Geopolityka

Amerykański pancerz przybył do Gdańska [Defence24.pl TV]

Fot. Tomasz Nowak
Fot. Tomasz Nowak

W gdańskim porcie trwa wyładunek 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej wchodzącej w skład 1. Dywizji Piechoty. Do Polski drogą morską przybyło ponad 1000 sztuk sprzętu wojskowego – w tym 87 czołgów M1-A2 Abrams, 103 BWP Bradley i 18 samobieżnych haubic M109 Paladin. Przerzucenie do Gdańska tak potężnych sił stanowi zarówno demonstrację siły jak również doskonałą okazję do przetestowania amerykańskich i polskich zdolności logistycznych.  

W dniu dzisiejszym rozpoczął się rozładunek sprzętu należącego do 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) wchodzącej w skład 1. Dywizji Piechoty. Ciężki sprzęt gąsienicowy (87 czołgów M1-A2 Abrams, 103 BWP Bradley i 18 samobieżnych haubic M109 Paladin) trafił do Gdańska.

Łącznie wyposażenie obejmowało ponad 1000 pojazdów i kontenerów. Lżejszy sprzęt kołowy i pozostałe kontenery z zaopatrzeniem wyładowane zostaną jutro w porcie Bremerhaven w Niemczech. W ciągu kilku najbliższych dni wyposażenie amerykańskiej brygady trafi do miejsc swojej dyslokacji: amerykańskich baz w Żaganiu, Bolesławcu i Świętoszowie. Tym samym w Polsce znalazła się kolejna amerykańska brygada. Zmieni ona w Europie jednostkę, która przybyła tutaj w styczniu na dziewięć miesięcy w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Fot. Tomasz Nowak

Sprawdzian dla Gdańska

Warto zauważyć, że brygada, która kończy rotację, ostatnio wyładowywała sprzęt tylko w Bremerhaven. Operacja przerzutu sprzętu pancernej brygady była planowana od kilku miesięcy. Przerzut stanowi okazję do sprawdzenia procedur i możliwości amerykańskich, polskich i niemieckich zdolności logistycznych. Dowódca brygady, płk. David Gardner chwali współpracę z polskim sojusznikiem: „Współpraca układa się doskonale. Począwszy od rozładunku sprzętu w porcie gdańskim po przygotowanie miejsc stacjonowania naszych jednostek.”

Fot. Tomasz Nowak

Przez najbliższe dni żołnierze 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej będą przerzucali sprzęt do miejsc stałej dyslokacji, a następnie zgrywali pododdziały. Dopiero po osiągnięciu pełnej gotowości bojowej pod koniec września 3 ABCT z 4. Dywizji Piechoty z Fort Carson w stanie Kolorado po 9-miesiecznym pobycie zacznie opuszczać Polskę i Europę.

Fot. Tomasz Nowak

Wzmocnienie wschodniej flanki

W ramach operacji Atlantic Resolve USA zdecydowały się na początku 2016 roku m.in. na rotacyjne utrzymywanie w Europie Środkowo-Wschodniej sił wielkości brygady pancernej. W przeciwieństwie do działań podjętych tuż po rosyjskiej agresji na Ukrainę, od stycznia tego roku kolejne dziewięciomiesięczne rotacje są zaplanowane tak, aby nie było pomiędzy nimi przerw (nowa brygada przybywa, zanim poprzednicy wrócą do USA). Każda brygada przybywa do Europy z własnym sprzętem i uzbrojeniem.

Fot. Tomasz Nowak

Wybór Gdańska na jedno z miejsc rozładunku czołgów i innego uzbrojenia prawdopodobnie wynika z chęci przećwiczenia różnych wariantów przerzutu sprzętu do Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas przyszłych transportów rozważa się wykorzystanie także innych portów, np. portu w Gdyni.

Fot. Tomasz Nowak

Oprócz jednostek pancernych w Polsce stacjonuje również amerykańska Batalionowa Grupa Bojowa. Weźmie ona udział w zbliżających się ćwiczeniach Dragon 2017. W ćwiczeniach na terenie Polski aktywnie uczestniczy również amerykańskie lotnictwo czego przykładem była obecność bombowców strategicznych B-1 i B-52 na tegorocznych ćwiczeniach Baltops i Saber Strike.

Tomasz Nowak

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.