Reklama

Geopolityka

Amerykańscy spadochroniarze na Ukrainie

Fot. Sgt. A.M. LaVey / US Army
Fot. Sgt. A.M. LaVey / US Army

290 amerykańskich spadochroniarzy ze 173. Brygady Powietrznodesantowej przybyło już na poligon w Jaworowie. 

Żołnierze USA przylecieli na Ukrainę wcześniej niż planowano. Ich misja jest czysto szkoleniowa – będą uczyć ukraińskich wojskowych jak organizować obronę, ustalać pozycje przeciwnika, udzielać pomocy medycznej czy reagować na ostrzał.

Ukraiński sztab Operacji Antyterrorystycznej podkreśla znaczne doświadczenie spadochroniarzy na polu bitwy. Ich porady i opinie z pewnością będą cenne dla ukraińskich oddziałów Gwardii Narodowej, które mają szkolić – w sumie 900 osób.

Zajęcia prowadzone będą zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo. Mają one rozbudować wiedzę ukraińskich żołnierzy odnośnie prowadzenia działań bojowych. Odbywać się mają w 3 etapach – 300 osób po 8 tygodni.

Reklama

Komentarze (8)

 1. prześmiewca

  W Gruzji w czasie wojny z Rosją było 1800 US Marines i 4000 doradców wojskowych z Izraela. Nie zrobiło to na Rosjanach wrażenia i w niczym nie przeszkadzało. Żydom zniszczyli lotnisko, które potajemnie przygotowywali do napaści na Iran a Amerykanom zabrali 6 szt. Humvee w wersji łącznościowej (terminale kryptograficzne, satelitarne itp.) i wysłali do Instytutu Łączności na Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie do przebadania. Jak rusofoby myślą, że USA pójdzie na otwartą wojnę z Rosją o Donbas czy nawet Kijów to powinien się leczyć psychiatrycznie. :-)))

  1. zb

   Dokladnie!

  2. Marcin

   Humvee zdobyli Rosjanie w Porcie Poti, były to maszyny dostarczone dla armii gruzińskiej. Ale oczywiście trzeba było dobudować legendę o "triumfie dzielnego Specnazu nad US Marines", bo ludzie w Rosji zaczynali pytać, jak to możliwe, że WWS nie potrafiły przez całą wojnę uciszyć gruzińskiego lotnictwa, które liczyło 12 (sic.) Su-25. Albo jak to możliwe, że jednostki 68 Armii wchodzące do Gruzji zostały przez to mikrolotnictwo zbombardowane, bo ktoś w sztabie "zapomniał" o osłonie myśliwskiej. Albo jak to się stało, że sztab 68 Armii wpadł w zasadzkę gruzińskich sił specjalnych, a dowódca armii musiał się ostrzeliwać z broni służbowej. Albo jak to się działo, że rosyjska artyleria przegrywała pojedynki ogniowe z gruzińską. Sukces był, operacja na szczeblu operacyjnym przeprowadzona bardzo sprawnie, ale na szczeblu taktycznym było tyle wpadek, że najwyraźniej trzeba było wymyślić walki z "Żydami i Jankesami", żeby te "przejściowe trudności" wyjaśnić.

  3. Marcin

   Tak jeszcze tylko dodam zdjęcia Humvee zajętych przez Rosjan w Poti. Niech kolega prześmiewca przyjrzy się tym maszynom i sam oceni, czy jest to wersja łącznościowa z "terminalami kryptograficznymi, satelitarnymi, itp". Ja tam widzę 4 hummery w zwykłej wersji transportowej i jednego doopancerzonego w wersji patrolowej. Podobnie, jak maszyny zabrane Marines miałyby numery i oznaczenia "USMC", których maszyny na zdjęciach nie mają. Mają za to nabazgrane oznaczenia transportowe. Specnaz zajął 5 dżipów, które stały zaparkowane w porcie Poti, a zrobiono z tego triumf specnazu nad piechotą morską. Do zdjęć: http://o.aolcdn.com/photo-hub/news_gallery/5/7/570552/1219181002580.JPEG http://s50.radikal.ru/i127/1108/ec/792c081d0b4b.jpg

 2. Daberman

  USA rozszerzyła swoje wpływy militarne na Ukrainę, zmobilizowała kraje europy wschodniej i północno-wschodniej do dozbrajania. Rosja wyrwała ile się dało... Tak to widzę

  1. tak to widzę

   Ale to USA pierwsze rozszerzało czy Rosja zaczęłą wyrywać? Kłopoty zaczęły się od integracji Ukrainy z USA czy Unią Europejską? Ukraińcy mają dość biedy , korupcji i importowanej z Rosji kleptokracji. Wybrali standardy europejskie....Po Majdanie Kołomojski pierwszy uciekł samolotem do Genewy. Dlatego nie wierzę w brednie o spisku i organizacji Majdanu przez CIA. Rosji zawalił się plan odbudowy imperium i kąsa wsciekle....Wymyslają brednie, że ktoś ich otacza i chce atakować dla odwrócenia kota ogonem......tak to widzę. iAmerykanie może po prostu przynajmniej starają się zachować twarz i wiarygodność po tym co podpisali w Memorandum Budapesztańskim?......tak to widzę. Każde imperium bardzo chętnie wykorzysta sytuację i podłoży nogę drugiemu imperium. tak to widzę

  2. Łukasz

   To krótko widzisz, bo wcześniej Rosja uzależniała poitycznie UKR od siebie. A imperium nie może pozwalać na to by któryś kraj wyrósł na imperium. Dalej widzisz dobrze; Pinokio spróbował tego czego mógł i szarpnął Krym, Donbas i szarpnie pewnie Charków.

 3. kol

  Chyba nie wierzycie w to, że USA tak bezinteresownie pakuje pieniądze w nieistotną z ich punktu widzenia Ukrainę. To element polityki względem Rosji, a Ukraina to tylko taki przedmiot w rękach USA.

  1. ja

   Ukraińcy byli już przez wieki przedmiotem w rękach Moskwy..... Efekty widać. Znasz jakiś kraj z rosyjskiej strefy wpływów, w którym byłaby rozwinięta gospodarka a ludzie żyli dostatnio?

 4. tadek

  o czym ta dyskusja ??? Amerykanie dali UKRAINIE gwarancje nienaruszalności jej granic w zamian za pozbycie się jej militarnego potencjału atomowego,teraz dotrzymują tejże umowy,jeśli ona się nie podoba ROSJANOM to AMERYKANIE pewnie zgodzą się wyjść z UKRAINY ale pod warunkiem przywrócenia jej POTENCJAŁU ATOMOWEGO w porównywalnej skali..czy to ucieszy ROSJAN ??? ,nie wiem !!!

 5. olo

  Szkoda że tak późno i tak mało. Ruska dzicz tylko silnego sie boi.Ruskich żołnierzy jest na Ukrainie 40-50 tys z czego 8-9 tys w Donbasie.

 6. 1

  Młodzi jak na instruktorów, niektórzy wyglądają na mniej niż 20lat. Może ktoś zdjęcia pomylił.

 7. FT

  i ten słaby Prezydent Obama wysłał na Ukrainę żołnierzy? nie wierzę...

 8. gosc

  Przydaloby sie przy okazji dostarczenie nowoczesnego uzbrojenia. Jak szkolic to na nowoczesnym sprzecie.

Reklama