą flanką, pierwsi do odstrzału. Jak ten "złom" który przybył do Polski, ma się do uderzenia nuklearnego o ograniczonym zasięgu? Czekam na racjonalną informację!

  1. realista

   I co miał z tego przeciętny Polak? Kartki na cukier.To tak dla przypomnienia.

  2. Anty-Che

   Tylko strategia zachódu przewidywała wówczas nuklearny atak na Polskę aby na jej terenie powstrzymać pancerny walec ZSSR. Bo atak musiał iśc ograniczonym terytorium między Bałtykiem a górami i to było najlepsze miejsce aby kontruderzyć. Przez Rosjan byliśmy z góry spisani na straty.

  3. asd

   co Ty za głupoty wypisujesz. W czasach PRL byliśmy na celowniku nuklearnym. Nic z nas by nie zostało. Tędy miały jechać zastępy rosyjskich wojaków, dlatego tu miało być wszystko zniszczone.

 12. Ad_summam

  Czyli jakoś tak wyszło że, mamy zapad i 2 brygady pancerne USA....

  1. Wawiak

   Jakoś nie widzę w tym powodu do narzekań, a nawet przeciwnie...

 13. Wiktor But

  Czyli przez pewien okres czasu w Polsce są dwie brygadowe grupy bojowe US Army. Zbieżność tego momentu z ćwiczeniami Zapad-17 chyba raczej nie jest przypadkowa...

  1. macko

   Powinna nie byc

  2. Gred

   Raczej nie. Dorzucić do tego lotnictwo w UK. I nasze ciężkie brygady, w polu na ćwiczeniach.

  3. OGCMC

   Tak, to jest zapewne zrobione jako kontra do tych manwerów, żeby przypadkiem ruskim coś się nie zwidziało. Wydaje mi się że USA jednak nas nie zostawi. Inaczej nie ryzykowaliby 2 brygad pancernych i ludzi jeśli nie chcieliby nas bronić.

 14. EDa

  Tylko na USA można liczyć

  1. Extern

   No niby tak, ale zdajesz sobie sprawę że oni tu bronią swoich mocarstwowych interesów w europie a nie Polski jako takiej.

 15. Ttt

  Nie chcecie karmic swojej armi to bedziecie karmic cudza.powiedzial Napoleon tchurze

 16. As

  Dobrze że docierają do Polski na zakładkę ze stacjonującymi już siłami. Swoją drogą podczas konfliktu droga morska do Gdańska byłaby niedostępna.

  1. chateaux

   To zależy głównie od naszej marynarki, czy byłaby niedostępna.

 17. Artur

  A w Giżycku dzisiaj od rana ruch lawet wojskowych z czołgami, transporterami.. i ciągłe syreny Żandarmerii, a busików srebrnych to mają od groma... :) szybko działają...

 18. pruszcz

  I to jest przykład dla tych którzy zamykali 49 pułk śmigłowców w Pruszczu bliskość portu DCT do Pruszcza to 15 min. Z lotniskiem i pasem startowym, gdzie płot jednostki styka się z dworcem kolejowym Pruszcz Gdański i główną linią kolejową e 65 (magistrala węglowa).

  1. trw

   Pas startowy w Pruszczu Gdańskim? Jesteś pewien? Może An-2 dałby radę.

 19. Papież

  Całkiem pokaźny ten sprzęt. Do kiedy będzie?

  1. Sebo

   Brygade ktora ma byc zmieniona stacjonuje tutaj od stycznia przez 9msc tzn ze z koncem wrzesnia poczatkiem pazdziernika nowa brygada przejmie obowiazki na kolejne 9 msc.. Wszystko z tektu artykulu mozna wyczytac :-)

 20. gregoz68

  Abbevile odchodzi w niepamięć?

  1. zdegusto

   Abbeville nie zapomnimy. Ale tam dwa mocarstwa kolonialne Francja i W.Brytania postanowiły, że nie będą atakować słabszej III Rzeszy zajętej mocno zresztą w Polsce. Postanowili poczekać aż przeciwnik zniszczy Polskę i się wzmocni. Ze słabymi nie chcieli walczyć ???? Amerykanie z Abbeville nie mieli zdaje się wiele wspólnego . Amerykanie przed II Wojną światową nic nam nie obiecywali.

 21. jasio

  co to za pojazd na drugim zdjęciu, stojący za HUMMVE? Kadłub jakby Abramsa, ale wieża zupełnie inna, bez lufy, za to z "doklejonym" wielkim sześcianem z tyłu

  1. o

   ewakuacyjny tj. techniczny

  2. ND

   Przyjacielu to Abrams z odwróconą wieza do tyłu...

  3. lol

   To jest pojazd inżynieryjny M1 Assault Breacher Vehicle (ABV) "Shredder". Wystrzeliwuje linę z ładunkami wybuchowymi do oczyszczenia drogi z min i ładunków wybuchowych.

 22. kuchara

  Pustynny kamuflaż, a więc będą poruszać się wzdłuż plaży.

 23. Matt

  Serce rośnie! tylko żal, że to nie nasze :O(

Reklama